Ankara Şehir Gazetesi

Efsane yarış atı olan TURBO öldü! TİGEM’in atçılıkta en önemli gelir kaynaklarından biriydi!

Efsane yarış atı olan TURBO öldü! TİGEM’in atçılıkta en önemli gelir kaynaklarından biriydi!
24 Nisan 2021 - 14:58

TİGEM’in atçılıkta en önemli gelir kaynağı olan şampiyon aygır TURBO öldü. Arap atçılığının şampiyon aygırı olan TURBO’nun iddialara göre fazla aşımdan dolayı kalp krizinden dolayı öldüğü kaydedilirken, sigortasının da yaptırılmadığı ileri sürülüyor.
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) sahibi olduğu “Turbo” isimli safkan Arap atı dün öldü. Aygırın ölüm nedeninin kalp krizi olduğu belirtilirken, sigortasının da yenilenmediği kaydediliyor. Yarış hayatı boyunca sahibine önemli gelir kazandıran şampiyon TURBO, damızlık aygır olarak da TİGEM’e yüksek kazançlar sağlamıştı. Sadece geçtiğimiz yıllarda TURBO’ya ait 30 doz dondurulmuş spermanın Katar’a satışından 1 milyon 500 bin lira ihracat geliri elde edilmişti.
Arap atçılığında uluslararası aygırdı TURBO, 2009 yılında Dünya Arap Atı Organizasyonu tarafından yılın en iyi Arap atı seçilmiş, 2010 yılında sağlık sorunlarından dolayı yarış hayatı bitmişti. TİGEM’e bağlı Anadolu Tarım İşletmesinde damızlık aygır olarak atçılığa hizmet veren “Turbo”, hipodromlara adını altın harflerle yazdırarak kariyeri boyunca katıldığı 31 yarışta 28 birincilik kazanmıştı. Söz konusu aygırın ölümünde bir ihmalin bulunup bulunmadığı konusunda incelemeler devam etmektedir.

FOTO GALERİ