otonomi.com YENİ YÜZÜ İLE YAYINDA…

0
79

Otomotiv alım satımında sağladığı avantajlarıyla yeni bir çığır açan www.otonomi.com, yenilenen yüzüyle kullanıcılarının hizmetinde…

otonomi.com CEO’su Hakan Çağlayanel, önemli bir boşluğu dolduracak siteyi hayata geçirirken, hedeflerini ve dikkat ettikleri hususları anlattı.

Otonomi.com hangi ihtiyaçtan doğdu ve benzer sitelerden ayırt edici özellikleri neler?

Otonomi.com mevcut ilan sitelerinde yaşadığımız hiçbir adaleti olmayan fahiş fiyat ve sınırlı sayıda ilan girişi politikalarından rahatsız olan; Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren meslektaşlarımızın magduriyetini gidermek ve  ihtiyaçlarını karşılamak sırtımızdan büyük paralar kazanılmasını önlemek amacıyla hayata geçirilmiş bir projedir. Projedir diyorum çünkü sektörümüzün tüm temsilcilerinin de katılımı ile gelişmeye ve yeniliklere tamamen açıktır. Yüzde yüz yerli sermayedir. Datalarından kodlarına, serverlarından domainine kadar A’dan Z’ye herşeyi ile bizimdir.

Site ne zaman hayata geçti?

Otonomi.com, aslında yeni hayata geçmiş gibi görünebilir lakin yılların bilgi, birikim ve alışkanlıklarını dikkate alarak kurduğumuz bir ilan sitesidir. Ben 2000 yılına kadar bilgisayar sektörüne yön veren bir firmanın yöneticisi idim. Galeri mesleğini icraya başladığımda ilk haberleşme araçlarımız olan yakma teknolojili o muhteşem fax makinelerini asla unutamam. Teknolojinin gelişmesi ve internetin aktif olarak hayatımıza girmesiyle birlikte bir sürü ilan siteleri kuruldu. İlk kuruluş amaçları tamamen ücretsiz ve hizmet odaklı olsa da sonra gerçek birer yatırım araçlarına dönüştüler. Bizler sektör temsilcilerimizi henüz bulamamış ve amaçlarımızı belirleyememişken bu sitelerin kazançlarımıza ortak olmalarını el birliği ile sağladık. Şimdi bunlar artık geride kaldı.

Esas çıkış noktanız ne oldu?

Çıkış noktamız için özetle, “kullanıcıların internet üzerinden satın almak isteyecekleri, pratik, ekonomik ve güvenilir bir şekilde ticaret yapabileceği bir yer inşa ederek, çevrim içi bir alım satım mecrası oluşturmak” diyebiliriz. Buradaki araçlar hem  fiziki hemde sanal  magzalardada sergilenen araçlardır.enbüyük özelligide budur,

Otonomi.com’un hayata geçirilmesinde en çok nelere dikkat ettiniz?

Öncelikli hedefimiz, güven temelli ticaret kültürünü, sanal pazarda inşa etmek ve geleceğe Otonomi.com markası ile taşımak oldu. Şirketimiz, bulunduğu internet seri ilanlar pazarında seri ilan aracılığı ile ürün satan ve alıcılar için kullanım kolaylığı, ekonomik ve teknolojik çözümleri ile ürün satanların ve ürün almak için uğraşan kişilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçladı. Başka bir deyişle bir yatırım aracı değil, iş ortaklığı kurmak için yola çıktık. Bundan böyle de otonomi.com’u zenginleştirmeye ve bu alanda sürekli yenilikler yapmaya devam edeceğiz. Otonomi.com sayfasını vazgeçilmez bir marka haline getirmek için çalışmalarımız hızla devam edecek.

Sitede sürekli yenilikler görüyoruz. Bunlardan biraz bahseder misiniz?

Sayfamız 2017 Kasım’da YENİ YÜZÜ ile yayınlanmaya başladı. Sayfamızda mevcut ilan sitelerinde olmayan birçok yenilik ve süprizler mevcutt. Bunlar, planlama dahilinde art arda yayına alınacak. Yenilikleri ve sayfamızın mevcut dizaynı MASFED tarafından hazırlanan ve Başbakanlık’ta imzalanma aşamasında olan 2.el kanunu ve ulusal yeterliliklere göre hazırlanmıştır. Yanı sıra,  ticaretin kurallarına ve Otonomi Anayasası’na bağlı olan tüm meslektaşlarımızın iştiraki ile çok kısa zamanda bir ivme yakalamış ve hedeflerine adım adım yaklaşmaktadır.

Satış Direktörümüz Nuri Yılmaz ve ekibinin hızlı aksiyonları neticesinde sayfamızda şu an 5 binin üzerinde ilan var. Pencerenin içerisine baktığımızda 1 ayda ortalama 13 bin’den fazla araç hareketi olmuştur.

Ziyaretçi sayınız nasıl?

Haftalık ziyaretçi sayımız şu anda günlük 7 bin’in üzerinde… Bu rakamlar mevcut sitelerin altında gibi görünse de diğer firmaların kuruluş tarihlerine, personel sayılarına ve ekonomik güçlerine bakacak olursak hiç küçümsenecek rakamlar değil.

Fiyat politikanızdan da bahseder misiniz?

Fiyat politikamız kuruluş amacımız ile aynı yönde olacak. Bu konuda çok dikkatli ve hassas davranıyoruz. Sitemizde “İlan Paketi” diye bir kavram olmayacak. İlanlarımız sınırsız olacak. Üyelik ücretlerine gelince de ‘Hadi canım’ diyeceğiniz bir fiyat politikası izleyeceğiz; malum, bizim ihtiyacımız olan tek şey kendi kendimize yetebilmek o yüzden cüzi bir rakamla hizmet vereceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımımız ve sürekli yenilenen ve gelişim gösteren yapımızla da fark yaratacağımıza, Türkiye’nin bu alandaki en önemli mecralarından biri olacağımıza inanıyoruz. Bu bağlamda bize öncülük eden desteğini ve kaynak kullanımını esirgemeyen MASFED  ( Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu )  Başkanı Sayın Aydın ERKOÇ ve değerli yönetimine çok teşekkür ediyorum. Unutmadan şunu da söylemek istiyorum; bizler hep dedelerimizin zamanında almadığı fakat şimdi çok kıymetlenen o arsaların hikayelerini konuşarak büyüdük. Yarın torunlarımıza güzel bir hikaye değil, güzel bir gelecek bırakmak bizlerin elinde… Bizi yalnız bırakmayan ve bırakmayacak, geleceğimize ortak olacak arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim…

Kutu kutu

Otonomi. com, yüzde yüz yerli sermayedir. Datalarından kodlarına, serverlarından domainine kadar A’dan Z’ye herşeyi ile bizimdir.

Kutu kutu

“Öncelikli hedefimiz, güven temelli ticaret kültürünü, sanal pazarda inşa etmek ve geleceğe Otonomi.com markası ile taşımak oldu.”

Kutu kutu

“Fiyat politikamız, kuruluş amacımız ile aynı yönde olacak. Bu konuda çok dikkatli ve hassas davranıyoruz. Sitemizde “İlan Paketi” diye bir kavram olmayacak. İlanlarımız sınırsız olacak. Üyelik ücretlerine gelince de ‘Hadi canım’ diyeceğiniz bir fiyat politikası izleyeceğiz.”

 

.