Ankara Şehir Gazetesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya’yı ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Almanya’yı ziyaret etti
10 Mayıs 2021 - 10:32

Bakan, ülkelerimiz arasındaki ilişkileri ve bölgesel konuları görüşmek üzere 5-6 Mayıs 2021 tarihlerinde Almanya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.
Bakan Berlin’deki programında ilk gün, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’le biraraya gelerek düzensiz göç konusunda atılabilecek adımların değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirdi.

Bakan ayrıca PKK ve FETÖ terör örgütleriyle mücadelede etkin işbirliğinin önemini vurguladığımızı ve bu yıl da uygulayacağımız güvenli turizm önlemleri hakkında bilgi verildiğini ifade etti.
Bilahare, Bakan Almanya’nın eski Şansölyesi Gerhard Schröder ve eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile biraraya geldi ve Türk-Alman ilişkileri üzerine sohbet etti.

Berlin’deki programının ikinci ve son gününde Sayın Bakanımız Alman mevkidaşı Heiko Maas’la köklü ilişkilerimiz, göç anlaşmasının 60. yılında Türk toplumu ve güvenli turizm konularını görüştü ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Bakan pandemiye rağmen ikili ticaret hacmimizin arttığını, bu yıl 40 milyar ABD Doları’nı da aşacağımızı, Avrupa Birliği’yle (AB) ilişkilerde Almanya’nın yapıcı katkıları bulunduğunu ve AB’den somut adımlar beklediğimizi vurguladı.
Sonrasında da Bakan Almanya Turizmden Sorumlu Parlamenter Müsteşarı Thomas Bareiss’le biraraya gelerek kendisine güvenli turizm programımız hakkında bilgi verdi ve AB’deki aşı pasaportu gelişmelerini ve alınan önlemleri görüştü.

Aynı günün devamında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından kabul edilen Bakan köklü işbirliğimizin daha da geliştirilmesini değerlendirdiklerini ve göç anlaşmasının 60. yıldönümünde Türk toplumunun durumunu ve başarılarını görüştüklerini kaydetti.

Son olarak Bakan Hristiyan Demokrat Birlik (Christlich Demokratische Union Deutschlands – CDU) Genel Başkanı Armin Laschet’e CDU liderliği ve Şansölye adaylığı için tebriklerini iletti, ülkelerimiz arasındaki dostluğa katkıları için teşekkür etti ve güçlü diyaloğumuzun önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirtti.

FOTO GALERİ