Ankara Şehir Gazetesi

PANDEMİ

PANDEMİ
03 Haziran 2021 - 7:49

Değerli okuyucular
Sizlerle beraber bu köşede güncel sağlık konularını paylaşmak istiyorum. Umarım sizleri yormadan keyifle okuyacağınız ve bilgileneceğiniz bir zamanı paylaşırız.
Malum 2020 yılı hepimiz için zor bir yıl oldu, tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs milyonlarca insanı hasta edip sağlık sistemlerini alarm durumuna geçirdi. Evlerimizde sokakta iş yerlerimizde alıştığımız düzen tamamen değişti ve sağlıklı kalma sorumluluğumuz toplumsal bir boyuta ulaştı.
İnsanoğlu var olduğu sürece pandemi görülmüştür. Nedir peki bu pandemi ;birden fazla ülke ve birden fazla kıtada görülen ölümcül hastalıklardır.
14.yüzyılda görülen kara veba Çin ve Orta Asya da başlayıp oradan Avrupa ya yayılmış ve o günün koşullarında 200 milyon insanın ölümü ile sonuçlanmıştır. Avrupalılar bu korkunç salgını unutmamak için hemen her şehirlerine veba anıtları dikmiş o günlerde yaşanan acıyı ölümsüzleştirmiştir.
1918-1919 yılları arasında 10 yıl süren İspanyol gribi bir diğer büyük pandemi olayıdır. Dünya nüfusunun %2 sinin kaybedilmesine neden olmuştur.
Bugün yaşadığımız covid-19 virüsü ise her gün sayısı artan şekilde yayılmaya ve can almaya devam etmek de ancak geçmiş dönem pandemilerine göre enfeksiyon kontrolü konusunda daha bilgili olduğumuz sterilizasyon, ilaç hastane imkanları ve özellikle sağlık çalışanlarının etkinliği açısından çok şanslı olduğumuz açıktır.
Bir çok ülkede laboratuvarlarda bilim insanları aşı çalışmalarını belli bir aşamaya getirmiş ve kullanıma sunma hazırlığı içerisindedir. Çok yakında aşılama işlemlerine başlanacaktır.
Aşılama işlemlerinin tüm dünyada %60 ve üzerine çıkması halinde ancak eski yaşamımıza dönebileceğimiz açıktır.
İşte bu nedenle ,zorunlu durumlarda, insanlarla temas içerisinde olması gereken kişiler Sağlık Bakanlığının, bilim insanlarının uyarılarını dikkate almak zorundadır.
Bilmeliyiz ki en güvenli yer evimizdir. Sevdiklerimiz ile tekrar bir araya gelmek, güzel bayramlarımızı hep beraber kutlamak istiyorsak eğer maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam riayet etmek zorundayız. Temiz bir ortamda sağlıklı beslenerek hijyen kurallarına uyarak, sağlık çalışanlarına ve bilim insanlarına tam güvenerek bu pandemiyi geçireceğimize inancım tamdır.
Önce birey olarak kendi sorumluluğumuzu yerine getirelim zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayalım çağımız internet ve telefon üzerinden iletişim kurabileceğimiz bir çağ bu imkanları kullanmak bizi yarınlarda yüz yüze görüşme imkanına taşıyacaktır.
Sağlık çalışanlarının dokuz-on aydır aralıksız sürdürdükleri mücadele de kendimizi ve sevdiklerimizi korumak en önemli vazifemizdir. Filyasyon ekiplerinin evimize kadar ilaç getirdiği bir dönemde hasta isek 112 ve 155 gibi devlet imkanlarından yararlanalım.
Bugün ki dünya düzeninden bazı derslerde almamız gerekiyor sanırım, çevreye doğaya, bizim ile beraber bu dünyayı paylaşan canlılara saygılı, barışık bir yaşam yeni dünya düzeni için gerekli olduğu inancı içindeyim.
Bir sonraki yazımızda aşıların yaşamımızda ne kadar önemli bir olgu olduğunu paylaşmaya çalışacağım.
sağlıkla kalın

Dr. Leyla Zerrin Önal

FOTO GALERİ