Ankara Şehir Gazetesi

GÜMÜŞDERE IHLAMUR VADİSİ

GÜMÜŞDERE IHLAMUR VADİSİ
06 Mart 2016 - 7:35

Bir doğaya dönüşüm projesi olan Gümüşdere Ihlamur Vadisi; Çubuk Çayı’nın Kamil Ocak Mahallesi Fruko yanından başlayarak Kalaba Mahallesi girişindeki Atatürk Botanik Parkı’nın bitimine kadar olan toplamda 3 bin 100 metrelik alanı kapsıyor.

Fore kazık uygulaması, prekast duvar kaplamaları, taban betonu ve duvar korkulukları bitmiş olan projede 9 çelik köprünün giydirme ve ışıklandırmaları da tamamlandı. 3.000 adet çeşitli türlerde bitki, 150 adet ıhlamur, 125 bin adet mevsimlik çiçek dikildi. 7.000 metrekare hazır çim serimi, 65.000 metrekare alanda da çim ekimi yapıldı. Yapılan rekreasyon çalışmaları içerisinde; gezinti yolları, koşu yolu (2 km), bisiklet yolu (960 m), akülü araç yolu (410 m), kaykay parkuru, açık-kapalı-konsol oturma grupları (Kameriye, bank, pergole), çocuk oyun alanları, fitness alanları, futbol sahaları,  seyir terasları, otomatik sulaması, gece muhteşem aydınlatması ve yeşil alanları yer alırken, başta Keçiörenli’ler olmak üzere Ankaralı’ların hizmetine sunuldu. Ankara’nın sembolü olmaya aday 4 etaplı projenin içerisinde  kafeler, nostaljik çay bahçeleri, oturma cepleri ile seyir terasları, yeşil alanlar, bisiklet yolu, kaykay yolu, tarihi silüetler (Bosna Sebili, Mostar Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü…) lokantalar, yeme – içme alanları çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, 450 kişi kapasiteli anfi ve kütüphane yer alıyor. 7 bin 652 yeni bitki ile 1.011 ıhlamur ağacı dikilecek proje ile Keçiören’e bir hava koridoru da kazandırılmıştır.

 

Gümüşdere Ihlamur Vadisinde bisikletler ücretsiz olarak kimlik karşılığında sabah 08:30’dan akşam 20:30’a kadar bisiklet parkurunda bisiklet sevenlerin hizmetinde olacaktır. Bir kişi bisikletten en fazla yarım saat yararlanabilecektir.

FOTO GALERİ