Ankara Şehir Gazetesi

“Devlet esnafını üzmez, bunu biliyoruz, bu diyoruz, bunu istiyoruz”

nkara Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Durak Uygun “Devlet esnafını üzmez, bunu biliyoruz, bu diyoruz, bunu istiyoruz” dedi.

“Devlet esnafını üzmez, bunu biliyoruz, bu diyoruz,  bunu istiyoruz”
14 Şubat 2021 - 20:09

Devletin her zaman kendilerinin yanında olduğunu bildiklerini ve hep yanında olduğunu görmek istediklerini dile getiren Ankara Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Durak Uygun “Devlet esnafını üzmez, bunu biliyoruz, bu diyoruz, bunu istiyoruz” dedi.
Oda Başkanı Durak Uygun kendilerinin görevinin esnafın sesini duyurmak olduğunu ve bunun için böyle bir açıklamayı yaptığını söylerken, “Esnafın sesinin duyrulması için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bundan sonra da netice istiyoruz” şeklinde konuştu.
Devletten acil bir şekilde sicil affı beklediklerini , devletin kendilerinden stopaj almamasını isdikerini ve özellikle sigorta ve bağkur ödemeleri konusunda bunları almayarak bir af istediklerilerini dile getiren Oda Başkanı Durak Uygun devletten beklentilerini şu şekilde sıraladı;
“Devlet yardımında esnaf ayrımı olmasın”
“Devlet tarafından verilen bin liralık devlet yardımının sadece götüre esnafına verilmesine karşın deftere tabi imalatçı esnafa bu yardımın verilmeyecek olması esnaf arasında ayrımcılık olarak görüldü. Odamıza kayıtlı bütün esnafa verilecekse bir yardım hepsine verilmelidir. Her esnafın ihtiyacı olduğu bir dönemde yapılacak en küçük yardım bile esnafımıza sevinç getirecektir. İmalatçılara da destek istiyoruz.”
“Yasakların kalkması en büyük arzumuz”
Haftanın 5 günü çalışan esnaf çalışamadığı 2 günün sıkıntısını çekiyor. Bazı günler seftah bile yapamayan bu esnafımız özellikle hafta sonu iş yapmayı beklerken, bu günlerde de sokağa çıkma yasağı bizim esnafı çok üzüyor. Bizde bir an önce pandeminin bitmesini istiyoruz ama gıdaya gelen serbestliğin aksine bu mesleği seçmenin cezasını çekiyormuşuz gibi geliyor.bize de artık haftasonu çalışma izni verilmeli.
“Sektöre kredi desteği bekliyoruz”
Geçtiğimiz günlerde duyduğumuz bir habere göre KOSGEB’den 60 bin liraya kadar esnafa kredi çıkacağı müjdesi bize heyecan verdi bununla ilgili olarak biz bu destek kredisini heyecanla bekliyoruz. Eğer ki esnafa böyle bir kredi çıkarsa esnafımız rahat bir nefes alır ve devletin gücünü yanında hisseder. Daha haberi bile moral ve güç verirken esnafımıza kredinin gelmesi alışverişi canlandırır.
“Haftasonu yasağı marketlere de gelsin”
Ülkemizde uygulanan sokağa çıkma yasağına karşı herkes gibi bizde saygılı ve duyarlıyız.Ancak Bizim etlikteki mağazamız kapanırken, öbür taraftan gıdanın yanında A.V.M. lerin ilgili reyonlarının açık olması sıkıntı verici bir durum. Bizim işimizi ve ticaretimizi baltayacak şekilde A.V.M lerde büyük alışveriş merkezlerinde ve çoklu mağazalarda çanta ayakkabı ve bizim ürünlerin satılması haksız rekabeti getiriyor.Bu sistemde de bir hata var. Ya onlara da yasak gelsin ya bize de serbestlik.
“Marketlerde satış izni verilmemeli”
Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Durak Uygun “Bizi en çok rahatsız eden uygulamalardan biri de Büyük alışveriş merkezlerinde yapılan ticarettir.Biz nasıl ayakkabı mağazamızda yada çanta satış noktamızda sucuk, tereyağ, yağ, bal, satmıyorsak Onlarda bizim ticaretimizden yapmamaları gerekir. Sağlık Bakanlığı’nın yönergesinde gıdanın yanında ayakkabı terlik çanta satılmaz varken, A.V.M. lerde , market ve gross marketlerde hangi mantığa hizmetle gıdanın olduğu yerde çanta ayakkabı ve terlik satılıyor.anlamış değiliz “ dedi.
“Yaşlı Esnafımıza sokağa çıkma yasağı var”
Bizim meslek dallarımızın esnafının yaş ortalaması oldukça yüksek. 65-70 yaş cıvarındaki işyeri sahibi esnafımızın dükkan açması sıkıntılı gelen yasaktan korkan esnafımız işyerine gidemiyor ve az olan ticaretini de yapamıyor.Onlara getirilen yasak adeta esnafa bu işi yapma diyor. Onlar napsin ne yesin nasıl para kazansın bu konuda onlara bir çıkar yol gösterilmiyor.bu konuda destek bekliyoruz.
HÜSEYİN AKIN / ANKARA – ŞEHİR

FOTO GALERİ