Ankara Şehir Gazetesi

ONLARIN ÇALIŞMASINA MESAFELERDE ENGEL OLAMADI ;

ONLARIN ÇALIŞMASINA MESAFELERDE ENGEL OLAMADI ;
01 Nisan 2021 - 8:39

Demokrasi’de çareler tükenmedi…
Ankara Demokrasi Ortaokulu öğrencileri, okul yönetiminin desteği ve çabasıyla Öğretmenlerin hazırladıkları projeler sayesinde zoom üzerinden birçok ünlüyle tanıştı, konuştu, sohbet etti, ünlülerin hayat hikayelerini dinledi.
Okulun Sosyal Bilgiler Öğretmeni Aysel Ulusoy gerçekleştirilen projeler ve yapılan çalışmalar hakkında şu açıklamayı yaptı ;
2019 yılında dünyada baş gösteren covid-19 salgınının 2020 Mart ayında ülkemizde de baş göstermesi üzerine, gerek öğretmen, gerek öğrenci, gerekse velinin hazır olmadığı; eğitim camiası olarak adına uzaktan eğitim denilen bir sürece girdik. Ne yapılacağı, bu sürecin ne kadar süreceği, nasıl işleyeceğini bilmediğimiz bir bilinmezliğe adım atmıştık. Bakanlığımız tarafından, hızlı ve efektif bir şekilde internet tabanlı EBA platformu ve televizyon kanalları sayesinde uzaktan eğitim için çeşitli materyaller oluşturuldu.
Akademik anlamda öğrencilerimizin eksikleri tamamlanmaya çalışıldı. Fakat içimde beni huzursuz eden bir şeyler vardı. Öğrencilerimin duygusal anlamda okul, öğretmen ve arkadaş bağlarını korumak, kuvvetlendirmek, bu süreci hafızalarında güzel hatırlamaları için ne yapmalıyım düşüncesi zihnimde farklı etkinliklerin ortaya çıkma fikrini oluşturdu.
İlk olarak 23 Nisan‘da kendi çocukluğumda olduğu gibi dünya çocuklarını bir araya getirmeyi düşündüm. Neredeyse bütün dünya çocukları uzaktan eğitime başlamıştı. Rusya’dan Irak ‘a, Hindistan’dan Madagaskar’a, İsviçre’den İngiltere’ye, Honduras’tan ABD’ne olmak üzere otuza yakın ülkenin çocuğuna ulaştım. Onlardan kendi dillerinde kendilerini tanıtmalarını ve Türkçe olarak okulumuzun ismini söyleyerek Mamak Demokrasi’ye selam söylemelerini ve 23 Nisan kutlu olsun demelerini istedim. Bu etkinlik sayesinde benim öğrencilerim farklı dilleri duymuş olacaklar aynı zamanda farklı ülke çocuklarını görmüş ve onlardan okullarının ismini duyup 23 Nisan’ın kutlanması gurunu yaşamış olacaklardı. Dünya çocukları da Türkçe bir cümle çalışarak eğlenecek, birbirini hiç tanımayan 30 ülke çocuğu bir platformda keyif alarak buluşaktı. İşte bu hayal gerçek oldu ve 30 ülkeden 30 ayrı çocuğu bu vesile bir araya getirdim.
19 Mayıs etkinlikleri içinde yine farklı bir şey yapmayı düşündüm. Gençlik ve spor bayramı idi, farklı spor dallarındaki dünya şampiyonlarına ulaştım. Onlar da günün anlam ve önemine binaen kısa bir konuşma ile öğrencilerime selam göndererek bana destek oldular.
Ayrıca 19 Mayıs’ta okul müdürümüzün ve öğretmenlerimizin desteği ile 20 kişi Gençliğe hitabeyi bölüm bölüm okuyarak bir video hazırlayıp öğrencilerimiz ile paylaştık. Bu şekilde birçok etkinlik yaparak seneye yüz yüze eğitimin başlaması umuduyla eğitim yılını tamamladık.
2020-2021 Eğitim-öğretim yılına da uzaktan devam etmeye başlayınca bu sürecin öğrencilerim üzerinde oluşturduğu psikolojik etkileri en aza indirgemek için, video etkinliği ile buluşturduğum öğrencilerimi, bu sefer canlı söyleşiler aracılığıyla alanında başarılı uzmanlar ile buluşturmaya hatta bu etkinliklere velilerinde katılımını sağlayarak sürece hareketlilik katmak istedim. Böylece öğrencilerimin ufuklarında yeni hikayelere yer açabilecektim.
İlk olarak Metin ÖZDAMARLAR yazarımız ile okur yazar etkinliği gerçekleştirdim, yazarımız bizlere , yeni nesile kitap okumanın eğitim ve başarının üzerindeki önemli etkisinden, bize kattığı değerlerden ,LGS’ye girecek öğrencilerimiz içinde motivasyonlarını arttıracak önerilerden bahsetti.
Geleceğe dair hayaller kurmayı ve hayallerin hedefe nasıl dönüştürüleceği, bu konuda nelere dikkat etmek gerektiği üzerine Eğitimci-Yazar Abdullah ALTUNKES öğrencilerimizi hazırladığı etkili bir sunum ile bilgilendirdi.
