Ankara Şehir Gazetesi

Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar? Dermapen Uygulaması Zararlı Mıdır?

Dermapen Nedir, Ne İşe Yarar? Dermapen Uygulaması Zararlı Mıdır?
02 Ağustos 2021 - 7:11

Cilt bakımı alanında özellikle son senelerde uygulanmakta olan yenilikçi yöntemlerden biri de dermapen yöntemidir. Kırışıklık, lekeler, gözenekler ve çizgiler gibi yaşlanmaya bağlı gelişen cilt problemlerinin tedavi edilebilmesine imkan sağlamakta olan bir uygulamadır.
Dermapen Nedir?
Dermapen, mikro iğneler yardımı ile cilt üzerinde çok küçük boyutlu hasarlar oluşturmak amacı ile uygulanmaktadır. Bahsedilen hasarlar, bağışıklık sistemini tetikleyerek vücudun çok daha fazla elastin ve kollajen üretmesine yardımcı olmaktadır. Kollajen ve elastin cildin daha pürüzsüz bir yapı kazanmasına destek olmaktadır. İğneler cilt üzerinde mikro kanallar açarak kullanılmakta olan vitamin ve serum, krem gibi destekleyici maddelerin cildin altına çok daha rahat bir şekilde ulaşmasına katkıda bulunmaktadır.
Dermapen Ne İşe Yarar?
Dermapen, vücudun çok daha fazla kollajen üretebilmesini sağlayarak cildin yenilenmesini hızlandırmaktadır. Bu yöntem pek çok farklı problemi giderebilmek için kullanılmaktadır. Dermapen yönteminin uygulandığı alanlar şu şekilde sıralanmaktadır:
Sivilcelerin ve aknelerin giderilmesinde
Mevcut olan güneş lekelerinin tedavisinde
Doku kaybı yaşanmış olan bölgeler de cildin kendini yenileyebilmesi desteklemek için
Yara izlerinin tedavi edilmesinde
Gözeneklerin sıkılaştırılmasını sağlamak için
Göz etrafında oluşan morlukların giderilmesinde
Göz torbalarının giderilmesinde
Boyun ve dekoltede meydana gelen hafif kırışıklıklar ya da sarkmalar için
Saç kaybının engellenmesi amacı ile
Siğiller ve ciltte meydana gelmiş yara görünümlerini gidermek için
Bahsedilen ve benzeri çeşitli durumlar için kullanılmaktadır.
Dermapen Kimlere Uygulanır?
Son senelerde artan popülerliği sebebiyle dermapen nedir sorusu genellikle cilt kusurları ile mücadele etmekte olan birçok kişi tarafından sık olarak sorulmaktadır. Dermapen; esasen bir cilt gençleştirme uygulamasını ifade etmektedir ve yaşlanmaya bağlı gelişen cilt problemleri yaşamakta olan tüm kişilere uygulanabilmektedir. Bir mikro iğneleme prosedürü olarak kabul edilen bu yöntem aynı zamanda cildin sıkılaştırılması ve yenilenmesi üstünde de oldukça etkili olmaktadır. Tedavide genel olarak sivilcesi olan, yaşlılık lekeleri, kırışıklık veya ince çizgileri bulunan, yara izi bulunan kişilerde ve geniş gözeneklere sahip kişilerde dermapen işlemi uygulanabilmektedir. Bahsedilen sorunlar genelde yüz bölgesine uygulanmakta olan dermapen tedavisinde amaçlanan cilt problemleri olmakla beraber vücudun çeşitli bölgelerindeki problemlerin tedavisinde de dermapen kullanmak mümkündür. Özellikle karın ve bacak bölgesinde sıkça rastlanan çatlak sorunu veya yara izleri için dermapen tedavisi sıklıkla uygulamaktadır. Bununla birlikte saç dökülmesi tedavisinin gerçekleştirilmesi için de tercih edilebilen tedavi yöntemlerinden bir tanesini oluşturmaktadır.
Uzman kontrolü içerisinde yapıldığı surece dermapenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Tersine, cilt yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Ancak her uygulamada olduğu gibi profesyonel kişiler tarafından yapılmadığı zaman uygulama hatası veya cilt tipine göre işlemin yapılmaması bağ dokusu ile cilt elastikiyet düzeyine zarar verebilmektedir.

FOTO GALERİ