Ankara Şehir Gazetesi

MİLLİ DEĞERİMİZ ANKARA KEÇİSİ

MİLLİ DEĞERİMİZ ANKARA KEÇİSİ
02 Haziran 2021 - 14:12

“Mohair ya da elmas lif” diye adlandırılan bir ürün belki bazılarımıza yabancı gelecektir. Ancak bu ürün hepimizin çok iyi bildiği ve ülkemizin özellikle Başkentimiz Ankara’mızın çok değerli bir ürünüdür. İşte bu ürün “TİFTİK”tir. Türkiye, Güney Afrika ve Amerika ise tiftik konusunda önde gelen ülkelerdendir.
Türklerin tarihinde hayvancılığın ne denli önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Hazar Denizi civarlarından yola çıkan Ankara Keçisi Anadolu’ya Türkler tarafından 13. Yüzyılda getirilmiştir. İç Anadolu’nun iklim ve bitki örtüsü ise Ankara keçisi için ideal şartları sağlayınca Ankara’nın gözdesi haline gelmiştir. Çünkü önemli bir gelir kaynağı teşkil etmektedir.
Tiftiğin anavatanı diyebileceğimiz cennet ülkemizde Ankara keçisi bütün Dünyaya gen kaynağı olmuştur. 19. Yüzyılda çeşitli ülkelere götürülerek yetiştirilmeye başlanmış bu sebeple tiftik keçisi dünya literatüründe Ankara Keçisi olarak da adlandırılmaktadır. Bu özelliğiyle de Dünya’ya Türkiye’nin ve Ankara’nın sesini duyuran önemli bir değerimizdir.
Keçi yetiştiriciliğinde et ve süt üretimi, yapağı, tiftik, deri vb. birçok ürünün ayrı ayrı önemi vardır. Ancak Ankara keçisi denildiğinde ilk akla gelen tiftiktir.
Ankara’nın kültürel miraslarından biri olan Ankara Keçisi Başkentimizin en önemli simgelerinden biridir. Ankara Keçisi farklı bölgelerde yetiştirilmekle birlikte yaklaşık %75’i Ankara’da yetiştirilmektedir. Ankara’nın en çok ürün alan ilçeleri ise Ayaş, Beypazarı, Güdül ve Nallıhan’dır. Diğer bölgelerde yapılan yetiştiriciliklere göre bu bölgelerde tiftik kalitesi incelik, yumuşaklık ve parlaklık yönünden çok daha iyi bir seviyededir.
Bu kıymetli milli değerimiz bir dönem maalesef yok olma tehlikesi ile karşılaşmış olsa bile bugün Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Ankara Tiftik Keçisi Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” ile gündemde yerini almakta. Bu projenin amacı mevcut sürülere yüksek vasıflı genç tekelerin katılımıyla verimliliğinin artırılmasıdır.
Desteklenen bu milli değerimizi biraz daha yakından tanıyalım isterim.
Ankara keçisinin fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak; ufak, zarif bir hayvandır. Boynuzlu ve sakallıdır. Renkli olanlarına az rastlansa da genellikle vücudunun her tarafı beyaz, kıvırcık, ipek yumuşaklığında tiftikle örtülüdür. Ankara keçileri iklim şartlarına da bağlı olarak genellikle Nisan ayı içinde kırkılırlar. Zaten beyaz renkte olması da dokuma sanayide her renge kolayca boyanabildiği için tercih sebeplerinden biridir.
Karakteristik özellikleri ise az hareketli olmaları sebebiyle kolay idare edilebilir olmasıdır.
Tiftik verim ve kalitesinde esas olarak yaş ve genetik etmenler etkili olmakla birlikte iyi bakım ve iyi beslenmeyle de kalite artırılabilir.
Tiftik kalitesinde aranan özellikle ise; dayanıklı, parlak, elastik, zararlı güneş ışınlarını geçirmeyen, nem çekebilme, ısıya dayanıklı, yüksek yalıtım özelliğine sahip olma, kolay boyanabilme, düzgün ve kaygan olmasıdır.
Ankara keçisi çevresel şartların değişmesinden, mera değişikliğinden çok etkilenir, tiftik kalitesi düşebilir. Bu sebeple yetiştiricilikte çevresel faktörlere çok dikkat etmek gerekir.
Oğlakları yavaş büyür. Ancak 1,5-2 yaşında ergin çağa ulaşır. Genç yaştaki keçilerin daha parlak, yumuşak, elastik ve kaygan tiftikleri olduğundan daha çok elbiselik olarak değerlendirilir. 7 yaşından sonra ise tiftik kabalaşır, yaşlı keçilerin tiftiklerinden halı ve döşemelik olarak yararlanılır.
Tiftik verimi az ve tiftik kalitesi iyi olmayan, çeşitli kusurları olan keçiler sürüden uzaklaştırılır ve besi olarak değer bulur. Ankara keçisi aynı zamanda değerli bir besin kaynağıdır. Eti lezzetlidir. Kıl keçilerinde genel olarak rastlanan kendine has ağır koku Ankara keçisinde olmaz.
Süt verimi azdır. Sadece yavrusuna yetecek oranda sütü olduğundan sağılması pek tercih edilmez. Oğlağın gelişimi iyi olsun, ölüm oranı az olsun ki yeni oğlaklar gelişsin istenir.
Oğlaklar büyüdükçe hareket etme ihtiyacı artar. Avluda, merada açık havada serbestçe hareket etmek, koşmak gelişimleri için önemlidir. Kas, kemik ve eklemlerin hatta diğer doku ve organlarının iyi gelişebilmesi için oğlakların büyüme sürecinde çok iyi beslenmesi bol hareket etmesi gerekmektedir. Özellikle güneşli ve iyi havalarda yavruların dışarı alınması yararlıdır. Serbest hareket imkanı bulamayan oğlaklar iyi gelişemez.
Ankara keçileri mera hayvanıdır. Uygun mera alanları yok ise yetiştiricilik ekonomik olmayabilir. Mera otları kekik, kır yoncası, dağ çileği, kuzu kulağı, sakız otu gibi çeşitlilik arz eden kısa otlu kıraç meralar Ankara keçisi için idealdir. Ayrıca kışın ağaç yaprakları ile besleme desteklenir. En sevdikleri de meşe yapraklarıdır. Ankara keçilerini diğer kıl keçilerinden ayıran en önemli farklardan biri de ağaçlara tırmanıp zarar vermemesidir.
Sevgili Okurlar; bu yazıyı okuyarak kim bilir belki siz de Ankara keçisi yetiştiriciliği için bir adım atmayı düşünebilirsiniz. Fikir bizden, karar sizden..

Işın Aycan Kaan

FOTO GALERİ