Ankara Şehir Gazetesi

Almin Alüminyum Profil,
Sektöründe liderliğe oynuyor …

Almin Alüminyum Profil,<br>Sektöründe liderliğe oynuyor …
09 Ocak 2022 - 21:37

Almin Alüminyum Profil,
Sektöründe liderliğe oynuyor …

Sektörün son zamanlarda güçlü yatırımlar yaparak, profesyonel ekib ve Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte ciddi bir enerjiye dönüşen kıymetli firmamız Almin Alüminyum Profil Genel Müdürü SERDAR BULUT Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinde Üretm yapan şirket hakkında sorduğumuz soruları cevapladı.

1- Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Almin Alüminyum 2006 yılında Ankara 1. Organize sanayi bölgesinde 14.000 m2 kapalı alan üzerinde kuruldu ve toplam 110 profesyonel, uzman mühendis ve üretim kadrosuyla 8.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahibiz. Kalite konusunda son derece hassas bir yaklaşım sergilemekte ve bunu da çeşitli belgelerle desteklemekteyiz. Şuan halihazırda 3 adet 4′, 5′ ve 6′ ekstrüzyon makine parkurumuz ile minimum toleranslarda üretim yapmaktayız. Ayrıca yatırımını yaptığımız 7’ presimiz de 2022 Temmuz ayında çalışır hale gelecektir. Bununla beraber tam entegre bir tesis olarak bünyemizde eloksal yüzey kaplama tesisi, eloktrostatik toz boyama tesisi, profil işleme merkezi ile gelen tüm taleplere cevap verebilir durumdayız.
Öncelikle firmamızı tanıttıktan sonra biraz da kendimden bahsetmek gerekirse 1982 yılında Ankarada doğdum. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünü bitirdikten sonra yüksek lisansımı ekonomik güvenlik alanında yaptım. Kamu hukuku konusunda çalışmalar yapıp çeşitli dergilerde makaleler ve tez çalışmlarında bulundum. Bir süre kamuda denetim elemanı olarak çalıştıktan sonra ticaret yapmaya başladım. 2018 yılından itibaren Almin Alüminyum ile birlikteliğimiz devam etmektedir.

