Ankara Şehir Gazetesi

ÇANKAYA İKİ YILDA 350 BİN SANATSEVERİ KONUK ETTİ

ÇANKAYA İKİ YILDA 350 BİN SANATSEVERİ KONUK ETTİ
02 Nisan 2021 - 7:10

Çankaya Belediyesi, bünyesindeki dört büyük kültür ve sanat merkezinde 2 yılda gerçekleştirdiği 779 etkinlikte 350 bin sanatseveri konuk etti.

Çankaya Belediyesi düzenlediği etkinliklerle, sanata ve sanatçıya verdiği destek vermenin yanı sıra Başkentlileri de sanatla buluşturuyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün yayınladığı rapora göre, Çankaya Belediyesi, bünyesindeki dört büyük kültür ve sanat merkezinde 2 yılda gerçekleştirdiği 779 etkinlikte 350 bin sanatseveri konuk etti.
2019 yılında rekor sayıdaki 633 farklı etkinliğe ev sahipliği yapan Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi, Yılmaz Güney Sahnesi, Zülfü Livaneli Kültür Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi, pandemi koşulları nedeniyle sanat faaliyetleri için oldukça zor geçen 2020 yılında da 146 etkinlikle Başkentlileri sanatla buluşturdu.

SANATIN KALBİ: DOĞAN TAŞDELEN ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ
Kontrollü sosyal hayat kapsamında 2020 sezonunu Ekim ayında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, “Ölümünün 500. Yılında Leonardo da Vinci’ye Saygı” sergisi ile açan Çankaya Belediyesi, etkinliklere İbrahim Demirel’in “Atatürk’ten Sonra” adlı fotoğraf sergisi ve Goethe Enstitüsü tarafından organize edilen “Artspace Germany” sergisi ile devam etti. Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 2019 ve 2020 yılında toplam 242 etkinlik gerçekleşirken; merkezdeki sanat galerilerinde 190 binden fazla sanatsever ağırlandı.
Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde de uzun soluklu beş sergiye imza atan Çankaya Belediyesi, bu süreçte 28 binden fazla sanatseveri “Meçhul Seyyahların Ankara Fotoğrafları” gibi birbirinden önemli etkinliklerle buluşturdu.

PANDEMİDE DE SANAT
Pandemi nedeniyle özellikle 2020 yılının kültür ve sanat için zor bir yıl olduğunu hatırlatan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci ve ülkemizdeki ekonomik krize rağmen kültür sanat etkinliklerini kesintisiz bir şekilde Başkentlilerle buluşturduk. Dijital etkinliklerle alanında Türkiye’de pek çok ilke imza attık. Herkes için her yerde kültür sanat ilkesiyle yeni dönemde de önemli etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Pandemi sonrası yeniden Çankaya’nın aydınlık yüzü kültür merkezlerimizde Çankayalılarla buluşmak için gün sayıyoruz” diye konuştu.

FOTO GALERİ