Çocuklar ve teknoloji burada tanışıyor

0
70

Çankaya Belediyesi yaz döneminde çocukların teknolojiyle tanışması için ücretsiz olarak “Çocuk Teknoloji Evi” adıyla yaz okulu hizmeti sağlıyor.

Çocukların yaz tatilini eğlenceli ve verimli geçirebilmeleri için Çankaya Belediyesi’nin ilk olarak 2017 yılında açtığı “Çocuk Teknoloji Evi” bahar ve güz döneminden sonra şimdide yaz okulu programıyla çocukların teknolojiyle tanışmasını sağlıyor.

Bu yaz 500’den fazla öğrencinin eğitim göreceği Teknoloji Evi’nde; Kod, 3D Tasarım ve Robot atölyesi olmak üzere üç bölümde eğitim alan çocuklar, geleceğe dair mesleki hayallerini de şekillendiriyor. Kod Atölyesinde blok tabanlı bir sistemle programlamanın ön aşamalarını ve algoritma mantığını öğrenen çocuklar, 3D Tasarım atölyesinde ise 3 boyutlu tasarım yapmayı öğrenerek, bunlara dair kendi projelerini oluşturabiliyor. Eğitmenlerden, hangi sektörlerde nasıl tasarımların kullanıldığını ve neler yapılabileceği ile ilgili bilgileri öğrenen çocuklar, zaman zaman 3D yazıcılarda 3 boyutlu çıktılar almanın heyecanını da yaşıyor. Çocuklar üçüncü bölüm olan robot atölyesinde ise yaş guruplarına göre lego setleriyle robotlar oluşturarak, onlara hareket komutları yüklemeyi ve programlamayı öğreniyor.

İLYAS ERTUNÇ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here