2- Öncelikle 2022 Vizyonu ile Firmanızı okurlarımız adına tanıyabilir miyiz?
Sadece 2022 değil aslında 5 yıllık bir plan çerçevesinde hem yapacağımız yatırımları hem de müşteri kitlemizdeki değişimleri gözden geçirdik. Bu minvalde öncelikle 2022 yılının Temmuz ayında 2400 mt luk almış olduğumuz presimiz devreye girecek, üretim kapasitemiz 1300 ton/ay olacaktır. Yine mevcut fabrika sahamız planlarımız çerçevesinde yeterli olmaktan çıkmış yeni ve daha büyük bir alana yatırım yapmayı zorunlu hale getirmiştir. Günümüzde yaşanan hammadde tedarik problemleri bizleri alüminyum billet döküm tesisi ile ilgili çalışmalar yapmaya yönlendirmektedir.
3- Üretimini veya satışını yaptığınız ürünler hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Fabrikamız çok çeşitli sektörlere ve müşteri kitlesine hitap etmektedir. Yelpazesi geniş bir portföy kurmak ve yönetmek esas düşüncelerimizden biridir. Güneş enerji sistemlerine yönelik profiller, havalandırma, ısıtma soğutma profilleri, makine parkurları için sigma profilleri başta olmak üzere; aldoks, c60, kapı pencere sistem profilleri, cam balkon, radyatör, çelik kapı, duşakabin profilleri gibi iç mekan ve dış mekanda kullanılan alüminyum profillerin bir çoğu bünyemizde üretimi yapılmaktadır.
4- Hitap ettiğiniz sektörler hakkında okurlarımızı bilgilendirir misiniz?
Yukarıda da değinildiği gibi yoğun olarak güneş enerji sektörü, makine ve ekipman sektörü, doğrama cam balkon ve diğer inşaat sektörü gibi bir çok sektöre 3500 den fazla kalıpla hitap etmekteyiz.
5- Faaliyet konunuz ‘Alüminyum Ekstrüzyon Profil Üretimi’. Son zamanlarda özellikle pandeminin etkisiyle Türkiye Alüminyum Ekstrüzyon sektörü çok ciddi büyüme ve güçleenme trendine girdi. Bu dönemin en ciddi büyüme yakalayan firmalarnın başında güçlü firmanız Almin Alüminyum Profil de var. Sürecin olumlu ve olumsuz yönlerini firmanız açısından açıklarmısınız?
Öncelikle sağlık açısından sektörün, ülkemizin ve dünyanın bu tarz bir virüse bir daha maruz kalmamasını temenni eder tüm dünya genelinde covidden sağlığını ve hayatını kaybedenlere çok üzüldüğümüzü beyan etmek isterim. Evet dediğiniz gibi sektörel olarak da neredeyse tüm sanayi sektörleri olarak da ciddi bir talep ve tabi üretim artışı yaşamaktayız. Almin olarak bu süreçte kurumsal kimliği ön plana çıkmış birçok firma ile yollarımızı birleştirmiş ve tabiri caizse müşteri devinimi yaşamış durumdayız. Yeni yatırım düşünceleri oluşmuş yine içeriğinin büyük bir bölümü alüminyum olan farklı sektörlere de girme planları yapılmıştır. Ekonomik göstergeler bakımından doların ciddi bir düzeyde artması ülkeyi ucuz işçilik yapan ülkeler katogorisine sokmuş aynı zamanda Çin’e Avrupa birliği Ameika-Kanada tarfından uygulanan regülasyonlar ile de birleşince ihracatın ciddi şekilde artmasına olanak sağlamıştır. Almin olarak biz de gerek doğrudan gerekse de dolaylı olarak ihracatımızı artırmaya başlamış bulunmaktayız. Her ne kadar İthal ikameci bir ülke olarak üretim yapan birçok firmanın girdisi ithal hammadde veya makine techizat olduğu için de karlılıklar her ne kadar ihracat artsa da aynı düzeyde karlılığın artmamasına sebebiyet vermiştir.
6- Almin Alüminyum Profil Yönetimi olarak özellikle üretim hacminiz ve yatırıma odaklı süreciniz konusunda okurlarımızı bilgilendirmenizi istiyoruz?
Üretim hacmimizi 3 presle 800 ton/ay olarak belirtebiliriz. Yeni yapmış olduğumuz ve Haziran ayında gelecek olan 2400 mt (metrik ton) presimiz ile üretim hacmimiz 1300-1500 ton/ay olacaktır. 2022 için üretim olarak hedefimiz 15.000 ton/yıl olarak belirlenmiştir. Bunun yanında yatırımını yeni yapmış olduğumuz 4 eksen profil işleme merkezi, çift kafa kesim makinesi ile takoz kesim makineleri ile bilikte sadece profil üretimi değil profillere nitelik de katıyoruz. Yine bu yıl içinde eloksal tesisimizde iki tane olan eloksal havuzlarına yeni redresör yatırımı yapmak kaydıyla eloksal havuz sayımızı da üçe çıkarmış bulunmaktayız. 2022-2023 hedeflerimiz arasında kendi üretimimiz için kullanacağımız billet döküm tesisini de devreye almak olduğunu sizin aracılığızla da okurlarınıza duyurmak isteriz.
7- Son zamanlarda firmalar tarafından alüminyum profil üretiminin ihracat bölgelerine yönlendirilmesi ister istemez iç piyasa firmalarını tedarik konusunda sıkıntıya düşürdü. Bu konuyla ilgili firmanızın ihracat ve iç piyasa satış dengesi hakkında bilgi almak ve iç piyasanın bu yaşanan önemli sıkıntısı konusunda ne gibi önlemler aldığınızı öğrenebilir miyiz?
