MALEZYA’YA İHRACAT YÜZDE 275 ARTTI…

0
72

Kısa Adı MüSİAD olan ve Dış Ekonomik İlişkiler Kıurulu ile bir toplantı düzenleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Malezya ile ihracatımızı masaya yatırdı.

Geçtiğimiz günlerde iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımları görüşmek üzere  DEİK(Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) ve MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) ortaklaşa Malezyada İş ve Yatırım Fırsatları  adlı bir seminer düzenledi.

Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Dönmez Malezya’ya yapılan ihracatın  son 10 yılda yüzde 275 arttığını belirterek, “Türkiye-Malezya arasındaki dış ticaret rakamları, önemli bir başarıya işaret ediyor. 2008 yılında yalnızca 98 milyon dolar düzeyinde olan Türkiye’nin Malezya’ya ihracatı, 2018 yılında 365 milyon dolara yükseldi.” dedi.

Dönmez “İki ülke arasında önemli ekonomik aktivite bulunuyor. 2002-2018 döneminde Malezya’dan Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımlar 896 milyon dolar, Türkiye’den Malezya’ya ise aynı dönemde yapılan doğrudan yatırımlar 87 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Türkiye-Malezya arasındaki dış ticaret rakamları, önemli bir başarıya işaret ediyor. 2008 yılında yalnızca 98 milyon dolar düzeyinde olan Türkiye’nin Malezya’ya ihracatı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 27 artış kaydederek 365 milyon dolara yükseldi. Böylece 10 yıl içerisinde Malezya’ya olan ihracatımızın yüzde 275 arttığını görüyoruz. Bu, çok önemli bir başarıdır.”

İLYAS ERTUNÇ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here