REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Şehir Gazetesi

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ankara Ayakkabıcılar Odası Başkanı Durak Uygun “Ayakkabıcı esnafına erken emeklililk istiyoruz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ankara Ayakkabıcılar Odası Başkanı Durak Uygun “Ayakkabıcı esnafına erken emeklililk istiyoruz”
02 Ağustos 2021 - 8:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bazı mesleklerde meslek hastalıklarından ötürü yıpranma payı olarak erken emeklilik durumu söz konusu olurken, ayakkabıcılık mesleğinde böyle bir şansın olmadığından dert yanan Ankara Ayakkabıcılar Odası Başkanı Durak Uygun “Ayakkabıcı esnafına erken emeklilik istiyoruz” dedi.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan başkan Durak Uygun “Sayın Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza, Dışişleri Bakanımıza, Sağlık Bakanımıza biz bu konuyu zaten iletmiştik. Bir kere daha tekrarlamak istiyorum. Bizim mesleğimizde şu an çok hasta olup iş hayatını sürdüremeyen arkadaşlarımız var. Mağduriyetimiz çok büyük. Ankara’da ayakkabıcılık zanatı tarih olmaya başladı. Bizler bunun için neler yapabiliriz. Devlet büyüklerimize bu durumu izah ettik. Örnek vermek gerekirse bazı mesleklerde meslek hastalıklarından ötürü yıpranma payı olarak erken emeklilik durumu söz konusudur. Bu yaş oranını biz aşağıya çekmek istiyoruz. 55 yaşında emekli olacaksa esnafımız, biz bu yaş sınırının 45-50 olmasını istiyoruz. Bizim mesleğimizde ilaç faktörü daha çoktur. Şu an da zehir kullanıyoruz resmen ama biz Ankara’da tarihi eser olursak ayakkabıcılık biter ve o zaman da bizim burada oturmamızın bir anlamı kalmaz. Meslek hastalığının emekliliğinin biz erkene alınmasını istiyoruz. Çünkü benim meslektaşlarım çok rahatsız ve çalışamayan arkadaşlarımız mevcut. Kanser, vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar oluşması gibi birçok ciddi rahatsızlığı olan arkadaşlarımız var. Biz bu arkadaşlarımız hakkını aramaya çalışıyoruz. Hizmet etmedikten vatandaşa yardım etmedikten sonra bizim burada oda başkanı olup olmadığımız hiç önemli değildir. Esnafımıza yardım etmedikten sonra oda başkanı olmanın bir anlamı yoktur. ”dedi.
ŞEHİR- Başkanım Çırak bulmakta zorlanıyor musunuz?
D.U. Ben şu an da kendi dükkanlarımda çalıştıracak işçi bulamıyorum çünkü bizim mesleğimizde hastalık daha çok. Meslek hastalığı olan bir sektör olduğumuz için çırak bulmakta, işçi bulmakta zorlanıyoruz.
ŞEHİR- Başkanım bu durumla ilgili neler yapılabilir?
D.U. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sağlık Bakanlığının dikkatini çekiyorum ve artık bunu söylemek istiyorum. Çünkü bizim bu meslekte kullandığımız ilaçlar, zehirler , deriler ve çeşitli kimyasallar bize çok zarar veriyor ve bize sahip çıkan kimse yok. Biz sahipsiz ve artık tarihi eser olmaya başlamışız. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz ve biz bize sahip çıkılmasını istiyoruz. Türkiye Bayrağı altında olduğumuz sürece bu devlete hizmet etmek için çabalıyor olacağız ve bize ihtiyaç duyulduğu andan itibaren orada olacağız. Bize sorulan her sorunun cevabını vermeye hazırız.
ŞEHİR- Başkanım marketlerin ayakkabı satışını nasıl değerlendiriyorsunuz?
D.U. Biz bunu daha önce gündeme getirdik. Sağlık Bakanlığımız ayakkabıların sağlıksız olduğu yönde açıklamalar yapıyor ama marketlerde gıda ürünlerinin yanında terlik, ayakkabı, çanta, kemer satılıyor. Ben bu duruma karşıyım. Biz de kendi dükkanlarımızın içerisinde zeytin peynir koyup satalım o zaman.