Almin olarak bugüne kadar genel olarak iç piyasada ticaret yapmış bir firmayız. Yalnız sizinde söylediğiniz üzere son dönemde gerek doğrudan firmamıza talepte bulunmak kaydıyla gerek ihraç kayıtlı olarak başka firmalar aracılığı ile ciddi bir sipariş ile karşı karşıyayız. Birincisi firma olarak 15 yılda kazanmış olduğumuz, beraber yol yürüdüğümüz, zor zamanlarımızda yanımızda olan iç piyasa müşterilerimizin hatta dostlarımızın termin ve malzeme tadariği konusundaki taleplerine cevap vermemek yada verememek doğrudan bizi üzer. İkincisi her ticarethanenin yada basiretli tüccarın isteği karlılık oranlarını maksimize etmektir. Fakat biz firma olarak sadece kendimizin değil çalıştığımız firmalarında maksimum karlılıkla çalışmasını isteriz. Değişen LME ve dolar kurları en çok da TL bazında çalışan bu tarz iç piyasa müşterilerimizi ve dolayısıyla bizleri yormakta kur-prim farkı anlamında ciddi risklerle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu konuda bizleri anlayışla karşılayan ve yukarıda özellklerini özetlediğim yurtiçi müşterilerimize belirli bir tonaj ve kapasite ayırmak kaydıyla onların mağduriyetlerini en aza indirgemeye çalışıyoruz.
8- Pandeminin etkisi ile önemli alım kapısına dönüşen Türkiye özellikle alüminyum konusunda ciddi büyüme ve yatırımlara şahit oldu. Almin Alüminyum bu süreci nasıl değerlendiyor ve önümüzdeki yıllarda ne gibi yatırım planları yapacaksınız?
Yeni ve daha büyük bir alana komplike bir tesis inşa etme planlarımız var. Ekstrüzyon tesisimizin yanına döküm tesisi ve yukarda bahsettiğim farklı alanlarda yatırım planlarımız var. Bunun yanında Amerika’nın Şikago (Chicago) şehrinde Almin USA LLC olarak Amerika yasalarına ve hukukuna göre bir şirket kurmuş ve yönümüzü Kanada ve Amerika pazarına da dönmüş buluyoruz. Benim beklentim Türkiye’nin Alüminyum konusundaki bu hızlı alım kapısına dönüşmesinin başlangıç olduğu yönünde yani birkaç sene içerisinde daha da büyüyen bir pazarın içerisinde yüksek taleplerle karşılaşacağımızdır.
9- Almin Alüminyum Profil olarak geliştirdiğiniz yeni ürünleriniz var mı bunlardan bahseder misiniz?
Ar-ge ekibimiz bu konuda çalışmlara hız vermiş durumda olmakla beraber yeni ürün geliştirme konusunda yine bir iki sene içerisinde hem markamızı hem de ismimizi daha sık duyacağınızı söylemek isterim.
10- Dünya genelinde yaşanan hammadde sıkıntıları ve kurlardaki hareket ister istemez firmaları zor bir ve düşündürücü bir sürece doğru itiyor. Bütün bu olumsuz gelişmelerin akabinde birde haksız rekabet şartları da yatırım yapan geleceği odaklı firmaları sıkıntıya düşürüyor. Bu yaşanan süreçte ne gibi tedbir ve önlemler alıyorsunuz Almin Alüminyum Profil olarak.
Özellikle hammadde konusunda sonsuz hak veriyorum size. Tedarikçilerimzden taleplerimiz doğrultusunda yeterince hammadde alamaddığımız bir dönem yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Çünkü onlarda kapasitelerinin büyük bir bölümünüihracata ayırmış ve yüksek bir doluluk oranına ulaşarak kapasitelerinin çok üstünde sipariş alır duruma gelmişlerdir. Bizim sektörün en önemli ve büyük girdisi hammadde yani aliminyum billet tedariğidir. Bu yüzden biz de bu konuda tedbirlerimizi hem yutrtiçi hem de yurtdışı bağlantıları yapmak kaydıyla almış bulunuyoruz. Aslında yatırım yapmak için kendimizi zorluyoruz çünkü ilkelerimiz gereği ne kadar fazla istihdam sağlar, ne kadar fazla üretim yaparak ülkemize döviz kazandırır, farklı sektörlere ara mamül üreterek ülkemize fazdamız dokunursa o kadar aşkla çalışmaya özen gösteriyor bize mutluluk ve çalışma azmi veren bu durum karşısında da yine daha fazla yatırım yapmaya yönelerek bir döngü içine giriyoruz.

11- Son olarak bizlerle paylaşmak istediğiniz önemli notlarınızı alabilir miyiz?
Öncelikle sizlere Şehir Medya Grup olarak ne kadar teşekkür etsek azdır. Başta Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak Hüseyin AKIN olmak üzere ANKARA ŞEHİR GAZETESİ nin tüm çalışanlarına sektöre katkısı yatsınamaz bir emek verdiğinizi belirtmek isterim.
Biz almin olarak ekip çalışmasına ve tüm çalışanlarımızın liyakatıni artırmaya çok özen veren bir firmayız. Başarının da birlikte sorumluluk üstlenerek artacağını biliyoruz. Genç ve dinamik bir ekiple hiçbir şekilde başkalaı ile rekabete girmeden kendi içimizde gelişim gösterek ülkemiz ve sektörümüz adına durmadan yükselen bir enerji ile çalışmaya ve üretmeye devam edeceğimizi yine sizin aracılığınız ile tüm okurlara duyurmaktan mutluluk duyarız.

FOTO GALERİ