Ankara Şehir Gazetesi

Odez Ltd.Şti. Finans Müdürü Murat Şilkan dan uyarı
“Doğru ürünü, Doğru miktarda ve Doğru kuruluşlardan temin edin”

Odez Ltd.Şti. Finans Müdürü Murat Şilkan dan uyarı<br>“Doğru ürünü, Doğru miktarda ve Doğru kuruluşlardan temin edin”
12 Kasım 2021 - 10:36

Odez Ltd.Şti. Finans Müdürü Murat Şilkan dan uyarı
“Doğru ürünü, Doğru miktarda ve Doğru kuruluşlardan temin edin”
Kozmetik ürünlerde bulunan kimyasal maddelerin, çok küçük miktarlarda bile olsa, uzun süreli kullanımda ciddi sağlık sorunlarına neden olabildiğini açıklayan Odez Ltd.Şti. Finans müdürü Murat Şilkan bu bilinçle, doğru ürünü, doğru miktarda ve doğru kuruluşlardan temin edilerek kullanılması gerektiğini anlattı.
Asla bozulmayan hazır gıdalar gibi, piyasadaki birçok kozmetik ürünün de içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle insan sağlığına zararlı olabileceği konusunda bir açıklama yapan Odez Limited Şirketi Finans Müdürü Murat Şilkan Kozmetik ürünlerinin içinde yer alabilen paraben maddesinin , bakteri oluşumu önleme özelliğinden dolayı, losyonlardan makyaj malzemelerine pek çok kozmetik ürünün içeriğinde bulunduğunu ve bu bilinçle uzun süreli kullanımların cilde verdiği zarara karşılık amaç ve nedene göre kullanım miktarının doğru ve yeterince olması gerektiğini belitti.
Murat Şilkan “Türkiye’de de 2011 yılında yapılan bir açıklamada, parabenin zararlı olmadığı iddia edildi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, paraben ile ilgili şunlara değinildi: “Parabenler insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler göstermektedir. Ancak bu etkileri, östrojenin binde biriyle 10 milyonda biri kadardır. İlaçta ve kozmetikte en çok kullanılan metil parabenin etkinliği, östrojen etkinliğinin 2 milyon 500 binde biri kadardır. İlaçlarda ve kozmetik ürünlerde bulunan miktarıyla (östrojene uzun dönemde yüksek doza maruz kalmaya bağlı yan etkileri de dahil) östrojenik etki göstermediği kabul edilebilir. Bu nedenle kanserojenik ve endokrin bozucu etki göstermesi beklenmemektedir. Ayrıca, parabenler ilaç veya kozmetik olarak kullanıldığında çok hızlı bir şekilde parçalanarak vücuttan idrarla atılır. Ağız yoluyla alındıklarında ise midedeki asit ortamı nedeniyle parçalanmaları yüksek olup kana geçen miktarı yok denecek kadar azdır.” İfadelerinde bulunan Şirket Finans Müdürü Murat Şilkan “Genellikle temizleyici ürünlerde, şampuanlarda ve banyo köpüklerinde kullanılan bu kimyasalın cilt ve saç üzerinde tahriş edici etkisi olabiliyor.” açıklamasında bulundu.

Şirkan “Kozmetik maddelerde kimyasallardan kurtulmak için son yıllarda çevre dostu ve cilt dostu ürünler üretilmeye başlanmıştır. Bu nedenle iyi bir araştırma yapıp kullandığınız kozmetik ürünlerin seçinde bizim ürettiğimiz gibi muadili ürünleri tercih edebilirsiniz.” diyerek sözelerini tamamladı.

FOTO GALERİ