Ankara Şehir Gazetesi

“ÇOK HIZLI TREN, BÖLGE GELİŞİMİ İÇİN ŞART“

“ÇOK HIZLI TREN, BÖLGE GELİŞİMİ İÇİN ŞART“
01 Nisan 2021 - 7:53

Nallıhan Platformu Başkanı Rasim Uzun ;
….. Bölgesinin ve Nallıhan İlçesinin gelişmesi için gecesini gündüzüne katan Nallıhan Platform Başkanı Rasim Uzun, Bölgeye yapılacak bir çok çalışmayı ve projeyi mercek altında tutarken, şimdi de Çok hızlı tren projensinin başka bölgeye kaymaması için seferberlik ilan ediyor.

….. Kalabalık bir nüfusun yarınlarını yakından ilgilendiren bir gelişme karşısında herkesi göreve davet eden Platform Başkanı Rasim Uzun, Ankara için çalışan Milletvekili Nevzat Ceylan ile bölge sorunları konusunda istişare ederek gelişmeleri yakından takip ediyor.

HÜSEYİN AKIN / ÖZEL HABER

Nallıhan Platformu Başkanı Rasim Uzun Ankara’yı İstanbul’a 80-90 dakikada ulaşılacak Ankara İstanbul Çok Hızlı Tren Projesinin Tarihi İpek Yolu’ndan geçmesi için seferberlik ilan etti.
Ankara İstanbul Çok Hızlı Tren’in Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu güzergahından geçmesi için hazırlanan projeye destek veren Nallıhan Platformu başkanı Rasim Uzun tüm bölge insanını bu projeye sahip çıkması için çağrıda bulundu.

ÇOK HIZLI TREN PROJEMİZE DOKUNMAYIN !…
Şimdiki hazırlanan Ankara İstanbul Çok Hızlı Tren Projesinin çok daha kısa ve maliyetinin daha düşük olduğunu savunan Nallıhan Platformu Başkanı Rasim Uzun, yolu ve zamanı uzatacak ve maliyeti artıracak olan güzergahın kendi bölgelerinden geçmesi için Bolu ve Düzce Lobisi harekete geçtiğini savunurken bu konuda kendilerine taviz verecek bir anlayışı kabul etmediklerini söyledi.

ARKASINDA BÜYÜK BİR BASIN GÜCÜ VAR
Arkalarına Şehir Medya Grubu yayınları olan Ankara Şehir Gazteesini, En Aktüel Dergisini, Akın TV’yi, www.ankarahabergundemi.com ’u www.ankarasehirgazetesi.com ‘u ve bunlara bağlı sosyal medya hesaplarını alarak bir lobi çalışması yapan Nallıhan Platformu başkanı Rasim Uzun’un konunun CIMER kanalı ile ilgili kurumlara yansıtılması konusunda sıkı bir lobi çalışması yaptığı öğrenildi.

SİYASİLER NEREDE ? STK LAR NEREDE ?
Ankara’nın siyasi gücünü göreve davet eden ve Ankara’daki Sivil Toplum Kuruluşlarını bu konuda desteğe çağıran Patform Başkanı Rasim Uzun “Ankara’da sahiplilik duygusu yeterince var ise bu proje geri dönmez bizim gücümüz bürokrasiyi yener “ dedi.
Geçmişte Ankara’ya sahiplilik duygusu yeterince gelişmediği ve Ankara’nın lobisi olmadığı için, coğrafi şartların zorluğuna rağmen özelikle Kahramankazan Gerede arasındaki otoban standartlarına da uymayan karayolunun, yanlış bir siyasi kararla şartları uygun olan Tarihi İpek Yolu üzerinden geçmediğine dikkat çeken Başkan Rasim Uzun, bu projenin hazırlanmasında büyük emeği olan projeye sahip çıkan Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’ın her zaman arkasında olduklarını söyledi.

VERİLER BİLE PROJENİN DOĞRULUĞUNU GÖSTERİYOR.
Başkent Ankara’mızı Metropol kent İstanbul’a bağlanmasında yaklaşık 70 km kısaltan yolun Ankara,Ayaş, Güdül,Beypazarı,Nallıhan,Mudurnu veya Göynük Sakarya üzerinden İstanbul’a ulaşan yol olduğunu dile getiren Uzun, Bu hattın aynı zamanda iklim olarak ve güzergah olarak ta en uygun yol olduğununda bilindiğini açıkladı.

GEÇMİŞİN SORUMLU AKTÖRLERİ YENİDEN SAHNEDE
Uzun, “Ankara İstanbul Çok Hızlı Tren Projesinin mesafeyi 80-90 dakikaya düşürebileceği gibi çok daha kısa ve maliyeti düşük olan Tarihi İpek Yolu’ndan geçmesi kaçınılmazdır. Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu güzergahından geçmesi için proje çalışmaları devam ederken,Bolu ve Düzce Lobisi harekete geçerek, yolu ve zamanı uzatacak ve maliyeti artıracak olan güzergahın kendi bölgelerinden geçmesi için çalışma yaptığı öğrenildi. Onlar tarafından ortaya sürülen gerekçeleri de o bölgedeki nüfusun yüksekliği gösteriliyor.Ama geçmişte alınan yanlış kararlar yada bölgenin gelişimini engelleyici hareketlerin yapılması sonucu bölge gelişiminin olmadığını söylemiyorlar.Eğer ki bölge nüfusumuz az ise bunun da nedeni bölgeye yapılması ertelenen yatırımlardır. Halbuki geçmişte Ankara İstanbul yolu ve otoban daha kısa ve maliyeti düşük olan Tarihi İpek Yolundan yani Ayaş, Güdül, Beypazarı, Nallıhan, Mudurnu üzerinden geçseydi o bölgenin nüfusu artacak ve gelişecekti.” dedi.

GARİP KALAN BÖLGEMİZİN HAKKI İDAE EDİLMİŞ OLACAK
Patform Başkanı Rasim Uzun “Başkentin en garip kalmış bölgesi olan, Tarihi İpek Yolu üzerinden Çok Hızlı Tren Projesinin geçmesiyle birlikte bu yatırım maliyetinin düşük olmasının ve ülke menfaatine olmasının yanında Böylece yıllarca hakkı yenmiş olan o bölgenin hakkı ve hakkın iadesi gerçekleşecektir. Ayrıca Ankara ve İstanbul’un 22 milyon olan toplam nüfusunun, birbirlerine ulaşımı daha kısa ve zaman olarak daha yakın olacağı için daha ekonomik olacaktır.” diyerek bu konuda kamuoyu desteğini istedi.

FOTO GALERİ