Ankara Şehir Gazetesi

ANKARA KENT KONSEYİ ÇİÇEKÇİLİK VE PEYZAJ SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINA ÇARE ARIYOR

ANKARA KENT KONSEYİ ÇİÇEKÇİLİK VE PEYZAJ SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINA ÇARE ARIYOR
01 Nisan 2021 - 8:17

Ankara Kent Konseyi (AKK), pandemi sürecinde zor günler geçiren sektör temsilcileriyle bir araya gelmeye devam ediyor. Çiçekçilik ve peyzaj sektörünün sorunlarını duyurmak ve yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek için “Üreten Ankara, Kazanan Türkiye!” sloganıyla “Çiçekcilik ve Peyzaj Sektörleri İstişare Toplantısı” düzenlendi. Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda Başkentli sektör temsilcilerinin talep ve sorunları ile çözüm önerilerinin masaya yatırıldı. ANFA Genel Müdürlüğü, AKK ve ATO sektör temsilcilerinin yaşadığı sorunların giderilmesi için önemli iş birliği mesajları verildi.

AKK, devam eden pandemi süreci nedeniyle iş yerlerini kapatmak zorunda kalan ve zor günler geçiren sektör temsilcilerini ve paydaşlarını bir araya getirerek, yaşadıkları sorunları masaya yatırmaya devam ediyor.
ANFA Genel Müdürlüğü, AKK ve ATO yetkilileri Başkentli çiçekçi esnafı ve peyzaj sektörünün karşı karşıya kaldığı sorunların giderilmesi için iş birliği yapma kararı alarak, sektörün içinde bulunduğu krizin ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm önerilerini de görüştü.

ÇİÇEKÇİLER SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE AÇIK OLACAK
ATO’nun ev sahipliğini yaptığı “Çiçekcilik ve Peyzaj Sektörleri İstişare Toplantısı”na ATO Başkanı Gürsel Baran’ın yanı sıra ANFA Genel Müdürü Yıldırım Özer, ANFA Genel Müdür Yardımcısı Koray Kan, ANFA Peyzaj Müdürü Büşra Dok Dağdelen, ANFA Bitki Üretim ve Özel Projeler Birimi Müdürü Sibel Altunoğlu, AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ATO Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi Başkanı Zafer Kırıcı, Peyzaj, Çevre Düzenleme ve Yapısalları Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Savaş Erdoğdu, Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Emin Çimen ile çok sayıda çiçekçi esnafı ve sektör temsilcisi katıldı.
ATO çatısı altında bulunan 67 meslek komitesiyle bir araya gelerek talep ve sorunlara çözüm aradıklarını belirten ATO Başkanı Gürsen Baran, “Pandemi önlemleri kapsamında uygulanan hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle çiçekçilik ve peyzaj sektörleri de sıkıntıya düştü. Engelli ve kadın istihdamının en yoğun olduğu sektörlerin başında gelen bu iki alanın öneminin farkındayız. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Ankara Kent Konseyi, Ankara Ticaret Odası ve Ankara Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla iş yerlerimiz 13-14 Şubat’ta açık olacak. Bunun için İl Umumi Hıfzıssıhha Kuruluna, Sayın Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Üreticilerden alım garantili ürün sözleşmesi yaparak ANFA Genel Müdürümüz de çok önemli bir misyon üstlendi. ANFA çok farklı çalışmalara başladı. ANFA’nın amacı bu sektördeki tüm çiçekçilere hizmet etmek, buradaki istihdama katkı sağlamak ve Ankara’yı bu anlamda rahatlatmak. Bu sektörlerde yaşanan sıkıntıların bir an önce bertaraf edilmesi ve pandeminin ortadan kalkması temennisinde bulunuyorum. Bu toplantıdan çıkan sonuca göre ATO olarak atılması gereken her adımı atacağız.” dedi.

FOTO GALERİ