Ankara Şehir Gazetesi

Mutluluğun sergisi müzeye dönüştürülen Ulucanlarda

Mutluluğun sergisi müzeye dönüştürülen Ulucanlarda
21 Mayıs 2021 - 10:01

Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi, anlamlı bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Doktor Saliha Özelmas Kahya’nın “sürdürülebilir mutluluk” temalı sergisi, Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Sergi Salonu’nda açıldı.
Altındağ Belediyesi Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Sergi Salonu, kapılarını sanatın her dalına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sergi Salonu bu sefer de “Giysi Tasarımları” sergisine ev sahipliği yapıyor. Öğretim Görevlisi Saliha Özelmas Kahya tek başına bir bütün olmayan, işe yaramadığı düşünülen kullanılmış giysi parçaları, tekstil malzemeleri ve aksesuar parçalarını bir araya getirerek tasarladığı giysileri beğeniye sundu.
BRİKOLAJ TEKNİĞİNİN GÜZEL ÖRNEKLERİNİN YER ALDIĞI SERGİ
Eserlerinde, İskandinav ülkelerinde yaşamda huzur veren az sayıda veya miktarda şeylerin tadını çıkarma ve onlarla mutluluk yaratma sanatı olarak bilinen “Hygee” felsefesinden esinlendiğini söyleyen Saliha Özelmas Kahya, eserlerinin ortaya çıkış amacını şu sözlerle özetledi:
“Mutluluk için maddi varlık, zenginlik ön koşul değildir. İnsanlar, her dönem sevdikleri ve kendileri için daima azdan çok çıkararak mutluluk yağmurlarını yağdırmışlardır. Bu felsefeden esinlendiğim bu koleksiyonda işe yaramadığı düşünülen kullanılmış giysi parçaları, tekstil malzemeleri ve aksesuar parçalarını bir araya getirdim. Hoşgörü, doyum, özgür, bilge, huzur, hayat, erdem, uyanış, birlik, ritim ve yaşam gibi insana özgü niteliklerden yola çıkarak oluşturduğum her bir eser, koleksiyonun bütününde mutluluk yağmurunun bulutlarını oluşturmaktadır.”

“ALTINDAĞ BELEDİYE BAŞKANIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”
Eserlerinde brikolaj tekniği kullandığını da sözlerine ekleyen Saliha Özelmas Kahya “Bütün bu duygularımı eserlerime de yansıttım. Burada, bu güzel atmosferde eserlerimi sergilediğim için de çok mutluyum. Bu güzel sanat alanlarını bizlere kazandırdığı ve sanatın ve sanatçının daima yanında olduğu için Başkanımız Doç. Dr. Asım Balcı’ya ve Altındağ Belediyesi’ne çok teşekkür ederim” dedi.

FOTO GALERİ