Ankara Şehir Gazetesi

Sayın Bakanımızın Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9. Bakanlar Konferansı’na katılmak üzere Tacikistan’ı ziyareti

Sayın Bakanımızın Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9. Bakanlar Konferansı’na katılmak üzere Tacikistan’ı ziyareti
04 Nisan 2021 - 13:48

Sayın Bakanımız 30 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9. Bakanlar Konferansı’na katılmak ve ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere Tacikistan’ı ziyaret etti.
Sayın Bakanımız Duşanbe’de ilk olarak Tacikistan’la ilişkilerimize önemli katkılar sunan iş insanlarımızla 28 Mart 2021 tarihinde bir araya gelerek işbirliği imkanlarının değerlendirildiği bir görüşme gerçekleştirdi.

Sonraki gün, Sayın Bakanımız Tacikistan Temsilciler Meclisi Başkanı Mahmadtoir Zokirzoda ile Parlamentolararası temasların pandemiden sonra artırılması üzerine bir görüşme gerçekleştirdi ve Parlamenter diplomasinin kardeşlik ilişkilerimizi daha da güçlendireceğinin altını çizdi.

Daha sonra, Sayın Bakanımız ülkelerimiz arasındaki ekonomik işbirliğini değerlendirmek üzere Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı ve Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Şerali Kabir’le biraraya geldi.

Sayın Bakanımız 11’inci KEK toplantısını Ağustos’ta Duşanbe’de düzenleneceğimizi ve Tercihli Ticaret Anlaşması imzalanmasının ticari ilişkilerimizi artıracağını belirtti.
Bilahare, Sayın Bakanımız Tacik mevkidaşı Sirojiddin Muhriddin’le biraraya geldi ve ilişkilerimizin her alanda geliştiğini ifade etti.

Görüşmeyi müteakip her iki Bakan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Sayın Bakanımız, Bakanlıklarımız arasında 2021-2023 işbirliği programı ve Protokol mutabakat zabıtlarını imzaladığımızı ve Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci toplantısı için Tacikistan’ı tebrik ettiğimizi kaydetti.

Sonrasında Sayın Bakanımız Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman tarafından kabul edildi.
Sayın Bakanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Tacikistan’ı ziyaret edeceğini ve İşbirliği Konseyi 1.Toplantısı yapılacağını bildirdi.
Sayın Bakanımız ayrıca kendisini Antalya Diplomasi Forumunda görmekten memnun olacağımızı ve ilişkilerimiz Cumhurbaşkanlarımızın liderliğinde her alanda geliştiğini belirtti.
Aynı gün Sayın Bakanımız Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar’la da ikili ilişkilerimizin ve bölgesel gelişmelerin değerlendirildiği bir görüşme gerçekleştirdi ve ekonomi ve ticaret başta olmak üzere ilişkilerimizi geliştireceğimizi ifade etti.

Akabinde, Sayın Bakanımız Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile bir araya geldi, ikili ilişkilerimizin ve Afganistan’daki barış sürecine ilişkin son gelişmelerin değerlendirildiği bir toplantı yaptı.

Sonrasında, Sayın Bakanımız Azerbaycanlı mevkidaşı Ceyhun Bayramov’la görüştü.

Sayın Bakanımız iki ülke arasında kimlikle seyahatin 1 Nisan’da başlamasından memnuniyet duyduğumuza ve güçlü işbirliğimizin her alanda devam edeceğine vurgu yaptı.
Sayın Bakanımız ayrıca Afgan mevkidaşı Hanif Atmar’la Afganistan’daki barış sürecini değerlendirdi ve İstanbul’da düzenleyeceğimiz toplantının hazırlıklarını görüştü.

Sayın Bakanımız, Afganistan için barış ve istikrar çabalarını desteklemeye devam edeceğimizi söyledi.
Duşanbe’deki programının 3. ve son gününde Sayın Bakanımız Tacikistan ve Afganistan’ın eşbaşkanlığında gerçekleştirilen Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci 9. Bakanlar Konferansı’na katılarak hitapta bulundu.
Sayın Bakanımız siyasi bir çözüm için kapsamlı bir ateşkese ihtiyaç olduğunu, bu düşünceyle ve Afgan grupların talepleri üzerine Doha sürecini tamamlamak ve canlandırmak için Türkiye’de üst düzey bir toplantıya ev sahipliği yapacağımızı vurguladı.
Son olarak, Sayın Bakanımız Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile bir araya geldi ve İstanbul Toplantısının barış görüşmelerine azami katkı sağlamasına yönelik olarak görüş alışverişinde bulundu.
Sayın Bakanımız Afgan kardeşlerimizle yakın istişarelerimizi sürdüreceğimize dikkat çekti.

FOTO GALERİ