MEHMET ÇETİN

0
36

HOŞ GELDİN  İKİ CİHAN SULTANI (S.A.V.) EFENDİMİZ

Mevlüt: kelime anlamı olarak  doğmak, doğuş gibi anlamlara gelir ancak bu kelime Hazreti Muhammed Mustafa Efendimizin (S.A.V.)doğduğu günün Müslümanlar arasında büyük bir ihtiramla sevinç içinde idrak edilmesi şeklinde kabuledilegelmiştir. İnsanlık Habib-i Zişan efendimizin mevlüdiyle, doğuşuyla doğmuş, bedevilerin en bedevisiyken bu mevlüdü nebi ile medeniyetin en medenisi olmuştur. Bu mevlüt bir medeniyet projesinin doğuşudur.

Bu sene miladi 29 kasım Çarşamba gecesi, hicri Rebiüül evvel ayının 12. Gecesini, Mevlüdü nebi  olarak idrak edeceğiz.   Peygamberimizin (S.A.V.) doğduğu gecede neler oldu? Mektubat isimli kitabın  19. Mektub olan Mucizatı ahmediye risalesiyle  o zamana gidip müşahede edelim.

Veladet-i Nebevî (peygamberimizin doğumu) gecesinde hem annesi, hem annesinin yanında bulunan Osman İbn-il Âs’ın annesi, hem Abdurrahman İbn-i Avf’ın annesinin gördükleri azîm bir nurdur ki; üçü de demişler: “Veladeti (doğumu) ânında biz öyle bir nur gördük ki; o nur, maşrık ve mağribi (doğu ve batıyı) bize aydınlattırdı.”
O gece Kâ’be’deki sanemlerin (putlarınçoğu başı aşağı düşmesi.
Meşhur (İran Kralı) Kisra’nın eyvanı (yani saray-ı meşhuresi) o gece sallanıp inşikak etmesi (yarılması) ve ondört şerefesinin düşmesi.
( İran’da bir kasaba olan) Sava’nın takdis edilen (Mecûsilerce mukaddes zannedilen) küçük denizinin o gecede yere batması ve (İran’da) İstahr-Âbad’da bin senedir daima iş’al edilen (yakılan), yanan ve sönmeyen, Mecusilerin mabud ittihaz ettikleri (ilah edindikleri) ateşin, veladet gecesinde sönmesi.

İşte şu üç-dört hâdise işarettir ki: O yeni dünyaya gelen zât(S.A.V.); ateşperestliği kaldıracak, Fars (İran) saltanatının sarayını parçalayacak, izn-i İlahî ile (Allah’ın izniyle) olmayan şeylerin takdisini (mukaddes kabul edilmesini) men’edecektir.  Ve öyle de olmuş Elhamdülillah.

Bu seneki  mevlüd-ü şerifin, islam düşmanlarının içimizde yaktığı fitne ateşlerinin sönmesine, mabud ittihaz ettikleri sermaye denizlerinin batmasına, putlaşmış sanemleşmiş  gururlarının baş aşağı düşmesine ve Peygamberimizin (S.A.V.) nurunun o geceki gibi tüm dünyayı aydınlatmasına, İslam milletinin ittafakına, ittihadına ve yeniden doğuşuna vesile olmasını  dua eder ve tüm Müslüman kardeşlerimizin mevlüdü nebisini tebrik ederim.

Özel  Erkek Hamiyet Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü

MEHMET  ÇETİN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here