Ankara Şehir Gazetesi

Yenimahalle’den yangın bölgelerine destek

Yenimahalle’den yangın bölgelerine destek
09 Ağustos 2021 - 8:25

4 tır malzeme yangın bölgelerine ulaşacak
Türkiye’de 35 ayrı ilde 197 nokta’da başlayan orman yangınları sonrasında başlatılan yardım kampanyalarına Yenimahalleli vatandaşlarda katıldı. Yardımsever Yenimahalle sakinleri tarafından gönderilen ihtiyaç malzemelerini incelemek üzere Yardım Toplanma Merkezi’ne giderek çalışmaları denetleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Ormanları korumak hem devletin hem vatandaşın görevidir” dedi.
28 Temmuz tarihinden itibaren devam eden, 8 vatandaşın hayatını kaybettiği, yüzlerce dönüm orman arazisinin kül olduğu yangınlar nedeniyle toplanan yardım malzemeleri, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde kurulan alanda bölgelere gönderilmek üzere düzenleniyor.
Yenimahalleliler çağrıya tepkisiz kalmadı
Yenimahalle’de birçok ilde başlayan yangınlarda görevli personel, gönüllüler ve yangından etkilenen vatandaşlar için ihtiyaç malzemeleri toplanıyor.
Yenimahalle Belediyesi’nin başlattığı yardım kampanyası; yanmaz pantolon, yanmaz ceket, çorap, sırt çantası, tişört, şort, hijyen seti, çocuk bezi, yangın tüpü, sentetik köpük, dalgıç pompası hortumu, ağaç kesim motoru, saman, yem, sıvı yağ, bakliyat ürünleri, tuz, şeker, temizlik malzemeleri, yorgan gibi birçok ihtiyaç malzemesini içeriyor.
“Vatandaş yangında her şeyini kaybetti”
Yangından zarar gören bölgeler ve vatandaşlar için destek veren ilçe sakinlerine teşekkür eden Yaşar “12 gündür devam eden orman yangınları nedeniyle büyük bir acı yaşıyoruz. Orman sadece bizim değil gelecek kuşakların yaşamına katkı yapacak doğa örtüsüdür. Onları korumak devletin görevidir. Ancak vatandaş olarak da doğayı korumak zorundayız. İklim değişikliği ve çeşitli nedenlerle her sene yangınlar yaşıyoruz ama bu seneki çok farklı oldu. Yangınlar nedeniyle her şeyini kaybedip yalnız kalan insanlar oldu. Yenimahalle Belediyesi olarak yangınları dikkatle takip ederek bizden istenilen her türlü araç gereci bölgeye ulaştırmaya çalıştık” dedi.
“İhtiyaç doğrultusunda desteği sürdüreceğiz”
Yaptığımız yardım kampanyasıyla vatandaşların verdiği ürünleri bölgeye gönderdiklerini belirten Yaşar “Yardımsever vatandaşların gönderdiği 1’inci el ürünler, kuru gıda ürünleri, yiyecek, içecek ve yangınla mücadelede kullanılacak 4 tır malzemeyi Antalya bölgesine ulaştıracağız. Başka bölgelerden ihtiyaç olursa onlara da istedikleri yardımları göndereceğiz. Yangınlar tamamen bittikten sonra yine belediyelerin ve bölge halkının ihtiyacı olan malzemeleri daha önce İzmir, Elazığ ve Malatya depremlerinde yaptığımız gibi o bölgelere de ulaştıracağız. Allah bu acıları bir daha ülkemize ve dünyamıza göstermesin. Yangın bölgesinde olan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kampanyaya destek olan ve kampanyamızda çalışan mesai arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

FOTO GALERİ