Ankara Şehir Gazetesi

Sevgili Ankaralılar

Sevgili Ankaralılar
02 Haziran 2021 - 13:19

Ben Ankara doğumlu bir hemşerinizim, buradan sizlere her ay Ankara’nın çok bilinmeyen gezilecek, görülecek ve piknik yerlerini tanıtmaya çalışacağım
Bugün ilk başlangıç olarak Çubuk barajını tanıtacağım.
Çubuk barajı havaalanı yolundan gidilirken Hasköy ve Fruko kavşağından sonra ,yolun sağ tarafı takip edilerek baraj tabelaları takip edilerek gidilir. Ulus a yaklaşık 6km uzaklığında olup çok kolay ulaşılabilir. ayrıca belediye otobüsleri ile de barajın içine kadar gidilmektedir.
Çubuk barajı çoğunuzun bildiği gibi ve daha eskilerin yıllarca gittiği, piknik yaptığı .hatta .60-70 li yıllarda üzerinde teknelerle gezinti yapıldığı ,.Türkiye Cumhuriyetinin kurulduktan sonra yapılan ilk içme suyu barajıdır.
Baraj 1932 yılında türk mühendis ve işçileriyle emekleriyle ilk beton atılarak yapımına başlanmış ve 1936 yılında 3 kasımda Atatürk tarafından açılmıştır.
Çubuk barajı yaklaşık 413 bin metrekarelik alana sahiptir. gövdesi ağırlıklı betondan yapılmıştır ,.baraj da göl tarafı ve bent altı diye 2 ayrı piknik yerleri bulunmaktadır.
Göl tarafında ki su 1994yılından itibaren birikimi durdurulmuş ve 2016 dan sonrada atıl durumda bırakılmıştır. .O tarihten sonra bent de ekonomik ömrünü tamamladığı için Dsi den belediyeye geçmiştir.
Belediye başkanımız sn Mansur Yavaş göreve geldikten sonra ilk işi bu tarihe sahip çıkıp, büyük bir bakım ve onarıma yaptırarak, 29 ekim 2020 de ziyarete açmıştır..
Şu anda göl tarafına ailelerin çocukları ile birlikte bungalov evlerden kamp yapabileceği bir alan yapılmaktadır.
Şahin tepesi düzenlenerek seyir tepesi yapılmış, büyük bir Atatürk anıtı yerleştirilmiştir. seyir gazinosu da tadilattan sonra hizmete açılacaktır. Gölden aşağıya inerken sağ tarafta Atatürk köşkü vardır. Atatürk’ün dinlendiği bu tarihi mekânda yeniden restore edilerek ziyarete açılmıştır.
büyük piknik yer ise bent altı giriştedir. Burada piknik alanları. çocuk parkları bisiklet ve yürüyüş yolları 4 çeşme ,1 mescit yapılmış, çiçeklendirilmiş ve ahşaptan değişik figürlerle süslenmiştir. Burada halk ekmek tarafından işletilen birde market bulunmaktadır. Çok yakında mevcut su kanalında kayıkların çalışacağı yetkililerden öğrenilmiştir. Ayrıca büyük bir otoparkı vardır.
Çubuk barajı hem tarihi görmek hem piknik için ideal bir konum ve yerdedir
Önümüzdeki ay görüşmek üzere iyi gezmeler.
Mehmet Tulumoğlu
Eğitimci – Yazar

FOTO GALERİ