Ankara Şehir Gazetesi

KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ ALTINDAĞ

KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ ALTINDAĞ
02 Haziran 2021 - 14:09

Altındağ Belediye Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarihsel kimliği ile restorasyon yaparak Ankara’yı bilim, sanat ve kültür merkezi yapmaya devam ediyor.
Bu yazımızda Altındağ bölgesinde mutlaka gezilmesi gereken, tarihte bir yolculuk yaptıracak mekanların bir kısmını tanıtmaya çalışacağız.
1- Hamamönü:
Hamamönü ve Kale civarında 12 sokakta restorasyon yapan Altındağ Belediyesi, Hamamarkası restorasyon çalışmaları ile Ankaralıların takdirlerine mazhar oluyor. Hamamönü ve Hamamarkası geleneksel Ankara evi mimarisine bağlı kalarak Nikah Konağı, Kına Konağı, Gökay Vakfı Satranç Müzesi, Mevlevi Hane, Şair ve Yazarlar Müzesi Başkent Ankara Meclisi tarafından kullanılan Ayhan Sümer Vakfı Kültür Merkezi Hamamönünde pandemi öncesi canlılığı olan kafeler, gündüz ve akşam canlı müzik dinletilen, söyleşiler yapılan konaklar hepsi birer sanat eseri olarak Ankaralılara hizmet sunmaktaydı.
2- Ulucanlar Cezaevi Kültür ve Sanat Merkezi
Bugün bile Türk siyasetinde rol oynayan siyasetçi düşünür, yazarın cezaevi ile tanıştığı mekan. 2009 yılında Altındağ Belediye’sinin başlattığı restorasyon çalışmaları ile 2012 yılında tamamlanarak kültür ve sanat merkezi ve müzesi olarak Ankara’ya kazandırılmıştır.
3- Altınköy Açık Hava Müzesi
Hızlı kentleşmeyle giderek yok olmaya başlayan köy kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için yola çıkan Altındağ Belediye Başkanlığı’nın zirve projesidir.
Karadeniz Bölgesi’nin orman köylerinde inşa edilmiş hiç çivi kullanılmadan yapılan 100-150 yıllık evler taşıma yöntemi ile Altınköy’e getirilmiştir. Her birine farklı fonksiyonlar yüklenerek köye yayla ve bağ evleri yapılmış.
Burada tarımsal olarak buğday tarlaları, sebze ve meyve bahçeleri bulunuyor. Ayrıca camisi, çamaşırhanesi, okulu, demir ve kalay atölyeleri, bakkalı, hızarı, taş fırını, dokuma atölyesi, köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü ziyarete açıktır.
Altınköy Açık Hava Müzesi’nde kaybolmaya yüz tutmuş kimi meslekler de yaşatılıyor. Köy içinde çalışan nalbant, kalaycı, dokumacı, demirci, değirmenci, fırıncı, köy bekçisi, köy muhtarı, kahveci, bakkal, seyis ve çoban bugün şehirlerde pek rastlamadığımız ritüelleri günümüze taşıyor.
Köy yaşamının önemli parçaları olan eşyaların ne işe yaradığının öğrenilmesi ve gelecek nesillere aktarılması konusunda Altınköy Açık Hava Müzesi önemli görevler üstleniyor.
Bu köyde 100 yıl öncesine ait eşyalar da var. Tırmık, anadut, dirgen, dibek, soku, tokaç, havan, el değirmeni, hereni, kuşhane, iği, çotra, sarım tarağı, futun, kulaklı sandık, keşkek tokmağı, sıyırgı gibi belki birçoğumuzun ismini bile bilmediği aletler mevcut.
– Köy Odasında (Enformasyon Konağı) yöresel kıyafetlerle birlikte köy yaşamının farklı yönleri sergileniyor.
– Köyde hem ev içinde hem dışarıda kullanılan eşyaların sergilendiği Köy Müzesi ve köy oyuncaklarından oluşan Köy Oyuncakları Müzesi dikkati çekiyor.
– Köy bakkalında Altınköy’de yetiştirilen yüzde yüz doğal ürünlerden alışveriş yapabilir sebze ve meyveler ile köy ekmeği, süt, yumurta, erişte, tarhana gibi ürünler alabilir, hediyelik eşya dükkanından ise köy mizansenini hatırlatan pek çok hatıra eşya alabilirsiniz. Altınköy’de büyükler ve küçükler atlarla gezinti yapabilir.
– Altınköy Açık Hava Müzesi 100 yıl öncesinin köy hayatını anlatan 650 dönüm büyüklüğünde açık hava müzesine yeni unsurlar ekleniyor. Köy evi konseptindeki 5 Misafir Konağı ve Kına Konağı’nın dışında oteli ile dikkat çekiyor.

Ankara’nın marka projeleri olan bu eserler Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapılarak eğitim çağındaki çocuklarımıza tanıtılmalı, gerek Altındağ Belediye Başkanlığı, gerek Ankara Büyükşehir Başkanlığı tarafından araçlar tahsis edilerek ücretsiz olarak mutlaka gezilmesi sağlanmalıdır. Ankara’da Büyükşehir Belediyesi Merkez ve Taşra İlçe Belediye Başkanlıklarının projeleri ile 2021 yılında Ankara marka Başkent olarak Dünya’da en gelişmiş Başkentler arasında yerini almalıdır. Kalın Sağlıcakla.

FOTO GALERİ