Ankara Şehir Gazetesi

Bakan Derya Yanık: “Engelli bireylerin hayallerinin önündeki engelleri kaldırmak öncelikli hedefimiz”

Bakan Derya Yanık: “Engelli bireylerin hayallerinin önündeki engelleri kaldırmak öncelikli hedefimiz”
10 Mayıs 2021 - 10:23

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, üniversitelerin, farklı engel gruplarından oluşan yaklaşık 50 bin öğrenciye ev sahipliği yaparak, toplumsal adaleti güçlendirdiğini, eğitim fırsatlarından eşit ve adil bir şekilde yararlanmalarını sağladıklarını belirterek, “Engelli bireylerin hayallerinin önündeki engelleri kaldırmak, onlara engelsiz ufuklar sunmak öncelikli hedefimizdir” dedi.
Bakan Yanık, Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) düzenlenen “2021 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri Töreni”ne çevrim içi olarak katıldı. Yanık, burada yaptığı konuşmada, üniversitelerin bilim, fen, sanat, spor, ahlak ve fazilette toplumu aydınlatan, en büyük sermaye, nitelikli insan gücünü yetiştiren, destekleyen, Türkiye’nin 2023 hedeflerine yürüyüşünde başat rol üstlenen gözde eğitim kurumları olduğunu belirtti.
Türkiye genelinde faaliyet gösteren 227 üniversitenin, eğitim kalitesiyle şehirlerin çehresini değiştirmeye, ülkeye değer katmaya devam ettiğini kaydeden Yanık, “Üniversitelerimiz, farklı engel gruplarından oluşan yaklaşık 50 bin öğrencimize ev sahipliği yaparak, toplumsal adaleti güçlendiriyor, eğitim fırsatlarından eşit ve adil bir şekilde yararlanmalarını sağlıyor” diye konuştu.
“İnşallah, Engelsiz Program Nişanı almayan üniversitemiz kalmayacak”
YÖK tarafından 2018’de başlatılan ve 41 üniversiteye verilen “Engelsiz Program Nişanı” uygulamasında, sayının geçen yıl 116’ya yükselmesini takdirle karşıladığını söyleyen Bakan Yanık, “2023 hedefleri doğrultusunda, inşallah bu nişanı almayan üniversitemizin kalmayacağına yürekten inanıyorum. Engelli bireylerin hayallerinin önündeki engelleri kaldırmak, onlara engelsiz ufuklar sunmak öncelikli hedefimizdir.” ifadesini kullandı.
Yanık, bu kapsamda yeni hedefler belirleyip, Türkiye’yi örnek ülke haline getirebilmek için hayallerin önündeki engelleri kaldıracaklarını vurguladı.
Bakanlık olarak, üniversiteler dahil, kamu kurum ve kuruluşlarını teknik ve mali yönden desteklemeyi sürdüreceklerini dile getiren Bakan Yanık, şunları kaydetti:
“Zira, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için başlattığımız her hizmet, her proje onlar için başarı, sevinç ve mutluluk kaynağı haline geliyor. Bu duyguyu onlarla birlikte yaşamaktan, paylaşmaktan daha güzel bir şey olamaz. Çünkü yaşamak birlikte güzeldir. Biz bu mottoyu, bütün çalışmalarımızda hakim kılmaya çalışıyoruz. Sizler de özgün çalışmalarınızla bu sözü çok daha anlamlı hale getirdiniz. Engelli vatandaşlarımıza üniversite kapılarını açarak, eğitime erişimlerini sağlayarak onlara yaşam koridoru açtınız. Engelsiz bir ekosistem oluşturarak eğitimden istihdama uzanan, hayata katılımlarını destekleyen, öz güvenlerini artıran çalışmalara imzalar attınız. Erişilebilirlik alanında hayata geçirdiğimiz her hizmet, bu umudu daha da yeşertmiş, engelli vatandaşlarımıza hizmet etmenin gururunu, manevi hazzını bizlere bir kez daha yaşatmıştır. Bu anlamda üniversitelerimize verilen her ödülü, engelli vatandaşlarımızın manevi şahsiyetlerine, azim ve başarılarına verilmiş bir ödül olarak görüyorum.”
