Ankara Şehir Gazetesi

“BU GÜCÜN ÖNÜNDE BÜROKRASİ DURAMAZ”

“BU GÜCÜN ÖNÜNDE BÜROKRASİ DURAMAZ”
21 Mart 2021 - 22:03

Yeni nesil hızlı tren güzergahı konusunda çıkan spekülatif haberlere karşı tedbir amaçlı bir lobi oluşturan bir grup Ankaralılar, arkalarına güzergahtaki belediyeleri de alarak bir toplantı düzenledi. Toplantıda birlik ve beraberlik mesajları veren Bölge Temsilcileri, Konuya ilişkin daha önce hazırlanan projenin uygulanmasını ve güzergahın değişmemesini istedi.
Ankara’dan gelen Ankara Milletvekilleri Nevzat Ceylan, Hacı Turan ve Zeynep Yıldız milletvekilleri ve Ayaş, Güdül, Nallıhan, Mudurnu , Göynük, Taskesti Belediye Başkanları, Başkent Muhtarlar Federasyon Başkan ile Yönetimi ve Bölge muhtarları ile çok sayıda Sivil Toplum Örgüt Başkanları ve Bölge Yatırımcısı İşadamları toplantı da birlik ve beraberlik mesajları verdi.
Tarihi İpekyolu güzergahından geçmesi için hazırlanan ve Ankara İstanbul arasındaki mesafeyi 80 dakikaya düşüren yeni nesil yüksek hızlı tren projesinin iptali ve güzergah değişimi konusunda ortaya atılan iddialar üzerine işi sıkı tutan Ankara’lılar toplantı üzerine toplantı düzenleyerek lobi oluşturmaya çalışıyorlar.
Aralarında Ankara milletvekillerinin yanı sıra Ankara Ticaret Odası,Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Borsası, Ankara Esnaf Odaları Birliği, Başkent Ankara Meclisi, Ankara Kent Konseyi, Ankara Kulübü’nün Başkanları ve Yönetimlerinin tamamının destek verdiği bu lobi çalışması her geçen gün güçlenerek büyüyor.
Ankara Şehir Medya Grup’un organizasyonunda planlanan ve Grup Genel Koordinatörü Rasim Uzun‘un Moderatörlüğünde Milletvekili Nevzat Ceylan’ın başkanlığında gerçekleşen ve oldukça yoğun ilgi gören bu toplantı bölgede büyük ses getirdi.
Ankara’daki yaptıkları toplantıların devamında Bolu’ya bağlı Mudurnu ilçesinin Taşkesti beldesinde bulunan Sarot Termal otel de de bir toplantı düzenleyerek konu ile alakalı yerel yönetimleri de bir araya getirip onlarında desteğini alan Ankaralı’lar biz bu işin peşini bırakmayacağız mesajını verdiler.
Bölgenin turizm değerlerininde incelendiği ve tarihi ipekyolu güzergahının da irdelendiği bu toplantıda Tarihi İpekyolu Derneği Başkanı Dr. Fahri Atasoy tarihi ipekyolu güzergahının ve bölge ilçelerinin canlandırılması konularında bir sunum yaptı.
Bölge belediye başkanları ve yerel yönetimlerin konuya ilişkin görüş ve düşüncelerinin de dile getirildiği bu toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantı detaylarının raporlaştırılacağı ve bu toplantının kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.
Konuya ilişkin bölgenin ve ülkenin menfaatleri doğrultusunda çalışmaların yoğunlaştıracağının ifade edildiği bu toplantıda görüş bildiren bölge insanı işadamlarından Ugur Türesin, gerekirse konu muhatabı ve teknoloji üreten Çin‘den akademisyenler getirip bu konunun gerektiği şekilde akademik raporlarla desteklenebileceğini anlattı.
Dereler bölgesi lobisi olarak adlandırılan bolu sınırları içinde yer alan bölgenin yerel yönetimleri de bu hususta Ankara ile her türlü işbirliği ve güçbirliğine açık oldukları mesajını verirken, toplantı sonunda çekilen fotoğraf güçbirliğini simgesi haline geldi.

FOTO GALERİ