Ankara Şehir Gazetesi

BAKAN ABDULHAMİT GÜL, 7/24 HİZMET VEREN HAVALİMANI ADLİYESİNDE NÖBET TUTAN YARGI MENSUBU VE PERSONELLE SAHUR YAPTI

BAKAN ABDULHAMİT GÜL, 7/24 HİZMET VEREN HAVALİMANI ADLİYESİNDE NÖBET TUTAN YARGI MENSUBU VE PERSONELLE SAHUR YAPTI
10 Mayıs 2021 - 10:21

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 7 gün 24 saat hizmet veren İstanbul Havalimanı’ndaki adliyede nöbet tutan hakim, savcı, adli tıp doktoru ve zabıt katipleriyle sahur yaptı.
Adalet Bakanı Gül, yurt içi ve dışı seyahatleri bulunan vatandaşların yargısal işlemlerinden dolayı mağdur olmamaları için faaliyete geçirilen Gaziosmanpaşa Adliyesi İstanbul Havalimanı Ek Hizmet Birimi’nde nöbet tutan yargı mensubu ve personelle bir araya gelerek sahur yaptı. Sosyal medya hesabından ziyaretle ilgili paylaşım yapan Bakan Gül, “Dün gece sahurumuzu Gaziosmanpaşa Adliyesi İstanbul Havalimanı Ek Hizmet Biriminde nöbet tutan hakim, savcı, adli tıp doktoru ve zabıt katiplerimizle yaptık. Adalet hizmetini kesintisiz sürdüren çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Adalet Bakanı Gül’e sahur programında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ve Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Haydar Memiş, eşlik etti.
GECİKMELER VE MAĞDURİYETLER ÖNLENDİ
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan ve tam kapasite çalıştığında yıllık 200 milyon yolcuya ev sahipliği yapması beklenen İstanbul Havalimanı’nda Yargı Reformu Stratejisi kapsamında adalet hizmetlerine ilişkin önemli bir proje olarak İstanbul Havalimanı’nda Gaziosmanpaşa Adliyesi’nin bir birimini açıldı. Mağduriyetlerin önlenmesi için havalimanında 10 Şubat 2020’den itibaren savcılık, 24 Temmuz 2020’den itibaren ise HSK tarafından 21 ve 22’nci Asliye Ceza Mahkemeleri faaliyete geçirildi. Havaalanında adliye açılmadan önce gerek yurt içine gerekse yurt dışına seyahatleri için havalimanına gelenlerden hakkında adli işlem yapılması gerekenler Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne götürülmekteydi. Gece adli işlemi olanlar ise ertesi gün sabah adliyeye çıkartılmaktaydı. Gerek gece gerekse gündüz gerçekleştirilen bu işlem sonucu uçuşlar kaçırılmaktaydı.
7 gün 24 saat hizmet verilen adliyede havalimanında meydana gelen adli olayların soruşturmaları da hızlı biçimde yapılıyor. Adliye hizmete geçtiğinden bu yana mahkeme ve savcılıkta yaklaşık 4 bin 500 kişi için yakalama emrine, yaklaşık 4 bin kişi için soruşturmaya ilişkin işlem yapıldı.

FOTO GALERİ