Ankara Şehir Gazetesi

AŞI OLALIM HASTA OLMAYALIM

AŞI OLALIM HASTA OLMAYALIM
02 Haziran 2021 - 14:15

2021 yılının,hepimiz için geçirdiğimiz yıldan daha mutlu,daha sağlıklı,daha huzurlu bir yıl olmasını temenni ediyorum.Zor bir yıl geçirdik pandemi hepimizi evlerimize kapattı sosyal,ekonomik,psikolojik olarak zorlandık gerçek bir sınav verdik bazılarımız sevdiklerini kaybetti,ağır hastalık sürecinden geçti şu an hiç birimiz bir yıl önceki kişi değiliz.
Ama insanoğlu yıllar boyunca hastalıklar,savaşlar,yoksulluklar ile sınanmış ve tümünü aşmayı başarmıştır.Her zaman bir çıkış yolu bulunmuştur.şimdi de pandemiden kurtulmak için bir umudumuz var.AŞI
Aşı çalışması ülkemiz de ilk kez 1721 yılında İstanbul da çiçek hastalığına karşı bir uygulamanın yapıldığını bir mektup ile ülkesine bildiren İngiltere büyükelçisin eşi Lady Mary Montagu tarafından bildirilmiş,bu mektup aşı uygulamasına ilişkin en eski belge niteliğindedir.İngiliz Büyükelçisinin oğlunun çiçek aşısının da İstanbul’da uygulandığı bildirilmektedir.
1800 lü yıllarda aşı çalışması yapan bilim insanı Pasteur (1822-1895 Fransa)‘ün yanına üç kişi ve yüklü miktarda bir ödenek gönderilmiş ve gönderilen kişiler Pasteur’ün yanında asistan olarak yetişmişdir.
1885 de ilk defa çiçek aşısı uygulanması için Kanun çıkarılmış,
1885 de dünyada ilk defa Kuduz aşısı bulunmuş,
1887 de Mekteb-i Tıbbiye i Askeriye i Şahane’de ilk kuduz aşısı üretilmiştir.İstanbul’da 1887 yılında kuduz tedavi müessesesi kurulmuştur.Bu kurum dünya da üçüncü,doğuda ise ilk kuduz merkezi olmuştur.Bu merkez de daha sonra difteri serumu da üretilmiştir.
1892 de ilk çiçek aşısı üretim merkezi kurulmuş,
1892 de Bakteriyoloji hane kurulmuş,
1896 da difteri,1897 de sığır vebası,1903 dekızıl hastalığı serumları üretilmiş,
1911 yılında tifo,1913 yılında kolera,dizanteri ve veba aşıları ilk kez hazırlanmış ve uygulanmıştır.
1927 yılında verem aşısı üretimi başlamıştır.
Kurtuluş Savaşının zor koşullarında dahi hayvan ve insan aşıları üretimi devam etmiştir.
Benzeri üretim Cumhuriyet döneminde de devam etmiş,1928 de Hıfzıssıhha enstütüsü ile üretim merkezileştirilmiştir.1940 lı yıllara kadar tifo,tifüs,difteri,BCG,kolera,boğmaca,tetanoz,kuduz aşıları seri üretim ile oluşturulmuştur. 1968 yılında kurulan serum çiftliğinde tetanoz,gazlı gangren,difteri,kuduz,şarbon,akrep serumları üretilmiştir.
Yıllar içinde bazı hastalıkların yapılan aşılamalar sonucu ortadan yok olması ile bazı aşıların ve serumların üretimi durdurulmuştur.
Aşı üretiminin sona ermesi ile aşılar satın alınarak temin edilmeye,Devlet eli ile ücretsiz uygulama yapılmaya devam edilmektedir.Ülkemiz de sadece akrep, yılan, difteri serumu üretimi devam etmektedir.
Halk Sağlığı hizmetlerinin en önemlisi hastalık ortaya çıkmadan koruyucu hizmetlerin verilmesidir.Bu hizmetlerin en önemlisi bebeğin anne karnında izlemi ile başlayıp,doğumdan itibaren izlem ve aşılama programı ile devam etmesidir.Bebeğimizi,çocuğumuzu hasta olmadan korumanın yolu aşıdır.Aşı bizi hasta olmaktan veya hastalığı ağır koşullarda geçirmek den korur.
Yıllardır başarı ile uygulanmakta olan aşı programları sayesinde çocukluk döneminde geçirilen ve ağır sistematik hastalıklara sebep olan bazen kalıcı hasarlar bırakan hastalıklar toplumda görülmez olmuştur.Bu başarı şüphesiz Sağlık Bakanlığı’mızın organizasyon yeteneği,birinci basamak sağlık hizmetlerini veren geçmiş dönemde sağlık ocaklarımız,ana çocuk sağlığı merkezlerimizin ,bugün ise Aile Hekimliği birimlerimizin başarısıdır.Türkiye’de şu an çocukluk döneminde 13 hastalığa karşı aşı uygulaması yapılmaktadır. Aşılar bağışıklık sistemimizi uyararak hastalığa karşı koruma sağlayan biyolojik ürünlerdir.Aşılamada kişinin etkenle karşılaşması,vücudunun bağışıklık oluşturması ama bu sırada hastalığa yakalanmaması istenir.Aşının etkisi,zayıflatılmış yada ölü mikroorganizma ile yada bunun bazı parçalarına bağışıklık sisteminin yanıt vermesi ile ortaya çıkar .Böylece kişi hastalık etmeni ile karşılaştığında bağışıklık sistemi etkeni hatırlar,harekete geçer hastalık etmenine karşı geliştirdiği Savunmahücrelerini gönderir böylece hastalık ortaya çıkmadan ya da hafif bir tablo ile atlatır.
Covid-19 virüsüne karşı geliştirilmiş ,Ülkemizde uygulanmaya başlanan SİNOVAC aşısı inaktif bir aşıdır.
İnaktif Aşı
-Etkenin tamamı yada bir parçasından üretilmiş aşılardır.
-Bu aşılarda etkenin vücutta çoğalması mümkün değildir.
-Bir den fazla doz yapılarak istenilen düzeyde bağışıklık elde edilebilir.
-Zaman içinde antikor düzeyleri düştüğü için pekiştirme dozu gerekir.
14 Ocak 2021 tarihi ile uygulamaya başlanan Sinovac aşısı şu an Covid için elimizde bulunan en iyi silahdır.Pandemiden korunmak,hasta olmamak,virüsü alsak bile en hafif şekilde atlatmak için bir an evvel aşı olmamız şart.Her ülkede olduğu gibi, aşı uygulama sırası oluşturulmuş durumda Sağlık bakanlığımızın belirlediği programa göre önce sağlık çalışanları ile başlayan aşı programı iki gün içerisinde 600.000 gibi bir uygulanma başarısı ile başladı.Bir çok Avrupa ülkesinde günlük 40-50 bin gibi uygulama rakamları konuşulurken ülkemiz de uygulanan aşı sayıları hastalık ile mücadelede yüksek performans gösteren sağlık çalışanlarımızın büyük başarısı,özverisidir.
Sağlık Bakanlığımızın şu an ki planlamasına göre:
1.Grup:sağlık çalışanları,eczacılar ve kalfaları,yaşlı,engelli koruma evlerinde kalanlar ve çalışanlar,65 yaş üstü bireyler
2.Grup:Hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektör çalışanları asker,polis,zabıta,adalet balanlığı çalışanları,cezaevleri,eğitim sektörü öğretmenler,gıda sektörü çalışanları,taşımacılık sektörü çalışanları,50-65 yaş arası bireyler
3.Grup:50 yaş altında olup kronik hastalığı olan bireyler,18-49 yaş arası bireyler
4.Grup:aşılama sırası geldiği halde zamanında aşı yaptıramamış bireyler
Gerçekten oldukça önemi bir planlama,tüm basın yayın organlarından duyuruları takip etmek ve aşı için başvurumuzu kaçırmamak toplumsal bir görev hepimiz için,pandeminin sosyal ve ekonomik etkilerinden bir an evvel kurtulabilmek için aşı olmalı ancak maske,mesafe,hijyen kurallarına uymaya devam etmeliyiz.
Pandemilerde aşılanma oranı%60 ve üzeri düzeylere gelmeden normal yaşama dönemeyeceğimiz açıktır.Tüm dünya ülkeleri elde edebildikleri aşıyı halkına uygulama gayretinde,durum böyle iken aşıya ulaştığımız an da aşı olmak kendimize,ailemize,toplum da beraber yaşadığımız insanlara karşı sorumluluğumuzdur.İlk aşı uygulamasından sonra 28. Gün de ikinci aşının yapılması gerektiğini de unutmayalım.

