Ankara Şehir Gazetesi

BAKAN GÜL, AKPM BAŞKANI DAEMS İLE BİR ARAYA GELDİ

BAKAN GÜL, AKPM BAŞKANI DAEMS İLE BİR ARAYA GELDİ
04 Nisan 2021 - 13:35

________________________________________
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Rik Daems ve beraberindeki heyetle görüştü.
Bakanlıkta gerçekleşen görüşmede Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AKPM Genel Kurulu’nda Ocak ayında yeniden başkan seçilen Daems’ı tebrik etti.
Yargı Reformu Strateji Belgesinde öngörülen hedeflerden biri olan İnsan Hakları Eylem Planı’nın 2 Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını hatırlatan Bakan Gül, sürecin insan hakları temelinde sürdürülmesinin amaçlandığını kaydetti. Bakan Gül, İnsan Hakları Eylem Planı hazırlanırken, insan hakları alanında tüm temel belgelerin, kararların, raporların dikkatlice analiz edildiğini, Avrupa Konseyi’nin raporlarının ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarının da göz önünde bulundurulduğunu belirtti.
AKPM’DEN ‘İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ’ MESAJI
AKPM Başkanı Daems ise, Yargı Reformu Stratejisi Belgesi ile İnsan Hakları Eylem Planı’nı daha önce incelediğini belirterek, pek çok açıdan başarılı bulduğunu kaydetti. Başkan Daems, Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden olan Türkiye’nin aynı zamanda Avrupa’nın bir parçası olduğunu vurgulayarak, Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planı’nın uygulanması noktasında AKPM’nin her türlü desteği vermeye ve işbirliği yapmaya hazır olduğunu kaydetti.
Görüşmede uluslararası adli işbirliği, terörizmle mücadele, insan hakları uygulamaları ve yolsuzluğun önlenmesi konuları başta olmak üzere AKPM bünyesinde yapılan çalışma ve faaliyetler hakkında fikir alış verişinde bulunuldu.

FOTO GALERİ