Ankara Şehir Gazetesi

10 OCAK ÇALIŞAMAYAN GAZETECİLER GÜNÜ …

10  OCAK ÇALIŞAMAYAN GAZETECİLER GÜNÜ …
02 Haziran 2021 - 14:08

ÇINAR YOKUŞU ( YIL: 25 SAYI: BİN KÜSÜR… )

Gazetecilik mesleğini iş olarak yapan ve sahada aktif gazetecilik mesleğini icra eden bir gazeteci olarak kendimin 10 OCAK çalışan gazeteciler günümü kutlasam mı ? ki … Diğer arkadaşlarımın da…..
Şimdi konu gazetecilik … konukta ben olduğum için beni tanımayanlar için kısaca kendimden bahsetmek isterim.
Mesleğe bundan 33 yıl önce Usta Gazeteci Nezih Demirkent’in ekibinde görev alarak O dönem yeni kurulan Ekonomi gazetesi olan Dünya Gazetesinde 17 yaşında lise mezunu olarak başladım. Tam 8 yıl O gazetede çalıştım, Sigortamda orada başladı.
Gazetecilik mesleğinde gazete dağıtımdan imtiyaz sahipliğine kadar hatta birden fazla gazetenin imtiyaz sahipliğine kadar yükseldim. Dünya Gazetesi dışında Türkiye, Hürriyet, Sabah, Yeniasır gibi ulusal gazetelerde de görev yaptım.
Eskişehir, İstanbul, Afyon, Kütahya, Bilecik, Uşak, Denizli, İzmir ve son olarak ta Ankara illerinde görev yaparak Ege, Marmara ve İç Anadolu gibi 3 ayrı bölgenin corafi, kültürel, toplumsal yapısına uyum sağlayarak önce ekonomi sonra sırasıyla asayiş, spor, magazin ve iş dünyası haberlerini de yaparak 25 yıldır da şimdiki yazdığım gibi Çınar Yokuşu ile de köşe yazarlığına devam ediyorum.
Bir gazetenin ortaya çıkmasında gerekli olan bütün işlemleri dağıtımından, grafiğine, haberciliğinden, reklamına kadarda her alanda belirli bir eğitimi de almış bulunuyorum. Gazetecilikle birlikte farklı dönemlerde birkaç defa değişik işlerde geçim sağlamak adına üretim, ticaret, üst düzey yöneticilik, danışmanlık yapmış olsam da sevdiğim gazetecilikte alnımın akıyla 33 yılı devirmenin haklı gururunu yaşıyorum.
Gazetecilik sürecinde kendime ait 7 adet gazete 5 adet dergi ve 10 larca da başka kurum ve kuruluşa ait yayın organının kuruculuğuna öncülük etmiş bulunuyorum. Mesleki geçmişimde bir de televizyonculuk deneyimlerim oldu. Kütahya’da kanal 1 de haberci, Denizli’de DRT’de Haber Müdürlüğü ve şimdi de Ankara’da önce kanal 58 ve sonrasında Ege tv de Ankara Haber Müdürlüğü ve Kuruluşunu yaptığım AKIN TV de yöneticilik yapmaya devam ediyorum. Ayrıca İnternet Gazeteciliğinde de sahibi olduğum ve yönettiğim www.ankarasehirgazetesi.com ve www.ankarahabergundemi.com ile Yazılı olarak basımını yaptığım Yerel Ankara Şehir Gazetesi ve Ulusal En Aktüel Dergilerinin de yayınlarını düzenli olarak çıkarmaktayım.
Kısacık olan 33 yıllık gazeteciliğim bu gerçeklerden ibaret. Demek isterdim ama daha da önemli gerçeklerim var. Mesela hiç lüks ve gösterişli yada yolda bırakmayan arabam olmadı, sigortam bağkur um düzgün yatmadı, Pazar günlerim tatil olmadı, mesaim hiç 8 saatte kalmadı, bankada bir param ve kendime ait tapum hiç olmadı. Borçsuz ve ödemesi olmayan bir dönem görmedim. İş gezileri dışında tatil de yapmadım, çünkü alışkanlığım olmadığı için dokunurdu. Haa uyku saatine gelince iş yoğunluğundan 4-5 saatte kadar düştü… Bazen bir gün uyusam bir gün uyumasam mı diye düşündüğüm zaman bile oldu. İşte böyle bir gazeteciyim ben…
10 Ocak Gazeteciler gününe gelince… Deliye her gün bayram misali bize her gün bayram… Çünkü şükür çalışıyoruz. Önümüzde bir işimiz, kendimize ait olmasa da emanet kullandığımız cebimizde bir harçlığımız var. Ya çalışamayan Gazeteciler… işsiz kalanlar… yada okullarda gazeteci oldun deyip şişirilip, mezun edilip yetersizlikleri yüzünden iş bulamayanlar… gazeteciliği sadece hava olarak gören ve işin içine girince de ağır tempodan kaçan gazetecilere ne demeli… Haaa birde sırtını devlete ve kamuya dayayıp ta biz meslektaşlarına tepeden bakan işe yaramaz burnu havada haber bile yazamayan sarı basın kartı taşıyıp nimetlerinden faydalanan ve bunun hakkını veremeyen kul hakkı yiyen gazeteci müsvettelerine ne demeli … Evet İşte bütün bu çalışAMAYAN gazetecilerin GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN… Benim değil… !…

FOTO GALERİ