NİCE GÜZEL BAYRAMLARA …

0
25

Benim anlayışımda  bayram, sevinç ve  mutluluk, demektir. Kucaklaşma, selamlaşma, barışma, karşılıklı her alanda paylaşım, demektir. Sevginin zirveye eriştiği andır. Hasret, giderme zamanıdır. Vefa, duygularının sürekli yaşandığı zaman dilimi, demektir. Akrabaların, dostların, komşuların, arkadaşların, kucaklaşma, hal hatır sorma zamanıdır. O nedenle, Dinimizde de önemi büyüktür.  Bu ziyaretlerde bulunmak, önemsenmiştir.

İnsanlar arasındaki bağları güçlü kılan, birbirlerini anlamasına ve kaynaşmasına neden olan kavramlar vardır. Bu kavramlar sadece harf ve kelimelerle ifade edildiği zaman değil; yaşanarak hayatın içerisinde yer bulduğu zaman; anlam ve önemi artar. Hayat içerisinde yer almasından dolayı bir başka coşku ve heyecanla anlatılan kavramlar olarak, insanoğlunun hafızasında yerini alır.

Bayramlar, vefa kavramının, uygulanabilmesi açısından; önemli günlerdir. Tam karşıtı olan vefasızlık, ise; Hiç bir kimsenin hayatı boyunca, karşılaşmak istemeyeceği bir durumdur. İnsanların; hayatlarında kendilerini en fazla yıpratan, kavramlardan birisidir.

İnsan yaşadığı hayat süresince ne kadar insani ilişkilere dikkat ederek, hayatını devam ettirirse; insanlar arasındaki değeri o, nispette artar.  Bayram günleri, bu  duyguları ispat etme günleridir.  İnsanlar arası ilişkilerin; sahte ve yarar ilişkisine dayandığı, menfaatin zirvede olduğu şu günlerde; anlam ve önemini Bayram günleri; bir kez daha ortaya koymaktadır. 

Paylaşmayı, bölüşmeyi yaşatan; bu günlere çok ihtiyacımız var. Didişmeyi, kavgayı, ötekileştirmeyi, dışlamayı; en kısa zamanda terk etmeliyiz. Bu nedenle insanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen kavramlar önemlidir. Yaşanarak, takdir edilerek, örnek gösterilerek, gelecek nesillere aktarılmalıdır. Kaba bir örnekle siyahı ne kadar iyi tanımlar isek, beyazın anlam ve önemi o kadar ortaya çıkar.

Bayram günleri de; insan ilişkilerini en güzel şekilde, uygulanabilir şekli ile; gelecek nesillere göstereceğimiz günlerdir. Birbirimizin yaralarını saracağımız, sevinç ve kederine ortak olacağımız günlerdir. Yaşlılara,  çocuklara, saygı ve sevginin; her türlüsünün gösterileceği günlerdir. Kimsesizlere, gariplere, yoksullara sahip olunması gereken günlerdir. Sosyal hayatın zirve yaptığı, kardeşlik bağlarının en uç noktaya ulaştığı günlerdir.

Vefa duygusu hayat bulduğu zaman; bu olumsuz durumlar, kendiliğinden ortadan kalkar. İnsanlar arasında vefalı olmak, kavramı; en çok özlenen, istenen, beklenen kavramdır.

Vefayı kavram olarak anlayan,  Bayram ile vefa kavramını özümseyen; vefalı insanların oluşturduğu nice yıllara… Nice bayramlara…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here