Ankara Şehir Gazetesi

Enaktüel: İPEK YOLUNUN İNCİSİ – SAKLIKENT NALLIHAN

Enaktüel: İPEK YOLUNUN İNCİSİ – SAKLIKENT NALLIHAN
04 Haziran 2021 - 7:36

Ankara – Eskişehir – Bolu üçgeninin ortasında yer alan Nallıhan, Ankara’nın bir ilçesi olup Ayaş, Beypazarı, Geyve üzerinden İstanbul’a ulaşan Hindistan’dan gelen Baharat Yolu – Çin’den gelen tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde yer alır.
Tarihi Hititler dönemine kadar inen ilçe Frig, Pers, Makedon, Roma, Bizans yönetiminde yerleşim yeri olarak varlığını sürdürmüş, Türklere Anadolu kapılarını açan Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Oğuz boylarının bazılarının (Beydili, Eymir, Dodurga) yerleşim alanları oluşmuştur. Haçlı Seferleri sırasında Bizans’ın egemenliğine geçen Nallıhan Orhan Bey döneminde Osmanlılar tarafından yeniden fetih edilmiştir.
Osmanlı Veziri Nasuh Paşa’nın yaptırdığı Han ve Cami halen mevcuttur. Orman alanı içinde olan ilçe doğal güzellikleri kültür ve sanat yaşamıyla ziyaretçilerine göz kırpmaktadır.
Nallıhan girişinde sizleri Çayırhan göl kenarının enfes manzarası karşılar. Belediyece yaptırılmakta olan karavan turizmi için elverişli alanlar mevcuttur. Gölde tutulan balıklar taze olarak ziyaretçilerine sunulur. Nallıhan Belediyesi tarafından tekne turları yapılmakta olup 2021 yılında göl üzerinde kano yarışları yapılabilir. Nallıhan Belediyesi kırsal turizm ile ilgili sürekli yatırımlar yaparak Nallıhan’ı marka şehir yapmaya çalışmaktadır.
Çayırhan Gölü’nden sonra sizlere doğanın bütün renklerini bir arada bulunduran, adeta gökkuşağını andıran tepeler ve Ankara Milletvekili Sn. Nevzat Ceylan’ın Milli Parklar Genel Müdürlüğü zamanında ilçeye kazandırdığı Nallıhan Kuş Cenneti gözlem noktalarından 168’den fazla kuş türünü izleyebilir, yaban hayvanlarını görebilirsiniz. Yine Sn. Nevzat Ceylan’ın katkılarıyla her yıl Haziran ayında foto safari etkinliği düzenlenmekte ve yüzlerce fotoğraf sanatçısı yaban hayatını fotoğraflarken Nallıhan Kuş Cenneti’nin tanıtımına katkı sunmaktadır.
Güzergah üzerinden yolunuz Anadolu Bektaşi Dergahı Kurucusu Hacı Bektaş-ı Veli’nin çağdaşı, Yunus Emre’nin Hocası Taptuk Emre’nin türbesi ve Emrem Sultan Mahallesi’ne ulaşılır. Taptuk Emre Türbesi her yıl binlerce ziyaretçisini ağırlarken köyde otantik ortamda yöresel yemekler yenilebilir ve yöresel ürünlerin alınabileceği yerler vardır.
Yolun devamında Sarıyar Mahallesi’ne geçilerek Kayık Başı’nda hoşça vakit geçirilebilir, balık dahil yöresel yemekler yenilebilir, göl manzaralı piknik yapılabilir. Sarıyar Kayık Başı’na yapılacak bir balık restoranı ve butik otel turizm açısından katkı sunacaktır.
