Ankara Şehir Gazetesi

Disney ile Sony Pictures el sıkıştı: Filmler geliyor

Disney ile Sony Pictures el sıkıştı: Filmler geliyor
22 Nisan 2021 - 12:46

Disney ile Sony Pictures arasındaki ”içerik lisanslama anlaşması” resmen tamamlandı. Yapılan iş birliğine göre şirket, Sony yapımı bazı filmlerin haklarını platformlarında yayınlamak için satın aldı.
Anlaşma, Spider-Man filmleri de dahil olmak üzere Sony’in birçok yapımının haklarını da içeriyor. Aynı zamanda 2022 ila 2026 yılları arasında çıkacak Sony yapımı filmlerin de Disney Plus ve Hulu gibi platformlarda yer alması bekleniyor.
Bu anlaşmadan sonra Disney Plus’ın abonelerinde artış bekleniyor
Disney’in Sony ile yaptığı anlaşmaya dahil edilen filmlerin sayısı açıklanmadı. Ancak Spider-Man gibi yapımların haklarının alınmış olması Disney Plus ve Hulu gibi platformların değerinin artmasına olanak sağlayacak.
Buradaki en önemli detay ise Sony’in bir başka yayın platformu Netflix ile geçtiğimiz haftalarda yaptığı anlaşma oldu. Bu anlaşmaya göre Sony yapımı filmler, sinemalardaki gösterimlerinin ardından direkt olarak Netflix üzerinden yayınlanacak. Netflix’in bu anlaşma için Sony’e 5 yıl için 1 milyar dolar ödeyeceği iddia edildi.
Dolayısıyla, Disney ve Sony’nin anlaşması, Netflix’in filmleri yayınlamasının ardından devreye girecek. İlk öncelik her zaman Netflix’in olacak. Bu nedenle şirket bunları uzun vadede kütüphanelerine dahil edecek.
Şirket, özellikle Disney Plus platformunun gelişiminden gayet memnun. Bu nedenle üyelerine verdiği hizmeti daha da geliştirmeyi hedefleyen şirket, Marvel Sinematik Evreni’ne yoğun bir şekilde yatırım yapmaya devam edecek. Bu da platforma gelecek yeni Marvel dizileri ve filmleri anlamına geliyor.
Şu an için Sony ve Disney’in anlaşmasına Spider-Man hariç hangi filmlerin dahil edildiği bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde filmlerle ilgili daha fazla detay ortaya çıkacaktır.

FOTO GALERİ