Sınavlara giren birçok öğrenci zaman sorunu yaşamakta ve maalesef süre yetmediği için yapabileceği soruları dahi yapamamaktadır. Süreyi kullanamayan bir öğrencinin konuyu çok iyi bilmesi de maalesef işe yaramıyor. Maddi ve manevi bütün emeği boşa gitmiş olur işte bu açıdan öğrencilerimizi yönlendirebilmek için Eğitimci –Yazar Ahmet Akay AZAK ile hızlı okuma ve okuduğunu anlama semineri gerçekleştirdik.
Bir medeniyetin oluşmasındaki en önemli unsur Milli ve Manevi değerlerimizin işlenmesi ve onlara sahip çıkılmasıdır. Bu açıdan tarihe imza atmış önemli şahısların akrabaları ile öğrencilerimi buluşturmak istedim ve Doğu cephesi’nin kahramanı Kazım KARABEKİR’in kızı Timsal KARABEKİR hanımefendi ve İstiklal Marşı’mızın yazarı Mehmet Akif ERSOY’un kızı Selma ARGON hanımefendi ile bir araya geldik. Kazım KARABEKİR ve Mehmet Akif ERSOY’un hiç bilinmeyen yönlerini dinlemek bizi kurtuluş savaşı yıllarına götürdü, ne zorluklar ne mücadeleler ile bayrağımızın dalgalandığını bir kez daha ruh dünyamızda hissedebilmiş olduk. Ayrıca tarihimizin önemli bir kesiti olan İstiklal marşımızın yazılma sürecinin beyaz perdeye aktarıldığı ‘AKİF’ filminin danışmanı Sebirülreşad Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Fatih BAYHAN konuğumuz olarak hem Akif’in hayatı hem de filmin çekiliş süreci hakkında güzel bir sunum yaptı.
Ve sanat ,özgür düşünebilmenin kendini ifade edebilmenin en önemli yolu. Çünkü güzel sanatlar her zaman insan toplumunda önemli bir rol alır. Günlük yaşamda bize derin bir öngörü kazandırır. Bu gerekçeler ile tiyatro ve sinema duayenlerinden Mehmet ULUSOY, Nazan KESAL ve Burak HAKTANIR ile sanata dair, hayata dair bizde iz bırakan söyleşiler gerçekleştirdik. Ekranda gördüğümüz kişilere sorular sorarak onları canlı dinlemek bizler de güzel anlar ve anılar bıraktı.
Ve spor… Sporun hayatımızdaki yeri ve bize kazandırdığı değerler yadsınamaz bir gerçek. Azmin, hırsın, mücadelenin, sabrın, 10 saniyelik bir hareket için verilen yılların, karşına çıkan zorluklarla mücadeledeki en önemli gücün kendinde olduğunu bize gösteren en etkili kavramdır spor. Bu değerleri bize Jimnastikte Dünya şampiyonu olarak bayrağımızı dalgalandıran istiklal marşımızı tüm dünyaya dinleterek gururlandıran sevgili Ümit ŞAMİLOĞLU ve eski Galatasaraylı futbolcu Gökhan ZAN konuğumuz olarak aktardı.
Masal ve şiir’in çocukların dil ,zihinsel ve sosyal gelişimdeki etkisi, kelime hazinesi ve okuma alışkanlığı kazandırılmasındaki önemini göz önüne alarak öğrencilerime masal ve şiirin kapısını açacak kişiler ile buluşacağı bir söyleşi ayarladım. Şiir için yavru vatan Kıbrıs’tan bize Akdeniz‘in ılık havasını getiren Şirin ZAFERYILDIZI ZAİMAĞAĞLU, masal dünyasının hayal alemi içinde sevgili meslektaşım namı diğer Şair Anne olan Sultan SERDAR DOKSÖZ konuk oldu.
Farkındalık oluşturmak, farklılıkları fark etmelerini sağlayabilmek için Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM öğretim görevlisi Dr. Engin YILMAZ bizi görme engellilerin dünyasına götürdü. Empati kurmamızı sağlayarak dünyadaki farklılıkların aslında bizim ne güzel bir gökkuşağı içinde yer aldığımızı gösterdi.

Pandemi sürecinde Sosyal ve Duygusal Açıdan güçlenmenin önemine dair İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr.Cebaril KISA hocamız ile ve Ailede iletişim çatışma ve çözüm yolları ile sosyolog Şenay Gül ile öğrenci ve velilerimizin katıldığı seminer gerçekleştirildi.
Pandeminin hepimizi evlerimize adeta hapsettiği bu günlerde sosyal medyanın , sanal dünyanın aslında nasılda istifade edilebilecek bir alan olduğunu hep beraber anlamış olduk. Bu mecranın başta sevgili öğrencilerimiz ve onların kıymetli aileleri için en faydalı şekilde kullanılması ve değerlendirilmesi adına Okul Aile Birliği’mizin desteğini alarak en verimli şekilde kullanmaya gayret ettim.
Bir takımın hiç şüphesiz en önemli mihenk taşı teknik direktörüdür. Bu takımında koordinesini sağlayan kıymetli Okul Müdürümüz Yusuf YOLERİ hocamıza teşekkürü bir borç biliyorum.
Daha güzel , programları, projeleri sağlıkla ve bir araya gelerek yapabilmek temennisi ile…

FOTO GALERİ