AKILA BAK AKILA !….

0
71

Ortaokullu öğrencilerin katlanan başarısı;

Akıla bak akıla !..

Henüz ortaokula gidiyorlar, ama biz küçüğüz demediler…
Geçtiler bilgisayar başına hem oyun yazılımı yaptılar, hemde şaşkınlık yarattılar..
Devlet okulundan, ulusal düzeyde büyük oyun yarışması için geri sayım başladı.
Geleceğin bilgisayar mühendisleri yada proğramcılarının yetişeceği devlet okullarından biri olan Cebeci Ortaokulu şimdiden genç beyinlere imkan ve yol açıyor.
Ankara Cebeci Ortaokulu; Havelsan, Roketsan, ODTÜ, TÜBİTAK gibi kurumların verdiği destekle, II. “Oyunumu Kodluyorum” yarışması için başvurular başladı.
Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ve önem arzeden yarışmanın jurisi Türkiye’nin önde gelen kurumlarından gelecek üyelerden oluşacak.
Ulusal düzeyde, ilki 2018’de gerçekleşen “Oyunumu Kodluyorum” yarışmasının ikincisi için başvurular başladı. Son katılım tarihi 2 Nisan 2019 olan yarışmada oyunlar Scratch platformu üzerinden tasarlanacak ve başvurular EBA üzerinden gerçekleştirilecek.
Ankara valiliği himayesinde Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kordinatörlüğünde Cebeci Ortaokulu tarafından düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum” yarışması Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bütün ortaokulların katılımıyla gerçekleşecek.
Ankara Valiliği ana sponsorluğunda EBA, TÜBİTAK, ROKETSAN, HAVELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği, ODTÜ Teknokent, HACETTEPE STEM & MAKER LAB, TÜRKSAT, BTK Güvenli İnternet Merkezi ve Ankara Kalkınma Ajansı yarışmaya danışmanlık desteği veriyor.
Yarışmanın amacı; öğrencilerin 21. yüzyılın temel becerileri olan yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve iş birliği etrafında birleşmesini sağlamak; teknolojiyi bir araç olarak kullanabilen, üreten bireylerin gelişmesini desteklemek, girişimci bireylerin önünü açmak, öğrencilerin kod yazma becerilerini geliştirmek, avantajlı ve dezavantajlı bölgelerde yaşayan öğrencilerin aynı fırsat noktasında birleştirilmesine zemin hazırlamak, oyun adı ve karakterlerinde Türkçe kullanılmasını teşvik etmek, yerli ve milli dijital oyun yazılımını teşvik etmek, kodlamaya ilgi duyan ve kendisini geliştirmek isteyen öğrencileri yarışmaya destek olan kuruluşların keşfetmesini sağlamak, öğrencilerin teknoloji, oyun ve sosyal medya bağımlılığından kurtularak yazılım üretmelerini sağlamak, Türkiye geneli ortaokul öğrencileri arasında kodlama alanında farkındalık oluşturmak, dünyada sürekli büyüyen yazılım ve oyun pazarından ülkemizin pay almasına katkı sağlamak.
Her okuldan en fazla 6 ekibin, her bir ekip de bir oyunla katılabileceği yarışmada oyunun ve oyunda yer alan karakterlerin isimlerinin Türkçe olması gerektiği şartnamede verilen koşullar arasında.HÜSEYİN AKIN