Engellilerin aldığı eğitim sayesinde elde ettikleri başarılara ilişkin örnekleri ve AK Parti hükümetlerinin engellilere yönelik icraatlarını aktaran Yanık, “Toplum olarak farkındalığı ne kadar artırırsak, daha fazla engelli vatandaşımızı okulla buluşturur, bina ve kaldırımlar, park ve bahçeler hepimiz için ortak yaşam alanlarına dönüşür. Yerel yönetimler, hastaneler, okullar, fabrikalar herkes için erişilebilir özgür alanlar haline gelir. Bu duyguyu, bu eylemi daima diri tutmak, toplumsal farkındalığı artırmak, hizmet etmek için buradayız.” diye konuştu.
Saraç: Bu yıl 114 üniversiteden farklı kategorilerden 837 başvuru yapıldı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise programda yaptığı konuşmada YÖK’ün önem verdiği konulardan birinin yükseköğretime girişte ve eğitim sürecinde yaşanan engellerin ortadan kaldırılması için “engelsiz erişim” ve “engelsiz eğitim” başlığı altında yürütülen çalışmalar olduğunu kaydetti. Saraç, Engelsiz Erişim yılı olarak kabul edilen 2016-2017 eğitim öğretim yılından bu yana yükseköğretim kurumlarında engelli bireylerin bütün mekanlara erişimleri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla çalıştaylar düzenlendiklerini kaydetti.
Saraç, YÖK tarafından 2018’den beri her yıl “Engelsiz Üniversite Ödülleri” verildiğini anımsatarak, “Engelsiz Üniversite Bayrakları üç kategoride veriliyor. Mekanda erişilebilirlik, eğitimde erişilebilirlik, sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirlik. Programlarını farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına ise ‘Engelsiz Program Nişanı’ veriliyor. Bu kapsamda, Engelsiz Üniversite Ödülleri için bu yıl 114 üniversiteden farklı kategorilerden 837 başvuru yapılmıştır” diye konuştu.
“Engelsiz Program Nişanı” için 21 üniversiteden 108 başvuru
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık ile YÖK Başkanı Saraç, programın sonunda en çok ödül alan üniversiteleri açıkladı. Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri kapsamında, “Mekanda Erişim Bayrak Ödülü”ne 558 başvuru alındı ve 52 üniversite 129 “Turuncu Bayrak Ödülü” almaya hak kazandı. “Eğitimde Erişilebilirlik Bayrak Ödülü”ne 168 başvuru alındı ve 14 üniversiteye 30 “Yeşil Bayrak Ödülü” verildi. “Sosyokültürel Faaliyetlerde Erişebilirlik Bayrak Ödülü”ne ise 111 başvuru yapıldı ve seçilen 6 üniversite 9 “Mavi Bayrak Ödülü” aldı.
Programlarını farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına verilen “Engelsiz Program Nişanı” için 21 üniversiteden 108 başvuru sonucunda 2 üniversiteden 7 programa Engelsiz Program Nişanı verildi.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 10 bayrak ödülü ile en çok bayrak ödülü alan üniversite olurken, Aksaray ve Harran üniversiteleri 9’ar bayrak ödülü ile ikinci, İstanbul ve Yozgat Bozok üniversiteleri ise 8’er bayrak ödülü ile üçüncü sırada yer aldı.
“Eğitimde Erişilebilirlik” kategorisinde en çok bayrağı İstanbul Bilgi Üniversitesi, “Sosyokültürel Faaliyetlerde Erişebilirlik” kategorisinde ise en çok bayrağı İstanbul Üniversitesi aldı.

FOTO GALERİ