Ankara Şehir Gazetesi

Yunanistan Tarafından Türk Kara Sularına Geri İtilen 231 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Yunanistan Tarafından Türk Kara Sularına Geri İtilen 231 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı
04 Nisan 2021 - 14:02

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, Yunan Sahil Güvenlik unsularınca saat 03.30’da başlayan ve saat 12.33’te sona eren 7 ayrı geri itme olayı yaşandı.

İzmir, Balıkesir ve Çanakkale açıklarında Türk karasularına geri itilen göçmen botlarına müdahale edildi. Bölgeye görevlendirilen Türk Sahil Güvenlik unsurları 231 düzensiz göçmeni kurtararak, güvenli bölgeye ulaştırdı.

Kurtarılan göçmenler, Türk Sahil Güvenlik ekiplerine teşekkür etti.

2- Today only, you pushed 231 migrants to death over 7 push-back cases. We saved their lives and we brought to Turkey, though.

That’s a crime against humanity to slander the Turkish Coast Guard saving people you left to death.

That’s typical of you!
— İsmail ÇATAKLI (@ismailcatakli) April 2, 2021

3- For details 👇https://t.co/bQQTIX4kud
— İsmail ÇATAKLI (@ismailcatakli) April 2, 2021
Sn. Çataklı’dan Yunan Bakanın İddialarına Sert Yanıt

Bakan Yardımcımız Sn. İsmail Çataklı, Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’in “Türkiye yasa dışı göçmen teknelerine refakat ediyor” iddiasına sosyal medya hesabından cevap verdi.

231 Göçmeni Ölüme Terk Ettiniz

Yunanistan’ın yalnızca bugün 231 göçmeni ölüme terk ettiğini belirten Sn. Çataklı, “Hayatlarını kurtardık ve yine Türkiye’ye getirdik. Ölüme terk ettiğiniz insanları kurtarmak için Sahil Güvenlik’e iftira atmak insanlığa karşı işlenmiş bir suç” ifadelerini kullandı. İHA’nın haberine göre; Çataklı 2015 yılından bu yana düzensiz geçişte yaşanan düşüşü de rakamlarla açıkladı. Çataklı, “2015 yılında her gün 2347 kişi Yunan adalarına geçerken, bu sayı 2017’de 18 Mart Mutabakatı’nın ardından 79’a düştü” dedi.

FOTO GALERİ