ŞEHİR- Ekonomik yönden değerlendirmeleriniz nelerdir? Sizin krediye, teşviğe ihtiyacınız var mı ?
D.U. Tabi ki de var. Ben akşama kadar esnaf arkadaşları gezip gören bir başkanım. Öncelikle Cumhurbaşkanımıza bizim tamircilerimize, çantacılarımıza yardım ettiği için çok teşekkür ederim. Lakin imalatçı arkadaşlarıma yardım edilmedi. Sayın Cumhurbaşkanımız her esnafa bir kereliğine mahsus olarak yardım edileceğini söyledi ama bizim imalatçılarımıza yardım edilmedi. Biz imalatı yaptık ama mağazalar kapalı olduğu için satışları gerçekleştiremedik. O yüzden biz bu yardımları tekrar talep ediyoruz. Ayrıca bu hastalık döneminde. Benim meslektaşlarım biraz daha zayıf, yaş oranları yüksek, meslek hastalıkları çok. Ben sayın Cumhurbaşkanımızdan, sayın Çalışma Bakanımızdan, Ticaret Odası Başkanından şunu istiyorum; bizim bağkurumuzun en azından bu hatalık bitene kadar alınmamasını istiyorum. Çünkü biz o kadar para kazanamıyoruz. Bin 100 lira bağkur ödememiz var. Pandemi dönemi boyunca bizim kazancımız yok denilecek boyutta az durumda.
ŞEHİR- Pazar sorununuz var mı, İnsanlar eskisi gibi rahat ayakkabı giyinebiliyor mu?
D.U. Ben kendim de atölyeciyim bizim atölyelerimizde üretimini yaptığımız ayakkabılar artık satılmıyor. Çünkü gençlerimiz, yaşlılarımız, orta yaş grubu spor ayakkabı ve ucuz ayakkabı tercih ediyorlar lakin ayak sağlığı çok önemlidir. Naylon ayakkabı gibi bilinçsiz ayakkabılar giyildiği zaman mantar yapıyor. Şu an ki durumumuza göre insanlar bunu düşünmeden ucuz ayakkabıyı tercih ediyor. Oda başkanı olarak vatandaşımıza şunu söylemek istiyorum; bir ürünün fiyatı ucuz ise o ürün sağlık açısından kullanılmaması gereken bir üründür. Şöyle örnek verecek olursak, ucuza bir gömlek aldığımızda o malın kalitesiz olduğunu malında anlayabilir. Ama bu gömlek markalı ve pahalı olduğunda gömleğin kalitesi her halükarda anlaşılır. Ürün makineden çıktığı zaman bile ütü istemez. Ayakkabı da böyledir.

Başkanım başka ne gibi sıkıntılarınız vardır?
D.U. Bizim sıkıntımız dediğim gibi sadece şu an için meslek hastalıklardır. Cumhurbaşkanımızdan erken emeklilik talep ediyoruz ve kendisi de yapıyor sağ olsun.

ŞEHİR- Bunun dışında vatandaşa, üyelere söylemek istediğini bir şey var mıdır?
D.U. Üyelerime şunu söylemek isterim. Ben 3.5 yıldır başkanım. Allah nasip ederse 6 ay sonra seçimlerimiz var. Ben eğer hizmet etmiyorsam bana oy vermesinler. Ben görevime tekrar aday olacağım ve şayet Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Durak Uygun hizmet etmiyorsa bana oy vermesinler. Çünkü bu koltuk kimsenin oturup da çay, kahve içeceği bir yer değildir. Bizim kunduracımızın ufkunu bugüne kadar kapatmışlar. Kunduracıların ufkunu kapatmışlar çünkü başkanın odasının kapısı kapalı kalmış. Ben 3.5 yıllık başkanım daha odamın kapısını bir kere kapatmadım. Yaptıklarımızı üyelerimiz bir görsün. Ben üyelerimin emrindeyim çünkü üyelerim benim baş tacımdır. Ben kendim de atölyeciyim. Ekmek arası yumurta yiyen esnafım var benim bunlara ben de dahilim. Ben üyelerimin yanına giderim o yumurtalı ekmeği zevk ile yerim bundan da asla gocunmam. Cumhurbaşkanımıza tekrar sesleniyorum. Bizim meslek hastalığım var bizim mesleğimiz çok kötü durumda. Meslektaşlarımın arasında çok hasta olanlar da mevcuttur. Ben tekrar ediyorum erken emeklilik istiyorum. Bize sahip çıksınlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FOTO GALERİ

Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Bilgiler Kopyalanamaz. @Ankara Şehir Gazetesi

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum