Ankara Şehir Gazetesi

Ah Şu Covid

Ah Şu Covid
Fatma Tuğyan( ftugyan20@gmail.com )
13 Aralık 2020 - 14:33

Hepimiz çok sancılı bir süreçle mücadele ediyoruz.

  90 yaşındaki sevgili babaannemin; “Ben bu yaşıma kadar böyle bir şey görmedim kızım” demesi gibi görülmeyen duyulmayan bir süreçle adeta savaşıyoruz. Savaşmak kelimesi aslında negatif bir kelime lakin negatifi başka biri negatiflikle çözümlemekte ne kadar doğru o da bir ayrı konu.

   Bir yandan da doğum gününe yaklaştığımız şu küçücük virüsün Dünya’ya gönderdiği mesajlar ise gerçekten çok manidar. Yakalanan insanların çektiği acılar, birçok şeyin kıymetini anlamamız farkındalığımızı, çığır açtığı bir noktaya getirdi. Hele ki hastane çalışanlarımızın sabrı, gayreti bütüne katkıda en üst seviyede.

  İşte tam da bu noktada farklı bir pencere ile zihinlerimizi aydınlatmak istiyorum.

   “Yüzüncü Maymun Deneyi”

  Evet bu deney Pasifik Okyanusu’nda yer alan Japonya’nın Koshima Adası’nda Macaca Fuscata türü maymunlar üzerinde otuz yılı aşkın süre boyunca bilim insanları tarafından gözlemi kapsıyor. Deney bilim insanlarının 1952 yılında adadaki maymunların beslenmesi için kumların içerisine patates bırakılması eylemi ile başlıyor.

   Maymunlar bilindiği üzere yeme alışkanlıkları ve davranışları ile neredeyse insan türüne en yakın olan hayvan türüdür. Patatesin tatlı tadı Macaca Fuscata maymunlarının hoşuna gitmesine karşın patatesin kumlu olması hoşlarına gitmiyor fakat patatesin tadını çok beğenmiş olmalılar ki patatesi kumlu şekilde yemeye devam ediyorlar. Bir gün henüz on sekiz aylık olan “İmo” isimli dişi maymun kumlu olan patatesleri en yakın su birikintisinde yıkıyor ve o şekilde yiyor. Daha sonra İmo’nun yapmış olduğu bu davranışı annesi öğreniyor ve o da aynı şekilde patatesi yıkayarak yemeğe başlıyor. Bu davranış önce aile bireylerine yayılıyor daha sonra bunu gören diğer maymunlar da patatesleri yıkayarak yemeği öğrenmeye başlıyorlar. Burada ilginç olan durum ise bazı maymunların bu yeniliğe karşın halen kumlu patates yemeye devam etmeleri oluyor fakat 1958’in sonbaharında ilginç bir şey oluyor ve Koshima maymunlarından yüz tanesinden doksan dokuz tanesi artık patatesi yıkayarak yemeği öğreniyor.

   Yüzüncü maymunun patatesi yıkayarak yemeğe başlamasından sonra ise ilginç şeyler ortaya çıkmaya başlıyor. Aynı günün akşamında adadaki tüm maymunlar patatesi yıkayarak yemeye başlıyorlar. Bundan sonra daha da ilginç olan sonuç ise adayla doğrudan bir ilişkileri olmadığı halde diğer adalardaki maymun kolonilerinin de aynı anda patateslerini yıkayarak yemeye başlamaları oluyor. 

   Burada önemli nokta “Kollektif Bilinç” hiçbir bağlantısı olmayan diğer adalardaki maymunların da bu davranışı sergilemeleri ne kadar ilginç öyle değil mi? Peki en baştaki konumuza dönecek olursak etkisini gösteren bu pandemi sürecinde biz hangi bilinçteyiz fark ettik mi?

   Korku enerjisinde ve negatif düşünceler de kalmaya devam ederek aslında kollektif bilince nasıl katkıda bulunuyoruz?

  Tabii ki de hijyen kurallarımız olacak… Olmalı… Zaten hep vardı. Sağlığımız her konuda önemli bu konuda hemfikiriz.

   Değinmek istediğim bilincimiz her zaman açıktır. Evrenle ve tüm insanlıkla iç içedir. Tek bir kişinin adımını attığı değişimin zaman içinde diğer kişilere de sıçraması ile birlikte odak noktamızı iyileştirmek sanırım kollektif bilince daha iyi gelecek…

                                                                                                    Sevgi Işıkla…

FOTO GALERİ