Ankara Şehir Gazetesi

KIRMIZILI KADIN

KIRMIZILI KADIN
14 Şubat 2021 - 19:44

Dönemin birinde çok uzaklarda bir yerde bir kırmızılı kadın vardı… Bu kadın her Cuma günü köyünden kalkıp, pazara gelir ve alışverişini yapar köyüne dönerdi.
Bu kadıncağızın sadece pazara gitmek için giydiği tek bir kıyafeti vardı ki bu kırmızıydı. Bir eteği, birde bluzu olan bu kadına bu yüzden de kırmızılı kadın denirdi. Zaten bu kadının başka kıyafeti olmadığı gibi alma lüksü de yoktu. Çünkü o çok gururlu ve iyi bir kadın dı O.
Elleri hamur kokulu,
Bereket dolu bu kadın…
Dokunduğu her şeyi nimete çeviren bir insandı.
Kırmızılı kadın, fedakar ve aynı zamanda da çok cefakar bir kadındı.
Üstelik bu kadın canının yarısı olan diğer üç çocuğunu, canı olan üç kuzusunu da toprağa vermiş en tarifsiz acıyı yerinde yaşamış kadındı.
Tarifi yoktur bu evlat acısının. Bu tür acı kayıplar, kişi üzerinde ömür boyu kapatamadığı koskoca bir boşluk açar yüreğinde, kalbinde …
Sızım sızım sızlayan, yüreğinde ki bu boşluğu, hayatta kalan çocuklarıyla doldurmaya çalışan, onların üzerine titreyen öğretmen eşi bir kırmızılı kadın…
Fedakar bir öğretmenin fedakar eşi olan, üç çocuk annesi…
Tek derdi vardı. Çocuklarının geleceği ve yarını ….
Bu uğurda her daim kocasıyla el ele vermişlerdi.
Tek öğretmenlik maaşı yetmiyordu ne yazık ki, üç çocuk okutmaya ve kooperatifte başlarını sokacak bir ev yaptırmaya.
Bir yanda çocukların masrafı, diğer yanda kooperatifin bitmeyen taksitleri. Gündüz ev isleri, bahçe isleri, gece nakış makinesinin kör ışığında, şimdilerde görme bozukluğunun tek sebebi olan köy kızlarının çeyiz işleri.
Yetmedi…
Yeri geldi, öğretmen karısıyım demeden, zeytin bahçelerinde, pamuk tarlalarında ırgatlık yaptı, ben öğretmenim diye böbürlenmeyen kocasıyla birlikte.
Yeri geldi çiçek seralarında çalıştı üç çocuğunun geleceği için.
Zordu, çok zordu tek maaşlı olmak. Karı koca yılmadı, canla başla çalıştı. Bazen ırgatlık yaptılar, bazen kamyon tepesinde pazarlara gidip yetiştirdikleri ürünleri pazarda sattılar.
Yılmadılar…
Pes etmediler…
Çünkü onlar birlik olmuştu, onlar tek yürek olmuştu. Herkes üzerine düşen sorumluluğun farkındaydı.
Çocuklar bilinçliydi. Onların hiç ergen lüksleri olmadı. Onların hiç gençlik egoları olmadı. Onların hiç bir zaman bencil ve şımarık tutumları olmadı. Tek dertleri anne ve babaya destek olmaktı. Öyle de oldu.
Yıllar yılları kovaladı, hayat akışına devam etti.
Şimdilerde o kırmızılı kadın çok mutlu. Çünkü emekleri meyvesini vermişti. Çocuklarından biri tarih öğretmeni, biri sınıf öğretmeni ve biri de inşaat mühendisi çıktı.
Hepsi evlenerek yuvalarını kurdu. Çocukları bile oldu…Kırmızılı kadının torunları yanı başında evi şimdi cıvıl cıvıl.
Kırmızılı kadın daha ne isterdi ki.
O kırmızılı kadın benim annemdi.
Elleri öpülesi annem. Hiç bir zaman kendisi için yaşamayan gül yüzlü annem. Bütün varını yoğunu ailesi için harcayan annem…
Simdi bütün mutluluklar senin benim canım annem.
Tek bir gülümsemen için bütün varlığımı veririm.
Sen hep gül olur mu? Sen gülünce güzellik katıyorsun bu dünyaya.
O kıymetli kınalı ellerinden öperim annem benim.

Serpil Topçuoğlu Kayadibi

FOTO GALERİ