Ankara Şehir Gazetesi

Enaktüel: Hey Gidi Eski Günler Hey!

Enaktüel: Hey Gidi Eski Günler Hey!
04 Haziran 2021 - 7:52

Eskiden deyip de, geçmiş zamanlardan bahsetmeyi pek seven biri değilim aslında. Fakat! öyle bir zaman da yaşıyoruz ki o eski dediğimiz günleri arar olduk.
Her zaman büyüklerimizin bahsettikleri, belki benimde yaş gurubuma uygun olanlarınızın hayal, meyal hatırlayacakları bir mahalle kültürümüz vardı ki şu sıralar maalesef yok olmak üzere. İnsanların bir birlerine sevgisi, saygısı vardı! Küçükler her daim sevilir, korunur. Büyükler her zaman sayılır, dinlenirdi! Kimse kimsenin bir şeyine zarar vermez bilakis korur, kollardı! Dükkanın kepengini kapatmadan cumaya giden bakkal İsmail amcamız vardı, bahçesinden elma,armut kopardığımız da ‘’yıkamadan yemeyin’’ diyen komşu Ayşe teyzelerimiz. İnsanlar birbirine selam verir, hal hatır sorardı, hatta eğer bir süre o ahbabını göremez ise ‘’acaba hasta ya da başına bir iş mi geldi’’ diye endişe edip arayıp, sorar olmadı evine gidip ‘’bir ihtiyacı var mı? ’’diye soran dostlarımız vardı. O zamanlarda da geçim zorluğu vardı! ‘’Borç Yiğidin Kamçısıdır ‘’ der, akşam olunca evimize bir ekmek alıp gide-biliyorsan ne mutlu bize deyip mesut, mutlu yaşayıp gidiyorduk.
Şu sıralarda bakıyorum da bizim kültürümüz de olan bu yardımlaşma, sevgi, saygı hisleri yeni nesil ile birlikte yenilenen ve her geçen gün değişen, gelişen ülkemizde yok olmak üzere. Bunda da bizlere aslında çok büyük bir görev düşüyor, çünkü ben inanıyorum ki, bizler bu hatıraları hatırlayacak son nesiliz ve yeni nesil elektronik çağa hızlı bir şekilde adım attı, evlerde sohbet yerine sosyal medyadan mesajlaşanlar tanıyorum, çocuklarımız gelip ‘’neden benim paylaşımımı beğenmedin’’ diye hesap sorar olmuş. ‘’Akşam ne yemek pişirsem’’ diye düşünmek yerine ‘’ne sipariş versem’’ diyen anneler tanıyorum. Bir birinin malını kıskananlar, kem gözle bakanlar, zarar verenler, ‘’hayırlı olsun’’ derken bile içinden bir sürü soru işareti geçirenler, muhakkak hepimizin etrafında var olduğunu bakarsanız göreceksiniz. Şu zaman da bakıyorum babanın evladına güveni, evladın baba ya saygısı kalmamış. Her kez bir menfaat peşine düşer, ‘’acaba bu gün günü nasıl kurtarırım’’ diye düşünür olmuş. O yüzden de her kesin kafasında tilkiler dolaşıyor ve kimse kimsenin ne halde olduğunu bırakın daha nasıl ayağını kaydırırız diye kollar olmuş.
Biz milletçe ve ırkça, kültür olarak kesinlikle her daim mütevazi, dini bütün, sosyal, yardım sever ve dürüst bir mizaha sahip olmuşuzdur. Tüm dünya ülkeleri de bizim bu kültürümüze her daim hayran kalmış hatta araya nifak sokacak kadarda imrenerek yüzyıllardır izlemişlerdir. Bence bu durumda bize düşen tek görev, çoluk, çocuğumuzu daha bilinçli ve düzgün ahlaklı olarak yetiştirip ilerleyen günlerde kültürümüze, örf ve adetlerimize sahip çıkabilecek değerler yetiştirmemiz gerekmektedir.
Eskileri Aratmayacak Yeni, Güzel, Sağlıklı Günler Diliyorum….

FOTO GALERİ