Ankara Şehir Gazetesi

Mona Lisa’ yı Digital de Beğenmek..!

Mona Lisa’ yı Digital de Beğenmek..!
02 Haziran 2021 - 13:21

Özgürlüğün, sosyalleşmenin, sevdiklerimize dokunmanın, kalabalığa karışmanın özlemini çektiğimiz, uzun soluklu bir pandemi sürecinden geçiyoruz. Corona virüs salgınının getirdiği küresel kriz tüm yaşamı etkiledi.
Güvenli mekanlara kapandık. Evlerimize çekildik, yaşamdan elini eteğini çekercesine içimize sığındık.
Oysa insan özgürlüğü ölçüsünde yaşamdan haz alır. Yaşamı değerli kılan tüm sesler, renkler, konserler, tiyatrolar, sergiler pandeminin etkisiyle evrildi, dijital dünyaya sıkıştı kaldı.
Sahaf kokusunu içimize çekemeden kitaplar okuduk.

Ellerimiz de alkış tutmayı özledi tiyatro sahnelerinde ..komser salonlarında
Ve geçmişimizi geçmiş kültürlerin emaneti hazinelerimizi…..bir sandığa kapatır gibi sıkı sıkı kapattık müzelerimizi…, sanal gezintilerle avunduk maalesef…

Oysa ne demişti . Friedrich Schiller
‘ Sanat özgürlük tarafından emzirildikçe büyür.’ oysa bütün dünya sanal bir etkileşime hapsedildi.

Sanat; hayatta kalmak adına gelecekte de etkisinin kalıcı olacağını düşündüğüm köklü ve hızlı bir değişim sürecinden geçti. Küresel ölçekte yaşanan bu yeni süreç, sanatı ve sanatçıyı yeni bir dil ve yeni bir dünyaya zorladı. Dünyanın dört bir yanından sanatçıları, galerileri, kurumları dijital etkinlik adı altında ekranlardan takip ettik.
Pandemi, sanatın ve dolayısıyla kültürün birçok alanında düşündüğümüzden daha derin yaralar açtı. Dünyanın en önemli sanat fuarlarından biri olan Art Basel Hong-Kong iptal edilerek oluşturulan sanal fuarla satışlar yapıldı derken, New York’taki Frieze Fuarı da benzer şekilde online olarak düzenlendi. Dünyanın en önemli sanat etkinliği olarak gösterilen Venedik Bienali ve Venedik Mimarlık Bienali ertelendi. Ancak, Ankara da Ato Congresium’da düzenlen 7. ARTANKARA ULUSLARARASI ÇAĞDAŞ SANAT FUARI adeta ilaç gibi geldi…
Birçok müze, galeri, sanatçı koleksiyonlarını online erişime açtı. Bu sayede sanat eserlerinin gerçek hali, ruhu kokusu değilse de ekran aracılığıyla varlıklarına tanık olduk.
Bestekar MUSTAFA SEYRAN’ın yazdığı ve Sevgili ZEKİ MÜREN’in yorumuyla dimağımıza kazınan o şarkı ‘ ELBET BİR GÜN BULUŞACAĞIZ, BU BÖYLE YARIM KALMAYACAK’ bu gün umutlarımızın sesi oldu….
elbette; bugünler, bu sıkıntılar, bu kapalı kalmalar, kısıtlanmalar bitecek ve alışık olduğumuz yaşantımıza tüm enerjimizle yeniden döneceğiz. Endişem o ki; sosyalleşme, kalabalıklardan uzak durma gibi korkularımızın, bizi eski “norm”larımıza dönmek yerine, dijital dünyaya daha çok bağımlı hale getirmesi… Tarihsel dönüşüm süreçlerine bakarsak insanoğlu; her radikal değişiklikle, başka bir sürece adapte olmuştur.
Oysa Dünya’nın en bilinen, en popüler, en fazla replikası yapılan, hakkında en fazla makale yazılan sanat eseri Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sını Louvre Müzesinde görmek ile dijital olarak bakmak aynı hazzı verebilir mi?
Ya da bir heykel gerçek boyutları ile hangi ekranlardan tam olarak algılanabilir ki?
Bir başka önemli nokta da pandemi sürecinin sanatçılarımıza verdiği zarar…
Bu salgın bittiğinde dünya çapında daralan ekonominin sanatı ve sanatçıyı daha fazla baltalamaması bizlere bağlı.
Bu ağır yükü onlarla paylaşmalıyız. Bu süreci fırsat bilerek şu önemli konuyu yeniden gundeme taşımalı ve hep gundemfe tutmalıyız …Biz hediyeleşmeyi seven bir toplumuz; en azından hediye seçerken fabrikasyon üretilmiş, ruhu olmayan, sanat eseri taklidi yapan çin malları yerine .gerçek sanat eserlerini hediye edersek hem sanatçılarımızı desteklemiş oluruz hem de ülkemizin milletimizin geleceğini korumuş oluruz.Çünkü; unutmayınız ki..her devlet her hükümet bir gün yıkılabilir…(Yüce Rabbim devletimizi milletimizi ezanımızı bayrağımızı korusun inşallah…) ancak biz; eğer kültürümüzü sanatımızı milli ve manevi değerlerimizi korur ve sahip çıkarsak gelecek nesillere doğru aktarırsak milletimiz daima var olur. Milletimiz var olduğu sürece de daha önce de 16 kez yaptığımız gibi yine yeni bir devlet kurar vatanımıza bayrağımıza dinimize sahip çıkarız…sözün kısası kültür ve sanat varlığımızın sebebidir…kültürümüze sanatımıza, sanatçımıza milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmayı unutmayalım….
SANEM ARIKAN
BAŞKENT ANKARA MECLİSİ BAŞKAN V.

FOTO GALERİ