Ankara Şehir Gazetesi

ŞEHİT CUMHURİYET SAVCISI MEHMET SELİM KİRAZ ÖYKÜ VE DENEME YARIŞMASININ SONUÇLARI AÇIKLANDI

ŞEHİT CUMHURİYET SAVCISI MEHMET SELİM KİRAZ ÖYKÜ VE DENEME YARIŞMASININ SONUÇLARI AÇIKLANDI
04 Nisan 2021 - 13:38

________________________________________
ÖDÜL TÖRENİ CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN TEŞRİFLERİYLE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
Adalet Bakanlığınca Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz adına düzenlenen Öykü ve Deneme Yarışmasının sonuçları açıklandı. Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, seçici kurulun titizlikle yaptığı değerlendirmeler sonucunda belirlendi.
Adalet Bakanlığı’nın, 31 Mart 2015’te görevi başında şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasının yaşatılması adına “Bir ömür adalet uğruna” temasıyla düzenlediği öykü ve deneme yarışması sonuçlandı.
Yarışmada 623 öykü, 475 deneme olmak üzere 1098 eser değerlendirildi. Doğan Hızlan, İbrahim Tenekeci, Leyla İpekçi, M. Fatih Andı ve Necip Tosun gibi çok kıymetli yazarların seçici kurulda yer aldığı yarışmada eserler dil, üslup, özgünlük bağlamında değerlendirildi.
Deneme dalında ‘Sorular mı İsabetli, Gözlem mi?’ adlı yazısıyla Canan Olpak Koç birinci, ‘Adaleti Dert Edinmek’ yazısıyla Nazım Taha Koçak ikinci, ‘İhtişamdan Taşan Hakikat’ yazısıyla Aleyna Dilara Tosun üçüncü oldu.
Öykü dalında ise Akif Yıldırım ‘Tuz Ekmek Hakkı’ öyküsüyle birinci, Mehmet Açıkgöz ‘Çöl Ayetleri’ adlı eseriyle ikinci olurken Gül Altınok da ‘Sınırda’ başlıklı yazısıyla üçüncülüğe layık görüldü.
Bakanlığın adalet, merhamet, vicdan kavramlarıyla genel çerçevesini belirlediği yarışma vesilesiyle Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırası da bir kez daha yad edildi.
Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği yarışmada dereceye girenler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilecek törenle ödüllerini alacak.

FOTO GALERİ