Ankara Şehir Gazetesi

Google bir uygulamasını daha sonlandırıyor!

Google bir uygulamasını daha sonlandırıyor!
12 Nisan 2021 - 9:45

Google; hava durumu, bilet, video, görsel, müzik dahil olmak üzere onlarca konuda aradığımız verileri bulabilmemizi kolaylaştırıyor. Hizmet verdiği alanlar arasında alışveriş kategorisi de bulunan şirket, bu sayede kullanıcıların aradıkları ürünü bulabilmelerini sağlıyor.
Teknoloji devi 2019’da, alışveriş kategorisindeki ürünlerin yer aldığı özel bir uygulama tanıttı. Uygulamayı ilk olarak Express adıyla kullanıma sundu. Sonraki günlerde ise adını Shopping (Alışveriş) olarak değiştirmişti. Uygulamanın sevenlerine Google’dan üzücü haber geldi.
Mobildeki Google Alışveriş uygulaması için yolun sonu
Google, yeterince kullanıcıya erişemediği servislerini kapatmasıyla biliniyor. İşte onların arasına katılan son uygulama Google Alışveriş oldu. Uygulamanın 59 numaralı yeni sürümünü yükleyen kullanıcılar, “Bir şeyler ters gitti. Uygulama şu anda kullanılamıyor. Ancak shopping.google.com adresinden alışverişe devam edebilirsiniz.” notuyla karşılaştı.
Konuyla alakalı bir Google sözcüsünden açıklama geldi. 9to5Google ekibine konuşan sözcü, kullanıcılara artık web sitesiyle hizmet vereceklerini açıkladı. Ayrıca şirketin yeni hizmetlere odaklanacağını da vurguladı. Google sözcüsü, kullanıcıların alışveriş deneyimlerini kolaylaştıran özellikler geliştirmeye devam edeceklerini belirtirken şu ifadeleri kullandı:
“Önümüzdeki birkaç hafta içinde Alışveriş uygulamasını desteklemeyi bırakacağız. Uygulamanın kullanıcılara sunduğu tüm işlevler Alışveriş sekmesinde mevcut. Alışveriş sekmesinde ve Google uygulaması dahil diğer Google platformlarında, kullanıcıların sevdikleri ürünleri keşfetmelerini ve alışveriş yapmalarını kolaylaştıran özellikler geliştirmeye devam edeceğiz.”
Tüm işlemler artık webden halledilecek
Google, Shopping uygulamasını sonladırma kararı alsa da, arama sayfasındaki Alışveriş sekmesini kaldırmadı. Ayrıca firmanın ürünler için hazırladığı shopping.google.com sitesi de hayatına devam edecek. Artık kullanıcılar, Google’daki alışveriş deneyimlerini bu iki bölüm aracılığıyla sürdürecekler.
Google şimdiye kadar birçok servisini kapattı
ABD’li teknoloji devinin ürün gamındaki uygulama sayısı her yıl çoğalıyor. Buna karşın şirket, umudunu kestiği servislerini ve uygulamalarını ise kapatıyor. Google, geçtiğimiz yıl Play Müzik hizmetini de kapatma kararı aldı. Bunun yerine YouTube Müzik’i getiren şirket, kullanıcıların yeni servise geçmeleri gerektiğini açıklamıştı.
Play Müzik kullanıcılarının YouTube Müzik’e geçmelerini kolaylaştıran Google, bu noktada insanlara bir müddet süre tanımıştı. Bu süre sonunda tüm Play Müzik verilerinin silineceğini söyledi. Nitekim Şubat ayının sonunda servis tamamen öldü.

FOTO GALERİ