Ankara Şehir Gazetesi

Klasik kameraya çizik atan teknoloji: Sıvı lens

Klasik kameraya çizik atan teknoloji: Sıvı lens
12 Nisan 2021 - 9:40

Xiaomi, geçtiğimiz günlerde kullanıcıların merakla beklediği Mix Fold modelini piyasaya sürdü. Mix serisinin yeni üyesi olan bu cihaz, özellikleri ve katlanabilir tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Telefon, sıvı lens teknolojisiyle de adından söz ettirdi. Peki sıvı lens teknolojisi nedir? Diğer cihazlardaki kameralardan farkı nedir? İşte bilmeniz gereken her şey…
Mix Fold modeliyle ilk defa bir akıllı telefonda kullanılan sıvı lens teknolojisi, aslında 10 yıllık geçmişe sahip. Hatta kamera alanında pek çok sektörde yıllardır bunun üzerine çalışmalar yapıyor. Ancak Çinli telefon üreticisi Xiaomi, Mix Fold modeliyle sıvı lens teknolojisini mobil sektörde hayata geçirmeyi başaran ilk şirket oldu.
Sıvı lens teknolojisinin avantajı
Akıllı telefonlar için geleceğin teknolojisi olarak gösterilen sıvı lens, çalışma şekli bakımından diğer lenslerden çok farklıdır. Normalde geleneksel kamera sistemleri telefonlar ve DSLR üzerinde mekanik olarak çalışır. Örneğin DSLR kullanırken bir nesneyi yaklaştırmaya çalıştığınızda önce lensi değiştirmeniz gerekir. İşte bu işlemde fiziksel mekanizmanın çalışmasıyla ortaya çıkar.
DSLR kameraya ek olarak akıllı telefonlar da uzaktaki nesnelerin yakınlaştırma işlemlerinde yardımcı sensörlerden destek alır. Örneğin 20 metredeki bir nesneyi çekmeniz için telefoto lensi kullanmanız gerekir. Her iki durumda da süreç uzun ve uğraştırıcıdır. Ancak sıvı lens teknolojisi bu sorunu ortadan kaldırıyor. Kısaca, mercek değiştirmek, yakınlaştırıp ya da uzaklaştırmak, alan derinliği bulmak gibi çabalar sıvı lens ile basit bir çözüme kavuşuyor.
Farklı çekim koşullarında odak uzunlukları için telefon ya da DSLR kameranızda lensleri değiştirmeniz gerekir. Ancak sıvı lens teknolojisiyle bu tip işlemleri tek seferde yapmak mümkün. Zira göz yapısı gibi çalışma mekanizmasına sahip olan bu lens, yetenekleriyle yardımcı sensörlere olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Anlayacağınız fiziksel olarak gerçekleştirilen pek çok işlem, bu teknoloji sayesinde bir lensin içerisinde gerçekleşebiliyor.
Sıvı lens teknolojisinde kullanılan sıvı sayesinde farklı lenslerin yapacağı iş tek seferde yapılıyor. Bu lens ile dilerseniz uzak bir mesafeyi yada yakındaki nesneyi aynı sensör üzerinde çekebiliyorsunuz. Diğer lenslerle karşılaştırdığınızda bu teknoloji hem daha kullanışlı, hem de çok daha pratik.
Nasıl Çalışır?
Geleneksel kamera sisteminden farklı olarak sıvı lensler, odak uzunluğunu değiştirmek için elektrik kullanır. Bu lenslerin çok hızlı olmasının altında yatan sır da budur. Elektrik ve suyun birleşmesiyle çalışan mekanizma, daha iyi fotoğrafları hızlıca çekmenize imkan tanır.
Peki sıvı lensleri geleneksel optik lenslerden ayıran farklar nedir? Yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüzde kullanılan kamera sistemleri genelde fiziksel mekanizmadan destek alır. Bu lensler, cam malzemeyle donatılır ve sabit bir eğrilik yarıçapına sahiptir. Sıvı lensler ise; su ve yağ karışımı olan optik dereceli sıvı içeren küçük hücrelerdir. İnsan gözü gibi benzer bir yapısı olan bu lens, şeklini değiştirerek farklı eğrilik ve odak uzunluklarına geçiş yapabiliyor. Sıvı lensler ise alan derinliğini bulmak ve nesneye odaklanma konusunda da diğer lenslere göre çok daha hızlıdır. Yapısı gereği bu lens, hareket halindeyken bile nesneyi en iyi şekilde yakalayabilir. Bu sayede de hızlı fotoğraf çekimlerinde performansı üst seviyeye çıkarır.
Sıvı lens teknolojisi üzerine uzun yıllardır çalışıyor. Ancak Xiaomi dışında hiçbir üretici henüz bu teknolojiyi hayata geçirmedi. Fakat gelecekteki modellerin sıvı lenslerle donatılacağına dair haberler var. Örneğin lansman tarihi en yakın olarak gösterilen Huawei P50 serisinin, bu teknolojiyle donatılacağı belirtiliyor.

FOTO GALERİ