Tekke Mahallesi’nde Taptuk Emre’nin kızı Bacım Sultan’ın türbesi mevcuttur. Rivayete göre Bacım Sultan hamur yoğururken “Baban geliyor” demişler o da sevinçle fırlayıp koşmuş. Elinin hamurlu olduğunu fark edince babasına saygısızlık olacağını düşünerek toprağa diz çökmüş, avuçlarını semaya kaldırarak “Çık Ya Mübarek” demiş. Allah’ın takdiri ile oradan su fışkırmış. Halen o kuyu mevcut olup kuyu hamur kokmaktadır. Hasta ziyaretçiler gelerek kuyudan su içmekte ve bu suyla banyo yapmanın hastalıklara deva olduğu halk arasında dilden dile söylenmektedir.
Ayrıca Nallıhan’da Anıt Ardıç Ağacı, Asarlık Tepesi, Soğuk Kuyu Şelalesi, Soğuk Kuyu Kümbeti, Hoşebe Piknik Alanı, Karacasu Şelalesi gezip görülecek yerler arasındadır. Gezginder Derneği Yöneticisi Rehber Ali Şen tarafından her ay 10 adet yürüyüş parkurunun bulunduğu alanlarda doğa yürüyüşleri yapılmakta ve yüzlerce kişi katılmaktadır.
İlçe merkezinde Tarihi Kocahan’da yöresel yemek yiyebilir, binlerce kadının ürettiği Nal-Etik ve Han-İpek Kooperatifleri’nce yapılan coğrafi işaretli, tescilli Nallıhan ipek iğne oyaları ve Nallıhan örtmeleri (28 ülkeye ihraç edilmektedir) atölye ve satış noktalarında kendinize ve sevdiklerinize kolye, küpe, broş, anahtarlık vb. tasarımlardan alabilirsiniz. Nallıhan’da ipek iğne oyalarının bir dili olduğu halk arasında söylenmektedir;
Sümbül: Aşkın ve mutluluğun simgesini,
Mor Sümbül: Aşık kızı,
Pembe Sümbül: Nişanlı kızı,
Karanfil: Erkek takıyorsa yavuklusu var, kadın takıyorsa evli olduğunu,
Sarı Nergis: Umutsuz aşkı,
Yaban Gülü Oyası: Erkeği gurbete giden kadını,
Badem Çiçeği: Sevdiği ile evlenecek kızı,
Erik Çiçeği: Gelini,
Bahar Çiçeği: Kocası ile arası iyi olmayanı,
Kırmızı Acı Biber: Kocası ile arası açık olanı,
Müjde Oyası: Bebek bekleyen kadını,
Dal Oyası: Yapraklı oya takan kızı veya oğlu olduğunu,
Çayır Çimen Oyası: Gelin kaynana ilişkisinin iyi olduğunu anlatır.
Nallıhan’a özgü lezzetler tarhana çorbası, kapama pilav, et güveç, yaprak sarması ve baklava mutlaka tadılmalıdır. Nallıhan Belediyesi’nce yapılan sürekli açık tutulan yöresel doğal ürünler pazarından taze sebze, meyve, pekmez, bal, erişte, tarhana ve doğal reçeller ve kurutulmuş ürünler alabilir, ilçe merkezindeki ekmek fırınlarında içli ekmek ve bazlama alınabilir.
Bir Nallıhan değeri olan Hamiyet Gürelli Hocamızın estetik giyim tasarımları olan ve her yıl düzenlediği defilelerde tanıttığı ipek dokumalardan oluşan Nallıhan iğne oyalarının dokuma ile dansı kreasyonlarından diktirebilir ve kendinizi özel hissedebilirsiniz.
Gönüllü turizm rehberlerimiz Nal-tud Dernek Başkanı Kadriye Sezer, Yıldız Aksu Tırıl ve Nal-Etik Kooperatif Başkanı Hüseyin Tırıl’ın rehberliğinde hoşça vakit geçirebilir sımsıcak Anadolu insanının samimi güler yüzü ile karşılaşırsınız.

Nallıhan Platformu Başkanı
Rasim Uzun

FOTO GALERİ