Ankara Şehir Gazetesi

ÇAMLIDERE OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ

ÇAMLIDERE OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ
21 Mayıs 2021 - 10:05

Çamlıdere Çuf Çuf Treni Oyun ve Oyuncak Müzesi, büyüklerin nostalji, küçüklerin eğlence merkezi oldu.
Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can’ın akıl ve gayretleriyle Çamlıdere’ye kazandırdığı Çamlıdere Çuf,Çuf Oyun ve Oyuncak müzesi Şeyh Ali Semerkandi Külliyesi Karşısında yer almakta. Büyüklerin nostalji, küçüklerin eğlenceli saatler geçirebileceği müzenin müthiş iç dekorasyonuyla oyuncaklar sergileniyor.
Oyun ve Oyuncak Müzesi, küçüklerin ve büyüklerin ortak eğlenebileceği ender bir müze. Tesisin içerisinde çocukların ve büyüklerin birlikte eğlenerek vakit geçirebileceği mekânlar bulunuyor. Bu amaçla müzede oyunların ve oyuncakların tarihsel gelişiminin anlatılması için mizansen ortamlar kuruldu. Müzede çeşitli aktivitelerin yapılabileceği bir alan da yer alıyor.
Büyükler Nostaljiye Çocuklar Oyuncağa Doyacak
Müzeye gelenler, önce eski Çamlıdere evleri ve sokaklarında eski oyunları oynayan çocukların maketleri ve figürleri ile karşıyor, el yapımı ahşap oyuncakların yanında tel ve demirden yapılmış bir çok oyuncak ve oyun türlerini de görecek olan müze ziyaretçileri büyükler için bir nostalji ve zamanda yolculuk yapma imkanı sunuyor. Çocuklar ise oyuncakların tarihsel dönemlerini öğrenebileceği müzede baba ve annelerinin hatta nine ve dedelerinin dönemindeki oynadıkları oyuncakları ve oyunları görme, öğrenme imkânı buluyor. Müze içerisinde gezintiniz ise sizleri hayretlere düşürerek, her döneme ait farklı oyuncakları görecek nasıl oynandığını öğreneceksiniz. Çamlıdere Çuf,Çuf Treni Oyun ve Oyuncak Müzesi geçmişten günümüze ışık tutan Türkiye’nin en kapsamlı oyuncak müzesi konumunda.

FOTO GALERİ