Ankara Şehir Gazetesi

“BAŞARIMIZIN SIRRI İŞİMİZİ SEVEREK YAPMAK”

“BAŞARIMIZIN SIRRI İŞİMİZİ SEVEREK YAPMAK”
02 Ağustos 2021 - 7:42

Yaklaşık 17 yıldır eğitim camiasında görev yapan Atilla İlkokulunun Müdürü Onur Şimşek eğitimde başarının sırlarını anlattı.
Göreve gelir gelmez yaptığı çalışmaları anlatan ve bu çalışmaların önemini dile getiren eğitimci Onur Şimşek, okulunda göreve başlar başlamaz çalışmalara başladığını ve okulun girişinde bahçesinin gri zeminden kurtarmak istediğini açıkladı.

Hüseyin Akın
ilk önce okulun bahçesini hatta duvarını tümüyle renklendirdiğini, daha sonra da okulun duvarlarının da iç ve dış tarafını renklendirdiğini, bu renklendirmenin aynısını okulun iç kısmına yaptığı anlatan okul müdürü Onur Şimşek bütün okulun duvarlarını yine çocuk figürleriyle renklendirdiğini söyledi.
Bölgeye geldiği 2008 den beri Ankara’nın Altındağ’da Mamak bölgelerinde öğretmenlik yaptığını dile getiren Şimşek, “2018 in Ağustos undan beri de burada okul müdürlüğü yapmaktayım okul kendi içinde çok güzel bir okul girdiğin zaman aslında havasıyla hemen adapte edilen bir okuldur. geldiğimde birçok şey tamamdı. Yaptığınızın yaptığınızdan çok nasıl sunduğunuz önemlidir. Bence okul anlamında eksikler vardı okula geldiğimde önce yaklaşık 20-25 yerin fotoğrafını çektim önüme koydum ben burada neyi değiştirebilirim diye düşündüm. Önce siz de bir yere girdiğiniz zaman dizaynı ve Oranın havasına bakarsınız. Bende onu yaptım. Okulda gri bir zemin vardı ama burası bir ilkokuldu. İlkokul olduğu için bu gri zemini aslında koparmam gerekiyordu ilk önce okulun bahçesinin hatta duvarını tümüyle renklendirdim iç ve dış tarafını renklendirdim bu renklendirmenin aynısını okulun iç kısmına yaptım bütün okulun duvarlarını yine çocuk figürleriyle renklendirdim okulumuzda üç tane atölye yaptırdık akıllı oyunlar atölyesi, drama atölyesi ve bir de Ankara Fenerbahçeliler iş adamları derneğiyle beraber güzel bir okuma atölyesi yaptırdım. Okulumuzun girişine çok güzel bir Atatürk portresi yaptırdık yaklaşık 4×4 16 m2 ye bağlıyor. gerçekten girdiğiniz anda Atatürk’ün portresini de orada görüyorsunuz yani buranın bir okul olduğunu buranın renkli bir okul olduğunu aslında göstermekti amacım burada bir güzellik oluşturduysak velilerim de dahil olmak üzere bu güzelliği hep beraber oluşturuyoruz”dedi.
Ekip arkadaşlarının, öğretmenlerin ve velilerin bu çalışmalardaki etkisini ve önemini de anlatan Okul müdürü Onur Şimşek, “Benim ilk çıkıştaki olayım ben değil biz ile başarılı oluyoruz , tabi ki bunları daha öncesinde ben yaptım gibi oldu ama ben değil benim arkamda çok güzel bir eğitim ordusu ve velilerim vardı. Onlarla beraber götürdük bu işi onların desteğiyle yaptım” açıklamasını yaptı.
Şimşek, ”Bizim aslında ilkokuldaki en büyük hedeflerimiz öğretimden çok eğitim. Aslında bu pandemi de eğitimin en büyük yara alan kısmı ve en büyük sıkıntılarımız çocuklara dokunamadığımız süreçler oldu. Yoksa öğretmenlerimiz uzaktan eğitim sürecinde çok güzel götürdüler. Bu süreçte emin olun öğretmenler uzaktan eğitim de daha çok yoruldular çünkü uzaktandı, kolay değildi, bir çocuğun davranışını değiştirmek istiyorsanız mutlaka çocuğa dokunmanız lazım. Göz göze bakmanız gerekiyor o kamera arkasından bakmak kolay değil, gerçekten yani ve bu yüzden uzaktan eğitim süreci umarım bittikten sonra emin olun biz eğitimi çok daha iyi vereceğiz. Çünkü ilkokulda tamamen 2×2 yi 4 olarak her yerden öğrenir ama biz ilkokulda sevgiyi saygıyı vatanına milletine bağlılığı ve bu kültürü edinmeyi sağlıyoruz” açıklamasını yaptı.
Eğitim adına velilere tavsiyelerde de bulunan Müdür Onur Şimşek, “Tavsiyelerim, bir defa onların çocuk olduğunu unutmayalım özellikle ilkokul çocukları için söylüyorum yani çok büyük beklentiler içerisine girmemek gerekiyor . aslında velilerimizden bizim istediğimiz bize bu konuda destek olsunlar çocukların yarış atı yapmaya gerek yok biz bir şeyi yarıştırmıyoruz bütün çocuklar bizim için eşit yani ilkokulda biz onlara vatan millet sevgi saygı öğretiyoruz lütfen öğretmenlerine destek olsunlar bizlere destek olsunlar biz onlardan çok büyük başarılar beklemiyoruz bizim tek istediğimiz buraya güzel bir insan olarak gelip güzel bir birey olarak olarak ortaokula göndermek bize bu noktalarda destek olurlarsa bizi çok mutlu ederler.” diye konuştu.

FOTO GALERİ