Ankara Şehir Gazetesi

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner “Halka hizmet, hakka hizmettir.”

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner “Halka hizmet, hakka hizmettir.”
02 Ağustos 2021 - 8:26

Elimizden geldiği kadarıyla halkımıza kaliteli hizmet sunmaya çalışıyoruz. diyen Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner “Halka hizmet, hakka hizmettir. Gayemiz ve çabamız budur. Yaptığımız işi iyi ve kaliteli yapmaya çalışıyoruz. Amacımız ve doğrultumuz budur. ” açıklamasını yaptı.
Küresel salgın olan Covid-19’un başlaması ile hayatımıza giren pandemi döneminde esnaf ve sanatkârlarımız büyük sorunlar yaşadı ve olumsuz yönden etkilendiğini dile getiren Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner “Biz de bu etkiyi azaltmak için gerek hükümetimizle gerek devlet yetkililerimizle görüşmeler yaptık ve esnaflarımızın rahat nefes alabilmesi adına kredilerinin ertelenmesi, düşük faizlerle krediler verilmesi, hibe desteklerini sağlanması gibi bütün bunlarla ilgili çalışmalarımız oldu. Özellikle kapanma dönemlerinde esnaf ve sanatkarlarımız ciddi oranda sıkıntı yaşadılar. Kirada olanlar kiralarını ödeyemedi, yanlarında işçi çalıştıran esnaflarımız bir nebze de olsun rahatlamak için devletin ücretsiz izin desteği ile süreci atlattılar.”şeklinde konuştu.
Yiğiner, “Kısa dönem çalışma ödeneği ile yine devletimizin desteği ile pandemi ve kapanma dönemini atlattık. Bazı sektörler çok fazla etkilenmedi ama şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şehir içi yolcu taşımacılığı yapan otobüslerimiz, minibüslerimiz, servislerimiz kapasiteleri yüzde 50’ye düştüğü için büyük sıkıntı yaşadılar.” dedi.
Başkan Yiğiner ayrıca “Bununla birlikte tamamen kapalı olan kahvehaneler, cafeler, düğün salonları, spor salonları, restoranlar gibi sektörler ciddi anlamda mağduriyet yaşadı. Ama şuan geldiğimiz dönemde bir hareketlilik var. Bizim ticari taksilerimizde de bir hareketlilik başladı. Gezdiğimiz duraklarda karşılaştığımız durum gayet güzel, taksici arkadaşlarımız durumlarından memnun. Diğer tarafta restoranlar, cafeler eskisi gibi canlanmaya başladı. İnşallah kurallara uyarız ve yeniden kapanma gelmez. Kapanma gelmediği zaman şöyle bir bakacak olursak bazı sektörlerde bundan 2 sene önceki halimizden daha iyi durumdayız. Bir canlılık, hareketlilik söz konusu. Özellikle taksici esnaflarımız arasında normalleşme sürecinden ötürü bir memnuniyet söz konusu. Normalleşme sürecinde işlerimiz gayet düzeldi ve inşallah böyle gider.”açıklamasını yaptı.
Ankara Esnafının Başkanı Yiğiner “Biz esnaf ve sanatkarlarımıza gereken desteği aldığımızı düşünüyoruz. Bizim esnaf ve sanatkarlara kullandığımız faizin yarısı devlet destekli oluyor. Bir de isteyen esnaf arkadaşlarımız bu 15-16 aylık süreçte kullandıkları kredileri ötelediler. İsteyen ödedi, ödeyemeyecek durumda olanlar da kredilerini ötelemiş oldular. Onun haricinde esnaflarımızın yaşadığı sıkıntılar, problemler illaki oluyor çünkü hayat devam ediyor. Biz bu sıkıntıları, problemleri gücümüzün yettiği kadar çözerek devam ediyoruz. Şu an baktığımızda sıkıntı ve problemlerin çoğu normalleşme döneminde giderildi görünüyor. Bizim çalışmalarımızda esnafın ve halkın içindeyiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

FOTO GALERİ