Ankara Şehir Gazetesi

HER ÇOCUK BİR EV , HER EV BİR KOMŞU

HER ÇOCUK BİR EV , HER EV BİR KOMŞU
08 Haziran 2021 - 11:23

Sıfır Atık ve Gerş Dönüşüm konusunun işlendiği bir proje :

“HER ÇOCUK BİR EV, HER EV BİR KOMŞU” eTwinning projesinde SIFIR ATIK VE GERİ DÖNÜŞÜM konularında çocukların bilgileri ve marifetleri ortaya konuldu.
PROJENİN GEREKÇESİ; Dünya nüfusu arttıkça,tüketim alışkanlıklarımız değiştikçe doğal kaynaklarımız azalmakta ,sanayinin gelişmesi ile kullandığımız ürünlerin kimyasal özelliklerinin de farklı olması daha zararlı atıkların oluşması ile birlikte atıklarımızın hem artmasına hem de daha zararlı hale gelmesine sebep olmaktadır .Bizler de atıklarımızı bilinçsizce doğaya salarak yaşam alanımız olan dünyamızı, çevremizi ve de sağlığımızı tehlikeye atmaktayız.
PROJENİN AMACI ;Tüketim sonucunda ortaya çıkan atıklarımızın geri dönüşümünü arttırarak ,doğaya ve çevremize olan zararını en aza indirmemiz , bu konu hakkında çocuklarımızı bilinçlendirmek , farkındalık oluşturma k ve de toplumsal rol ve sorumlulukları hakkında farkındalık oluşturmayı hedeflemekteyiz.
PROJENİN İÇERİĞİ ;Her çocuk evinde dört adet geri dönüşüm kutusu hazırlar. Bu kutuları cam plastik, yağ ve kağıt atık olmak üzere sınıflandırır. Ev içerisinde biriken atıklarını biriktirip geri dönüşüm kutularına attılar. Geri dönüşümü yaygınlaştırmak adına komşularını da sürece dahil ederler. Bir saksı çiçek, bir mektup gibi inceliklerle komşularının kapılarını çalıp yaptıkları projeden bahsederler ve sürece dahil olmalarını sağlarlar. Bu şekilde çevre bilinci bir çocukla başlayıp komşu ile çoğalıp çevresel bir akım oluşturacaktır. Çocuklarımız kendileri için güzel yarınlar hedefiyle yola çıkıyorlar . geri dönüşüm bilincinin bir kar tanesiyle başlayıp çığa dönüştüğü yarınlar hayal ederek üç okul öğretmenleri bu projeye emek veriyoruz.
PROJENİN EKİBİ; Uluönder İlkokulu’ndan Ruhaniye Altıunkaynak, Tuğba Akın, Nurgül Uysal, Tahsin İlkokulu’ndan , Döndü Yılmaz Demir, Derya Budak Yavuz, Ayşe Kaplan, Boğaziçi İlkokulu’ndan Ayşenur Özdere, Fatma Sevinç’in önderliğinde hazırlanan eTwinning projesinde çocuklara geri dönüşüm ve sıfır atık ile komşuluk ilişkileri işlendi.
PROJENİN UZANTISI; İstanbul Modern Müze’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı için hazırladığı “Sanatla Büyüyen Ağacım” etkinliğini Uluönder İlkokulu 2C sınfı olarak uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştiren ekip. Projenin içeriğine uygun olarak çalışmalarında atık malzemeleri kullanarak yaptı. Hazırlanan proje atık üzerine olduğu için sınıflar bağımsız çalışma da yaparlarken, Görsel sanatlar dersindeki kazanımlar arasında varolan bu tarz faaliyetleri de bu proje de kullanan ekip başarılı bir çalışmaya imza attı.

FOTO GALERİ