Aşı ile ilgili çok sorulan sorular:
-Grip aşısı,Hepatit A ve B aşılarından biri uygulandı ise 15 gün sonra sinovac aşı uygulanabilir.
-Canlı aşı(verem aşısı,suçiçeği,kızamık kabakulak )uygulandı ise 4hafta sonra sinovac aşı uygulanabilir.
-Kuduz ve tetanoz aşısı uygulandı ise sinovac aşı hemen uygulanabilir.
-Gebelikte ilk 3aylık dönemde yapılmaz ancak ileri aylarda kişi talep ediyorsa yapılabilir.
-Emzirme döneminde kişi talep ediyorsa yapılabilir.
-Kronik bir hastalığınız varsa ,bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanıyorsanız Doktorunuz ile iletişime geçmeniz durumunuz değerlendirildikten sonra aşı uygulama kararı verilmesi gerekir.
-Şu an için 18 yaş altı bireylere aşı uygulanmayacağını biliyoruz.
Pandemi dönemi içinde Sağlık bakanlığımız tarafından belirlenmiş bu kriterlerde değişiklikler güncellemeler yapılabilir.Pandemi gündemini takip edelim ve aşımızı yaptıralım.
Sağlıklı günler diliyorum.
Dr.Leyla Zerrin ÖNAL

FOTO GALERİ