Son dakika: YSK Başkanı’ndan flaş açıklama

0
39

YSK Başkanı Güven, “Sağlıklı bir seçim oldu, siyasi partilerle paylaştığımız bilgileri sonuçları alt alta koyarak açıkladık, açıklıyoruz. Bu seçimdeki sonuçları 10-11 gün sonra vatandaşlara açacağız. Siyasi partilere yüzde 98’i açıldı. Bir kaç saat içinde siyasi partilere yüzde 100’ünü paylaşmış olacağız” açıklamasını yaptı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, YSK’ya girişinde gazetecilere açıklamada bulundu.

“Çok büyük sorunların olmadığı güzel bir seçim sonuçlandırdık, hayırlı olsun” diyen Güven şunları söyledi:

“Her seçimde siyasi parti temsilcilerinin çoğunlukta olduğu sandık kurulu üyelerinin tutmuş olduğu tutanakları, bize geldiğinde, eş zamanlı olarak siyasi partilerle paylaşıyoruz. Dün de böyle oldu. Bugün itibarıyla cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sandık tutunaklarının yüzde 99,91’i sisteme işlendi.

Dün akşam sisteme işlenen ve siyasi partilerle de paylaştığımız tutanakları alt alta toplamak suretiyle açıklama yaptık. Aynı bilgi ve belgeler, açıklama yaptığım saat itibarıyla siyasi partilerin elinde de vardı. Onların da aynı açıklamayı yapma imkanları mevcuttu.

Sonuç olarak, sağlıklı bir seçim oldu. Siyasi partilerle paylaştığımız bilgileri alt alta koyarak paylaştık ve paylaşıyoruz. 2014’ten bu yana yapılan seçimlerde sandık kurulu üyelerinin tutmuş olduğu tutanakları taramak suretiyle sisteme koyuyoruz. Bütün vatandaşlarımız inceliyor. Bu seçimdeki tutanaklardan sisteme işlenenler, sonuçlar kesinleştikten sonra vatandaşlarımızın incelemesine açılacak. Sistem yorulmasın diye bir kesinti yaptık. Bu seçimin sonuçlarını 1 0-11 gün sonra sistemden açacağız.

Siyasi partilerle de dün itibarıyla yüzde 98’ini paylaştık, birkaç saat içinde yüzde 100’ünü paylaşmış olacağız.”

HÜSEYİN AKIN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here