Ankara Şehir Gazetesi

Mudurnulu iş insanlarından Uğur Türesin

Mudurnulu iş insanlarından  Uğur Türesin
02 Nisan 2021 - 7:56

“BU KONUDA DUYGUSAL OLUNMAMALI BİLİMSEL YAKLAŞIMIMIZ OLMALI”
“Bu gün için siyasi hamlelerle Ayaştan Çayırana kadar alt yapısı ve tünelleri hazır olan fizibilitesi bitmiş hızlı tren yolu güzergahı değiştirilmek istenmesine karşın hepimiz bu durumdan rahatsısız” diyen Mudurnulu iş insanlarından Uğur Türesin bu konuda duygusal olunmayıp, bilimsel yaklaşımla hareket etmemiz gerektiğini söyledi.
Türesin“Vatan Hepimizin doğrunun yanında olunmalıdır.Geçmişteki planlaması bitmiş olmasına rağmen E_ 5 karayolu ve otoban güzergahı yanlış siyasi kararlar nedeniyle yönü güzergahı Düzce Bolu Gerede üzerinden geçirilmiş idi.70 km kısalcak olan iklim şartlarına uygun olan yol güzergahları DPT kararı bozulmuştu. Ayaş Beypazarı Nallıhan Mudurnu Akyazı yol güzergahından geçirilmemiş enerji petrol maliyeti ve yol yapım maliyeti, yol can güvenliği yönünden milli ekonomimize zarara uğratılmıştı.” Dedi.
“Memleketimizin her noktasının özellikle kırsal dereler bölgelerimizin üretimlerinin çoğalmasının çağdaş hizmete gelişimesine ihtiyacı var. ” açıklamasını yapan Türesin, bu konudaki düşüncelerini şu şekilde açıkladı;
Hızlı tren projesinde asıl olan sağlıklı konforlu kısa süre yolculuk ve Milli Ekonomiye maliyeti ve güzergah üzerindeki üretimlerin işletmelerin ülke ekonomisine faydası düşünülmelidir. Katmadeğeri yüksek üretim hizmetlerin ülkeye döviz kazandırması bu konuya bağlı reabilete edilecek yeni mevcud projeler unutulmamalıdır. Dış ülkelerden bilhassa Avrupadan devletlerinin vatandaşlarına ücretini ödediği yaşlı insanların fizik tedavi ihtiyaçları için gelecek dövizler ekonomimiz döviz ihtiyacımız için önemlidir .İç dış yerli turistlerin yıllık 300 bin kişiye ulaşcak haftalık onbeş günlük tatil dönüşmü devremülkcülerin ekonomik verileri yolculuk konforu önemlidir. Bu gün 30 bin yatak kapasiteye ulaşan sağlık termal turizme katkısı sürdürülebilirliği önemlidir. Bu gün sadece Abantımıza yılda bir milyon kişi giriş yapmaktadır. Eko turizmimizin gelişimi yeni yatırımlar önemlidir. İstanbul Ankaradan pandomi için sağlıklı yaşam için göç edenler önemlidir. Milli kültürümüzün tarihimizin yaşatılması yer altı yer üstü güzelliklerimizin sağlık turizmimiz tanıtımı reklamı kullanılması önemlidir.Turizim bakanlığımızın Çinden Avrupaya kadar uzanan eski tarihi İpekyolu turizm projesi önemlidir. Ekonomik gelirimiz olacak Avrasya ülkeleri Türkce konuşan cumhuriyetlerimizle ekonomik iş birliklerimiz önemlidir.Tarihi İpek Yolu Koridorunun canlandırılması çalışması önemlidir .Bölgede Beypazarı havuç domates naranciye hubat tahıl çeşitleri üretimlerinin çoğaltılması önemlir. Uygun noktada cep vagon park depolar yapılarak ihraç ürünlerimizin nakliye maliyetini düşecektir. Büyükn baş küçük baş kanatlı tavuk üretimlerin çoğalması ihracatı önemlidir.Dış ihracatımızda nakliye navlun maliyet avantajımızı kullanılması dünya piyasasında fiyat tekliflerinde rakabet edebilmemiz önemlidir.Bu konular sebebiyle duygusal düşünmemeliyiz. Milli ekonomiye iş aş yatırımını düşünmeliyiz. hükümetimizin duyurduğu üretim ekonomisinin destekleyecek istihdam yatırımlara programa güzergah büyük destek olacaktır.Düzce ilimizin ilerde su havzası gölü olacağından Düzce şehrimizin taşınması sözkonusudır. İstanbulu besleyen kaynaklar 20 yıl içinde kuruyacak büyük su sorunu yaşanacaktır. Melen çayı suyu depolanması için Düzce ili yeri değiştirilecek havza göl alanı olacağı söylenmektedir. İstanbul Hızlı tren seferlerinin süresinin kısalması maliyetdede mesafenin 160 km kısa oluşu yapım maliyeti kamu kaynaklarının etkin kullanımını öne çıkarmaktadır.Teknik yönden Gerede Bolu Dağından Düzceye iniş kot meil farkı viyadükler yeni tüneller maliyeti önem arzetmektedir. Gün ülkemizin ve bölgemizin milli kültütünü birliğini beraberliğini korumak harekete geçirmek ve millilik günüdür doğru uygun olan yapılmalıdır.Memleketimizin her yeri birdir dostlar Saygımla.”

FOTO GALERİ