Ankara Şehir Gazetesi

BAŞKENTİMİZ ANKARA

BAŞKENTİMİZ ANKARA
03 Haziran 2021 - 7:40

Başkentimiz Ankara, Ulu bir Çınar olup, Dalları Ankara’ya hizmet edenleri ve yapılan hizmetleri anlatmaktadır.
Mustafa Kemal Atatürk içinde Ankara’nın yeri başkadır. Kurtuluş Savaşının Karargahı olarak Ankara’nın seçilmesi, Cumhuriyet ilanı sonrası ilk Mecliste Atatürk’ün tavsiyesi ve kararlılığı ile Ankara’nın Başkent olması bir iradenin ortaya konulmasıdır.
Kurtuluş Savaşı sonrası bir Kasaba görüntüsünde olan Ankara;Ulu Önder Atatürk’ün ve Kurucu Meclisin Cumhuriyet ilanı ile,Ziraat,Eğitim,Sanayi,Endüstri ve İktisadi, Silah Sanayi,Sağlık ve Bankacılık Sektöründe yapılan yatırımlarla adeta bir Şantiye görünümündeydi.
Atatürk Orman Çiftliği,Fişek,Çimento,Havagazı,Kapsül,Barut,Tüfek ve Top Fabrikaları,Anadolu Ajansı,Hukuk Fakültesi,Çocuk Esirgeme Kurumu,Devlet Hava Yolları,Devlet İstatistik Enstitüsü,Diyanet İşleri Başkanlığı,Elektrik İşleri Etüd İdaresi,Etibank,Halkevi,M.T.A,Merkez Bankası,Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı,Sanayi ve Maadin Bankası,Sümerbank,Türk Dil Kurumu,Türk Tarih Kurumu,Ankara Şeker Fabrikası,Türkiye Iş Bankası,Ziraat Okulları. Ve Yüksek Ziraat Enstitüsü bu dönem Ankara’da Atatürk ve arkadaşları tarafından yapılan eserlerin bir kısmıdır.
Bugün ise Aselsan, Roketsan, Havelsan, Tusaş, Atak Helikopter,Mili Savunma Sanayi tesisleri ön plandadır.
Atatürk sonrası Tarımda kendi kendine yeten Ankara;yanlış tarım uygulamaları ile Tarım Ürünü ihraç eden değil,GDO lu ithal ürünlerle donatılmış haldedir.son günlerde Doğal Ürün üretimi konusunda güzel çalışmalar yapılmaktadır.
Bize göre Ankara’yı kendini sözde değil özde Ankara’lı hissedecekler kurtaracaktır.
TBMM de Ankara Milletvekili ve Ankara’nın en büyük Sivil Toplum Örgütleri Çatı Örgütü Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan ,
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise yerel yönetici olarak Ankara’yı Dünyanın marka başkenti yapmanın kavgasını vermektedir.Nallıhan ve Beypazarı doğumlu iki doğa savaşçısı Doğal yaşamda Doğal ürünlerin yetiştirildiği bir Ankara projesini hayata geçiriyorlar.
Nevzat Ceylan TBMM.de Tarım alanlarının rahtlı imar uygulamalarına dönüşmemesi,Ankara ve İlçelerinin Sulama Barajları ve Göletlerle donatılması,Tiftik Keçiciliğinin ve Arıcılığın geliştirilmesi,İyi Tarım ve Organik Tarım uygulamaları ve teşviklerinin takibi,Kuş Cenneti ve Tabiat Parkı alanlarının kazandırılması ilr göze batmaktadır.
Ankara-Istanbul Çok Hızlı Tren hattının Ayaş-Beypazarı-Nallıhan güzergahı üzerinden yapılması,Ankara Ayaş- Beypazarı -Nallihan üzerinden İstanbula duble yolla iletişim konularında TBMM ve Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı nezdinde kararlı irade koyması ve Bolu Milletvekillerine karşı verdiği mücadele halen gündemdedir.
Nevzat Ceylan Ankara’ya 17 yıldır 120 milyar lira yatırım yapıldığını ama yetmediğini işaretle Ankara’lı İs Adamları Ankara’dan Büyük paralar kazanmalarına rağmen Ankara’ya yatırım yapmadıklarını belirterek,Koç Topluluğu ve İs Adamlarını Ankara’ya yatırıma çağırmaktadır.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş mazbatasını aldıktan sonraki çalışmaları ile Sadece Ankara’da Değil Tüm Türkiye’nin takdirini kazanmaktadır.
Mansur Yavaş Şeffaf ihale ile Ankara Halkının takdirini kazanmış,Pandemi dönemi dahil Insan Odaklı Sosyal Sorumluluk Projeleri ile Ankara Halkına kazandırmaya devam ediyor Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan Malzeme ve Ürünlerde Ankara Markalı olanları tercih etmesi ile Ankara’lılara kazandırmaya devam ediyor.
Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı kanalıyla Gölbaşı’nda ve Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde yapılan Doğal Sebze Üretimleri ihtiyaç sahibi Ankara’lara ücretsiz dağıtılmaktadır.Tohum hibe destekli sözleşmeli Nohut üretimi,Macar Fiği desteklemeleri,Sözleşmeli Buğday üreticiliği,Sera yapımı ve sözleşmeli üretim,Tarımsal Sulama,Manda yetiştirciliği desteklemeleri ile Ankara Çiftçisi kazanmaktadır.
Mansur Yavaş Başkanın özlem projesi olarak nitelediği Başkent Marketler ve Başkent Büfeler Ankara Kırsalını güçlendirmekte,Kooperatifler tarafından üretilen Doğal Ürünler Başkent Marketler ve Başkent Büfelerde satışa sunulurken,Ankara’lı Üreticiler malen kazanç saglamakta,Ankara’lı Tüketiciler sağlıklı ve ucuz ürünlerle beslenmenin mutluluğunu yaşamaktadırlar.
Ankara’nın Ankara’lı değerleriyle Marka Şehir olacağına,İktisadi ve Ticari kalkınmasıyla,Kültür ve Sanat Eserleriyle,Doğal Kırsal Ürünleri ihracatıyla Marka Dünya Başkentler arasında yerini alacağına bizler inaniyoruz.
Kalın sağlıcakla.

FOTO GALERİ