REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Şehir Gazetesi

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ANKARA KENT KONSEYİNİN GENEL KURULU TÜRKİYE REKORU KIRDI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ANKARA KENT KONSEYİNİN GENEL KURULU TÜRKİYE REKORU KIRDI
12 Temmuz 2021 - 7:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Kent Konseyinin Genel Kurulu, Kent Konseyleri alanındaki katılımda Türkiye rekoru kırarak gerçekleştirildi. 1153 delegenin katıldığı genel kurulda Ankara Kent Konseyi’nin yürütme kurulu başkanlığına yeniden Halil İbrahim Yılmaz seçildi. Genel Kurula katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Bizden öncekileri hep ayrımcılık yapmakla suçladık. Lütfen benden aynı şeyi yapmamı beklemeyin. Bu kenti hep birlikte yöneteceğiz. Kent Konseyinin kapısı herkese açık olacak” dedi.

Sivil toplum kuruluşları, paydaşlar ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde kent gündemine ilişkin önemli kararlara imza atan Ankara Kent Konseyi genel kurulunu gerçekleştirdi.
Rekor katılımla 1153 delegenin yer aldığı genel kurul toplantısında yapılan oylama sonucunda Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanlığına yeniden Halil İbrahim Yılmaz seçildi.

“KENT KONSEYİNİN BAŞARILARINDAN GURUR DUYUYORUM”
Altınpark ANFA Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen genel kurul toplantısına katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Hepinizin bildiği gibi, kent konseyleri kanunen kurulmak zorunda olan yapılardır ancak Ankara’da Kent Konseyi kurulması kanuni zorunluluk olan bir yapı değil, bizim yönetim anlayışımızın bir parçasıdır” diyerek sözlerine başladı.
Ankara Kent Konseyi’nin ilk genel kurulunun 2 yıl önce 200 kişinin katılımıyla yapıldığını hatırlatan Yavaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“O günden sonra mevzuata göre başvuran herkesin kabul edildiği, yani davet beklemeden Ankara için söz hakkı olan ve gerçekten iyi niyetle söz söylemek isteyen herkesin başvurusu kabul edildi. 200 kişiyle başlayan kuruluş kısa sürede 600 üyeye ulaştı. Bugün ise burada 1000’in üzerinde üyesiyle toplanan Ankara Kent Konseyi, artık Türkiye’nin en fazla üyesi bulunan kent konseyidir. Bu başarı kişilerin ve siyasetin değil, kentlimizin ve tüm hemşehrilerimizin ortak başarısıdır.”

YAVAŞ’TAN GENEL KURULA İTİRAZ EDENLERE YANIT
“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kent Konseyinin bir üyesi olarak başarılarınızla gurur duyuyorum” diyen Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Kent Konseyi kavramını bilmeyen, anlamayanların yersiz itirazlarının moralinizi bozmaması gerektiğinin altını çizerek ifade ediyorum. Çünkü ortada tamamen gönüllülüğe dayalı inanılmaz bir değer üretimi var ve bu üretim Türkiye’nin her köşesinden büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Eskiden de Kent Konseyi vardı, eskiden de yaptığı çalışmalar vardı. Kent Konseyleriyle ilgili şu anki mevcut yapıya göre benim bir itirazım var. Kent Konseylerinin mutlaka bir yaptırımı olması lazım. Burada alınan kararların belediye tarafından uygulanmasının zorunluluğu olması lazım. Belediye başkanının kendi takdirine kalıyor. Son derece yanlış… Ben birlikte yönetme arzusunda olmasaydım, sizin aklınıza ihtiyacım olmasaydı bu kent konseyinin önerilerinin hiçbirini belediye meclisine götürmezdim. Sizlerin aklına ihtiyacım olduğunu biliyorum. Sizlerin yol göstermesine ihtiyacımız olduğunu biliyorum. Bunun için de sizlerin bir araya gelmesini Ankara için çalışmasını çok çok değerli buluyorum. Bu nedenle yaptığınız çalışmalar için hepinize şükranlarımı sunuyorum.”

“KENTİ BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ, KENT KONSEYİNİN KAPISI HERKESE AÇIK OLACAK”
Konuşmasında Ankara Kent Konseyinin çalışmalarından örnekler de veren Yavaş, “Ankara Kent Konseyinde tek bir siyasi parti ve anlayıştan değil her görüşten insanın bir araya geldiğini, farklılıkların zenginlik olarak görüldüğünü biliyor ve bundan mutluluk duyuyorum. Kent Konseyine katılan bazı gruplarla ilgili, ‘bu insanların burada ne işi var’ gibi sözleri de duyduk. Bizden öncekileri hep ayrımcılık yapmakla suçladık. Lütfen benden aynı şeyi yapmamı beklemeyin. Bu kenti hep birlikte yöneteceğiz. Ben bunda kararlıyım. Ankara için söyleyecek sözü olan herkes mutlaka ve mutlaka söylemeye devam etsin” dedi.
Asıl mücadelenin genel kuruldan sonra başlayacağını ifade eden Başkan Yavaş, sözlerini şöyle noktaladı:
“Bu kent için değer üretecek, müzakere zemini oluşturacak herkese kent konseyinin kapısı açık olmaya devam edecektir. Ve tüm bunları sağladığımızda kazanan Ankara ve Ankara’nın ortak aklı olacaktır. Ankara’nın şanlı bir tarihi, özgün değerleri, kendi kültürü vardır. Geriye bir tek, geleceğine dair başarı hikayesi yazılması kalmıştır. O başarı hikayesini ise kentimiz ve kentlimiz, birlikte ortak akıl ile yazacaktır.”

HALİL İBRAHİM YILMAZ’DAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI
Rekor katılımla ve 1147 üyenin oyuyla Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı seçilen Halil İbrahim Yılmaz, yaptığı teşekkür konuşmasında ortak akıl vurgusu yaptı.
Yılmaz, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, paydaş, akademisyen, dernek, sanatçı, siyasetçi ve yerel yönetimlerin temsilcilerinin yer aldığı salonda şu ifadelere yer verdi:
“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çağrısıyla 233 adanmışla başlayan hikaye bugün bin 500’e geldi. Bugün burada katılımcılığın rekoru kırıldı. 6 milyon yurttaşın her birinin sesi değerlidir, her birinin sesi bizim için kutsaldır. Kent Konseyi, gündelik siyasetin bir uzantısı, klasik kutuplaşma ve kamplaşma söylemlerinin benzerinin üretildiği bir yer değildir. Kent Konseyi, kente karşı suçların meşrulaştırıldığı bir yer değildir. Kent konseyi, ‘ben neden yokum’, ‘o varsa ben yokum’, ‘bunun burada ne işi var’, söylemlerinin değil, ‘kendimi ifade etmeliyim ve burası benimle anlamlı’ diyenlerin yeridir. Polatlı’daki çiftçi soğanıyla ilgili Akyurt’taki muhtarın ile Nallıhan’da kadın kooperatifi işleten bir hanımefendinin koyacağı irade kentteki bir odanın koyacağı iradeden eksik değildir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FOTO GALERİ

Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Bilgiler Kopyalanamaz. @Ankara Şehir Gazetesi

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum