REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Şehir Gazetesi

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılığı konuştular

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılığı konuştular
27 Temmuz 2021 - 6:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sakarya’da düzenlenen Kadın Çiftçi Eğitim Sertifika töreninde kadın çiftçilerin sosyal güvenlik ve tarımsal destekleme konularında pozitif ayrımcılığa tabi tutulması gündeme geldi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) düzenlediği Kadın Çiftçi Eğitimi’nin sertifika töreni Sakarya’nın Erenler İlçesindeki bir otelde gerçekleştirildi. Sertifika törenine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB ) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya milletvekilleri Ali İhsan Yavuz, Ayhan Sefer Üstün Hasan Ali Çelik, Ayşenur İslam da katıldı.
5 İLDE EĞİTİMLER TAMAMLANDI
Programda açılış konuşmasını yapan TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, 2012 yılı 14 MayısDünya Çiftçiler Günü’nde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül veBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile kadın çiftçilerin eğitimi konusunda protokol imzaladıklarını söyledi.
Öncelikle belirlenen 5 pilot ilde kadın çiftçi eğitimlerinin tamamlandığını vurgulayan TZOB Başkanı Bayraktar, Sakarya’da eğitim alan 322 kadın çiftçiye sertifikalarının verileceğini belirtirken, “İlki İzmir’de gerçekleşen kadın çiftçi eğitimine 104, Kayseri’de 105, Diyarbakır’da 102, Gaziantep’de 138 ve Sakarya’da ise 322 kadın çiftçimiz katıldı. Eğitimlere ilçeler arasında en çok katılım, 93 kadın çiftçiyle Sakarya’nın Akyazı ilçemizde oldu” dedi.
AYRICALIK TANINMASINI İSTEDİ
Eğitimi tamamlayan kadın çiftçilerin desteklemelerde pozitif ayrımcılığa tabi tutulmasını isteyen TZOB Başkanı Bayraktar, “Kadın çiftçilerimizin eğitimlerde öğrendiklerini çocuklarına, yani geleceğin çiftçilerine ve diğer kadın çiftçilere de aktarmalarını umut ediyoruz. Kadın Çiftçi Eğitimi Protokolü kapsamında, eğitimlere katılan kadın çiftçilerimize zirai kredilerde, devlet desteklerinde, projelerde öncelik ve ayrıcalık tanınmasını istiyoruz. Böylelikle vereceğimiz sertifikaların kadın çiftçilerimiz için bir anlam ve değer ifade edeceğini düşünüyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker de kabul ederlerse, eğitim gören kadın çiftçilerimiz arasından ihtiyaç sahibi, muhtaç kadın çiftçilerimize, Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi’nden faydalanma imkanı sağlanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.
SİGORTA PRİMLERİNDE POZİTİF AYRIMCILIK UYGULANMALI
Tarım sektörünün en önemli sorununun sosyal güvenlik konuları olduğunu hatırlatan Şemsi Bayraktar, tarımda çalışan kadın çiftçilerin ödemesi gereken sigorta primleri için de pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi. Bayraktar, “Prim miktarının yüzde 60’ı devlet tarafından karşılanmalıdır. Böylelikle ülkemizde tarımda çalışan kadınların üretim alanındaki gelir düşüklükleri, sosyal güvenliğini olumsuz yönde etkilemeyecek, kadınları eşlerinin sosyal güvenliğine bağımlı kalmaktan kurtaracaktır” dedi.
Bayraktar son olarak, kadın çiftçilerin diğer sigortalı kadınlarda olduğu gibi doğum borçlanması kapsamında, hamilelikte geçen süreleri borçlanabilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasının fevkalade önemli olduğuna işaret ederek, “Konuyla ilgili mevzuat değişikliği önerimizi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ilettik. Üretimin her aşamasına aktif biçimde katılan kadın çiftçilerimiz için bunları yapmak zorundayız. Bunu boynumuzun borcu görmeliyiz” ifadelerini kullandı.
TOPRAK, SU VE ENERJİ
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’ın ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin konuştu. Ülkede ekonomik refahı sağlamak ve yaşam kalitesini yükseltmeye çalışırken ‘Küresel sorunları nasıl çözeceğiz’ diye baktıklarında ‘Toprak, su ve enerji’ konularının önem kazandığını söyledi. Şahin, “Toprağını ve suyunu iyi kullanana ülkeler, ekmeğini ve suyunu iyi kullanan ülkeler, verimliliği esas olarak gören ülkeler, geleceğe dair bütün hedeflerine ulaşma da başarılı olacaklar. İnsanları her alanda birinci sınıf vatandaş yapabilmenin yolun kalkınmadan geçiyor. İşte tam burada da toprak en büyük ilaç, en büyük derman. Toprak alın teri, emek, tevazu, alçak gönüllük. Toprağı bu kadar güçlü kılan şey, kadınlarımız, çiftçilerimiz. Kadınlarımızın bu alanda bilgili olması bizim geleceğe dair aslında duygusal bir talep değil, akıllı bir ekonominin temel felsefesidir. Dolayısıyla bugün Sakarya’da yaptığımız Türkiye’nin genelinde imzaladığımız protokolün gereğini yapmak en büyük görevimiz. Biz 10 yıl önce bu eksikliği gördüğümüz için medeniyet yolculuğumuzda kadının ve erkeği kalkınmanın bir parçası yapmamız gerektiğini inandık” dedi.
Çözüm makamı olarak en önemli olarak gördükleri sosyal güvenliğin sağlanması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Şahin, kadının kendini güvende hissetmesinin çok önemli olduğunu belirtti. Kadının pozitif ayrımcılıkla desteklediklerini dile getiren Şahin, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde kadınların güçlenmesiyle ilgili projeler hayata geçirdiklerini, kadınları güçlendiren bütün projeleri desteklediklerini sözlerine ekledi.
KADINI EĞİTMEK TOPLUMU EĞİTMEKTİR
Programda Bakan Fatma Şahin’den sonra ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuştu. Kadınların eğitiminin, ailenin ve toplumun eğitimi anlamına geldiğini belirten Bakan Eker, “Mühendis ve veteriner hekim köylere gidecek, çiftçiyle birlikte yaşayacak. Mesaisini bulunduğu köyde geçirecek 10 bin personeli görevlendirdik. Bunun şu anda yüzde 30’u bayanlardan oluşmakta. Buna da özellikle biz dikkat ediyoruz. Kadının eğitimi, ailenin eğitimidir. Ailenin eğitimi de toplumun eğitimidir. Bunun esas sırrı budur. Toplumun geleceğine yatırım yapacaksak, eğitim düzeyi yüksek nesiller yetiştireceksek, kadın eğitimine her alanda mutlaka daha fazla emek sarf etmeli, daha fazla dikkat göstermeliyiz.”

1 MİLYON 600 BİN KADIN ÇİFTÇİ YARARLANDI
Kadın çiftçilere yönelik çalışmalara değinen Bakan Mehdi Eker,tarımsal eğitim gibi çeşitli konularda düzenlenen toplantılardan bugüne kadar 1 milyon 600 bin kadın çifçinin istifade ettiğini aktarırken, girişimcilik, organik tarım, zirai mücadele, sağlıklı beslenme, liderlik ve işletmecilik gibi birçok alanda kadınlar için kurs açtıklarını, kadın çiftçilerden faydalandığını vurguladı.
Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Sakarya milletvekilleri Ali İhsan Yavuz, Ayhan Sefer Üstün, Hasan Ali Çelik ve Ayşenur İslam, eğitim programını tamamlayan 322 kadın çiftçiye sertifikalarını verdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FOTO GALERİ

Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Bilgiler Kopyalanamaz. @Ankara Şehir Gazetesi

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum